Home Testy Akcesoria Sprawdzamy nowy radar rowerowy Trek CarBack

Sprawdzamy nowy radar rowerowy Trek CarBack

6
28

Firma Trek przedstawiła nowy produkt, łączący w sobie zarówno funkcję lampki rowerowej, jak i radaru. CarBack jest w stanie wykryć pojazdy nadjeżdżające z tyłu z odległości do 240 metrów i zapewnia nam widoczność do 2 km w ciągu dnia. Przyznam, że po kilku dniach jeżdżenia z nim, głównie na rowerze szosowym ciężko mi bez niego gdziekolwiek wyjść! Płynność działania, przystępna cena czy łatwa integracja z nawigacją szybko przekonały mnie do siebie – zdecydowanie jest to produkt warty sprawdzenia, zwłaszcza jeśli chcecie poruszać się po drogach z jeszcze większą pewnością siebie, bez sprawdzania co chwilę czy za Wami coś nie nadciąga. Przejdźmy jednak do szczegółów…

Najważniejsze cechy i detale

 • Widoczność w dzień do 2 km
 • Radar wykrywający zbliżające się z tyłu samochody z odległości do 240 m
 • Zgodność z ANT+ dla współpracy ze wszystkimi komputerami GPS
 • Widoczny wskaźnik naładowania 
 • Ładowanie przez USB- C
 • Po sparowaniu z aplikacją Trek Accessory pokazuje na smartfonie odległość i odstęp pojazdu nadjeżdżającego z tyłu
 • Cztery tryby migotania: dziennie 90 lm, dzienne ciągłe 25 lm, nocne ciągłe 5 lm oraz nocne 5 lm
 • Proste i wszechstronne mocowanie tylne Quick Connect Plus
 • Wymiary 28,9 x 28,2 x 37,3 mm
 • Wskaźnik wodoodporności IPX7
 • Waga: 100,1g ( z elementem mocującym ) 
 • Cena: 869 zł

CarBack czym właściwie jest i jak działa 

Jak już sama nazwa wskazuję jest to radar, którego główną funkcją jest informowanie nas o zbliżającym się pojeździe z odległości do 240 metrów. Nie jest to innowacyjny produkt na rynku, ale zdecydowanie może pochwalić się niższą ceną w stosunku do konkurencji. Zapewnia też bardzo dobrą widoczność w dzień, jako klasyczna lampka rowerowa wynoszącą do 2 km, w zależności od wybranego trybu pracy. 

Podczas zbliżania się samochodu do podłączonego urządzenia (telefonu czy nawigacji) trafia sygnał, który następnie w sposób dźwiękowy i wizualny, po lewej stronie ekranu informuje nas o jego aktualnym położeniu – w momencie, gdy zostaniemy wyminięci, linia zmieni swój kolor na zielony. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku rzędu samochodów, a co by więcej mówić po jeździe już kilka dni z tym urządzeniem, potrafi także wykryć rowerzystów jadących za nami blisko w znacznej prędkości. 

Poprzez górny przycisk możemy zarówno uruchomić urządzenie, jak i zmieniać tryby migotania według własnych preferencji, czasu jazdy czy stopnia naładowania baterii. Podłączenie do urządzenia jest banalnie proste, wystarczy wejść w tryb dodawania nowego urządzenia, a po wcześniejszym uruchomieniu radaru będzie widnieć jako gotowa pozycja do dodania. Trek uruchamia również nową aplikację, która umożliwia na używanie radaru bez nawigacji rowerowej. 

Mocowanie  i wrażenia z użytkowania

W zestawie z radarem znajduję się element montażowy, na obejmę, coś w stylu paska od zegarka, do którego mocujemy radar przez wsunięcie. Całość wydaje się solidna i proces montażu jest prosty w przypadku klasycznej okrągłej sztycy. 

ALE jedna ważna uwaga – to nie jest element do montażu na sztyce o aerodynamicznym kształcie. Przekonałam się o tym podczas jazdy po nierównym terenie nie raz, a radar obracał się i zmieniał swoje położenie, co jednocześnie wiązało się z jego brakiem działania. Rozwiązaniem jest dodatkowe mocowanie pod siodełko, które pasują do większości siodełek od Bontragera (ale nie innych firm)

Urządzenie samo w sobie jest zgrabne, lekkie i kompaktowe. Port ładowania USB-C jest szczelnie chroniony, pełne ładowanie zajmuje do 4 h, a maksymalny czas pracy, przy najmniejszym trybie migotania wynosi do 7 h. Zresztą podczas pracy radaru, po lewej stronie będziecie praktycznie na bieżąco widzieć status baterii w formie 4 kresek, gdzie jedna wynosi 25%. Całość jest oczywiście wodoodporna na poziomie wskaźnika IPX7, jak podaje Trek. 

CarBack używałam do tej pory wyłącznie na szosie – w końcu na niej spędzam najwięcej czasu na ruchliwych drogach, zwłaszcza w okolicy centrum Wrocławia – i ciężko ukryć moje pozytywne wrażenia. Radar działa płynnie, bez problemów na bieżąco informuje mnie o stanie i w miarę precyzyjnie o ilości samochodów znajdujących się za mną. Opcja zarówno dźwiękowa, jak i wizualna bardzo mi odpowiada, a zielony pasek w momencie, gdy pojazd przejechał i jestem “bezpieczna” jest ciekawym dodatkiem. 

Z ciekawych rzeczy zaobserwowanych do tej pory radar wykrywa również rowerzystów jadących za Wami blisko i ze znaczną prędkością – wtedy zachowuję się tak samo, jak w przypadku samochodów. Poza tym, jako lampka już najsłabsza opcja światła zapewnia dobrą widoczność na drodze, a podczas jazdy łatwo do niej sięgnąć przy przełączyć tryb w razie potrzeby. 

Podsumowanie

Nowy radar rowerowy CarBack od Treka jest dostępny od dzisiaj w sprzedaży za 869 złotych. I tak naprawdę jest to produkt hybrydowy, bo w końcu świetnie się też sprawdza jako lampka i dodatkowa widoczność na drodze sama w sobie. Ja już wiem, że będzie to moje obowiązkowe wyposażenie na jakiekolwiek szosowe jazdy i treningi, ale bez wątpienia sprawdzę ją również na innych rowerach w teście długodystansowym i na pewno podzielę się wrażeniami z użytkowania w jego pełnej recenzji. Na chwilę obecną wiem, że dzięki temu produktowi czuję się po prostu pewniej i mniej zestresowana podczas jazdy w ruchu drogowym, a przecież właśnie o to chodzi. Jeśli szukacie radaru rowerowego na nadchodzący sezon, zdecydowanie sprawdźcie tą pozycję. 

Link do produktu: trekbikes.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miecz
Miecz
21 dni temu

Ani cena nie jest atrakcyjna ani wygląd zachęcający. Garmin Varia wygląda atrakcyjniej. W ostateczności jakiś chinol.

Dawid
Dawid
21 dni temu

Witam szybkie pytanko, czy mocowanie tego radaru będzie pasować do mocowania od flare rt? Nikt o tym nie pisze, a wygląda podobnie.

Kamil
Kamil
17 dni temu

Pytanie dot. samego mocowania pod siodełkiem. Jakie trzeba mieć siodło, z jakimi otworami/mocowaniami aby móc używać tego rozwiązania?

Translate »