Poradnik: Jak wybrać plecak na wodę

Czy najpotrzebniejsze rzeczy na ścieżkach przewozimy klasycznie, to znaczy w plecaku, czy też w modnych obecnie torbach biodrowych to kwestia gustu. Oba systemy transportowe mają zarówno zalety, jak i wady.

Placak czy biodrówka?

Wystarczy tylko spojrzeć na scenę rowerową dużych miast, by wszystko stało się jasne – 1 : 0 dla biodrówek, które są ostatnim krzykiem mody. Wszyscy podążający z duchem czasu smartfona i drobne przewożą dziś nie w kieszeniach, a w praktycznych torbach opasających biodra. Zwolennicy takiego rozwiązania popełniają jednak podstawowy błąd i rzeczone biodrówki przerzucają przez ramię, zamiast opasać je wokół bioder. A tylko prawidłowo użytkowana torba biodrowa ma szansę zwyciężyć w pojedynku z plecakiem w konkurencji pt. wentylacja, gdy chłodzący pęd powietrza owiewa kolarskie plecy także na męczących podjazdach.

Biodrówki wiodą prym również w kwestiach poręczności. Zanim dostaniemy się do wnętrza plecaka, każdorazowo musimy zatrzymać się i go zdjąć. A w przypadku torby biodrowej? Wystarczy jednym ruchem przerzucić ją do przodu i gotowe, już można lustrować zawartość. Ale uda się to tylko wtedy, gdy podczas pakowania ograniczymy się do rzeczy najpotrzebniejszych. I właśnie w tym momencie plecaki wracają do gry. O ile podczas szybkich wypadów wokół komina, ewentualnie zawodów enduro, gdy oprócz podstawowych narzędzi, zapasowej dętki, pompki i batonika nie musimy taszczyć ze sobą niczego więcej, torby biodrowe sprawdzają się jeszcze całkiem dobrze, o tyle, gdy niezbędnego wyposażania nieuchronnie przybywa, ich zalety maleją wprost proporcjonalnie. Weźmy na przykład transport wody. 

Nawodnienie!

Każdy, kto uprawia sport, wie, jak ważne jest uzupełnianie płynów podczas wysiłku, ale czasami zwykła butelka z wodą nie sprawdza się. Wtedy warto postawić na plecak z systemem do nawadniania. Jest on zaprojektowany specjalnie do przenoszenia różnych ilości wody, a jednocześnie spełnia rolę zwykłego plecaka.

Tak jak większość nowoczesnego sprzętu, plecaki z systemem do nawadniania są dostępne w wielu wariantach, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Typy rozwiązań z zestawem do nawadniania

1. Plecaki — wyglądają jak standardowe plecaki, ale są dostępne w bardzo różnych rozmiarach. Są popularne wśród cyklistów, kolarzy górskich, miłośników pieszych wędrówek, narciarzy i snowboardzistów. Plecaki są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują zabrać ze sobą dodatkowy sprzęt, np. zapasową odzież, kurtkę przeciwdeszczową, prowiant lub narzędzia.

2. Torby biodrowe — zyskały ostatnio popularność wśród kolarzy górskich, ale świetnie sprawdzą się również podczas pieszych wędrówek. Dzięki torbie biodrowej nie musisz mieć niczego na plecach, co jest ogromną zaletą w cieplejsze dni. Ponadto, co ma szczególne znaczenie dla rowerzystów, ten typ torby przenosi ciężar na dolne partie ciała wokół bioder, co ułatwia zachowanie równowagi.

Pojemność zbiornika na wodę

Woda jest ciężka. Zabranie 1 litra wody sprawi, że Twój plecak będzie ważył o około kilogram więcej, dlatego zastanów się, ile płynu faktycznie potrzebujesz.

1. 0,5 litra wystarczy na mniej intensywny wysiłek, taki jak spacery czy piesze wędrówki.

