Home Miejscówki Stowarzyszenie Trójmiejskie Ścieżki MTB podpisało umowę z Nadleśnictwem Gdańsk

Stowarzyszenie Trójmiejskie Ścieżki MTB podpisało umowę z Nadleśnictwem Gdańsk

2
1997

Latem 2020 niewielka grupa zaangażowanych rowerzystów podjęła działania w celu zalegalizowania dotychczas nieformalnych tras MTB na granicy Sopotu i Gdańska. Z początkowo koleżeńskiej inicjatyw wyrosło stowarzyszenie, które nawiązało dialog z Nadleśnictwem Gdańsk.

Projekt trójmiejskich ścieżek rowerowych, oddolnie nazywany „Big Foot Works”, w ostatnich latach zyskał niezwykłą popularność. Pomiary prowadzone wiosną 2022, czyli „poza sezonem”, wykazały ponad 2000 użytkowników jednej ze ścieżek w skali miesiąca. Pokazuje to, że jest to nie tylko sezonowa atrakcja turystyczna, ale ważne miejsce dla członków lokalnej społeczności uprawiającej kolarstwo górskie.

Po niemal 3 latach wytężonych prac, Stowarzyszenie i Nadleśnictwo Gdańsk podpisały umowę dzierżawy terenu dla 37 tras i jednego „skill parku” ulokowanych w po obydwu stronach ul. Spacerowej.

Naszym priorytetem jest dialog z mieszkańcami, w tym oczywiście z rowerzystami, ponieważ ta grupa często korzysta z zarządzanego przez nas lasu. Kolarstwo górskie od dawna jest obecne w trójmiejskich lasach, ale to dzięki ważnej inicjatywie Stowarzyszenia TSMTB wszyscy miłośnicy tego sportu mogą cieszyć się bezpieczną infrastrukturą. – mówi Paulina Partyka-Drzazga, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Trójmiejskie trasy, „singletracki”, są unikalne w skali europejskiej. W porównaniu do górskich „bikeparków” są one krótkie i wąskie, ale bardzo treściwe i, co szczególnie ważne, jest ich dużo. Poziom trudności tras jest bardzo zróżnicowany, począwszy od „zielonych”, dostępnych dla każdego posiadacza karty rowerowej, po „czerwone”, gdzie doświadczeni rowerzyści poczują wyrzut adrenaliny.

Droga była wyboista, lecz wspólnymi siłami udało się osiągnąć coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Dziś możemy oficjalnie powiedzieć, w Trójmieście będzie funkcjonował legalny „bikepark” utworzony w wyniku oddolnej inicjatywy przez BigFoot Works. Dziękuję wszystkim, którzy wierzyli, że to się uda i wspierali choćby dobrym słowem — tutaj chciałbym wymienić Nadleśnictwo Gdańsk, bez którego nie bylibyśmy w tym miejscu. – mówi Jacek Kapczyński prezes Stowarzyszenia TSMTB.

Dla środowiska MTB w Trójmieście to olbrzymi krok w kierunku bezpiecznej infrastruktury o istotnej skali — ponad 18 km tras o bardzo dużym zróżnicowaniu skali trudności i unikalnym charakterze. 

Oficjalne otwarcie „bikeparku” pełne rowerowych i nie rowerowych atrakcji już wkrótce. Odwiedzajcie i obserwujcie nas na naszych social mediach: oficjalnym fanpage na facebooku TSMTB , fanpage BigFoot Works Bike Park oraz instagramie @bigfootworks.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
7 miesięcy temu

Walka była długa i najeżona przeciwnościami. To jedyna znana mi miejscówka, której niechętne były (i nadal są) miejscowe władze i rzucały kłody pod nogi. Tym bardziej zwycięstwo słodko smakuje. Teraz ciężka praca utrzymywania samych ścieżek (i opłacania dzierżawy lasu!!!).

Translate »