2. 1–1,5 litra to ilość, która nie będzie za dużym obciążeniem, a jednocześnie pozwoli uzupełniać płyny podczas intensywnego wysiłku na rowerze, pieszo i w biegu.

3. 2–2,5 litra to ilość, którą warto zabrać na dłuższą wyprawę i mieć jeszcze miejsce na inne potrzebne rzeczy.

Ilość bagażu rośnie i co wtedy?

Wprawdzie większość biodrówek zapewnia możliwość przewożenia bukłaków o pojemności do 1,5 l, ewentualnie dwóch butelek wody, ale w praktyce okazuje się, że ilość wody, którą można przewozić, oscyluje raczej wokół wartości 0,5 litra. Poza tym torby biodrowe z pełnym bukłakiem wody wypychają się i nie przylegają już tak optymalnie do pleców. W takim przypadku wodę lepiej zatem przewozić w ramie roweru w tradycyjnych bidonach lub w większym plecaku.

Problematycznie robi się także wtedy, gdy przyjdzie pedałować przez cały dzień przy zmiennej pogodzie. Z reguły lekką wiatrówkę uda się jeszcze jakoś upchnąć między dętką a pompką. Ale co jeśli chcielibyśmy zabrać jeszcze t-shirt na zmianę, kurtkę przeciwdeszczową oraz prowiant? Więcej niż cztery litry pojemności trudno zmieścić w biodrówce.. A jednodniowe plecaki oferują od 10 do 16 litrów, a więc w odróżnieniu od toreb na biodra nie ograniczają użytkownika pojemnością przy wyborze długości trasy. Szybko miało się też okazać, że większość biodrówek nosi się naprawdę wygodnie tylko wtedy, gdy są wypełnione w możliwie niewielkim stopniu. 

Kolekcje plecaków Thule z systemami do nawadniania

Thule Rail

Ta seria plecaków i toreb biodrowych powstała z myślą o fanach kolarstwa górskiego. Torby biodrowe Thule Rail są dostępne w wersjach z wbudowanym systemem nawadniania lub bez niego, zależnie od wielkości torby. Plecaki z tej kolekcji są przeznaczone na wyścigi enduro i zostały wyposażone w uchwyty do łatwego przechowywania sprzętu ochronnego. Model 12L Pro posiada nawet wbudowany ochraniacz na plecy.

Thule Vital

Lekko i szybko — ta seria nagradzanych plecaków z systemami nawadniania została zaprojektowana na zasadzie przedłużenia koszulki kolarskiej. Kieszenie owija się wokół bioder, co zapewnia wygodny dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy bez konieczności zatrzymywania się. Plecak doskonale sprawdza się do jazdy rowerem górskim, zapewnia odpowiednie nawadnianie organizmu w trudnym terenie i pozwala zabrać na trasę więcej wody i sprzętu, niż może zmieścić się na rowerze

Thule UpTake

Ta seria plecaków charakteryzuje się uniwersalnym designem i sprawdzi się zarówno w trackie jazdy rowerem, jak i podczas pieszych wędrówek. Plecaki Thule Uptake są dostępne w różnych rozmiarach: 12L, 8L lub 4L oraz mniejsze wersje dla dzieci. Wszystkie są wyposażone w liczne kieszenie na suwak, ułatwiające uporządkowanie niezbędnych narzędzi, jedzenia i dodatkowego sprzętu.

Wszystkie plecaki Thule z systemami do nawadniania oraz torby biodrowe Thule Rail Hip Pack 4L są wyposażone w magnetyczny układ chowania rurki ReTrakt. Dzięki tej innowacyjnej funkcji wykorzystującej siłę magnesu wystarczy zwolnić zawór, aby rurka sama schowała się z powrotem do plecaka lub torby biodrowej.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Thule

Informacje o autorze

Autor tekstu: Grzegorz Radziwonowski

Zdjęcia: Thule

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »