Przedsezonowy przegląd okresowy i dlaczego warto go zrobić

Raz do roku kolarze amatorzy powinni poddać swój organizm badaniom wydolnościowym, szczególnie jeśli planują wziąć udział w zawodach. Przeszliśmy taki test. 

Stoję obok, a mimo tego niemal czuję, jak ciężko jest pedałować na finiszu testu. Kasia bardzo głośno oddycha, fizjoterapeutka Magda Zamolska, tak jak ja, na ekranie widzi wszystkie parametry, takie jak tętno i moc. Głośno dopingujemy, wiedząc, że zbliża się koniec testu. Na ekranie widać 301 watów. To koniec. Nogi przestają kręcić, pot leje się strumieniami. Nareszcie można zdjąć maskę i zsiąść z roweru.

Kasia wsiadła na Kickr Bike Wahoo, pełniący rolę klasycznego ergonometru, bo chciała się dowiedzieć, od jakiego obciążenia jej mięśniom zaczyna brakować tlenu, mówiąc wprost, jaka jest jej kondycja. Zaledwie rok wcześniej zaczęła jeździć na rowerze, po pierwszy sezonie ścigania w kolejnym postanowiła sprawdzić, czy stać ją na więcej. Po raz pierwszy w życiu pod okiem trenera solidnie przepracować zimę, by wycisnąć z organizmu maksimum możliwości. Dlatego trafiliśmy do Srebrnej Góry i SGR Lab, które oferuje takie możliwości. 

Test odbywał się na urządzeniu Wahoo Kickr Bike, na którym najpierw została ustawiona pozycja.

Przegląd na początek

Dlaczego to sobie zrobiła? Bo chciała być pewna, że trening z jednej strony nie spowoduje żadnych szkód w organizmie, a z drugiej strony obiektywnie sprawdzić, jaki ma potencjał. Nigdy wcześniej nie przechodziła podobnych badań. Zanim rozpocznie treningi, specjaliści mieli sprawdzić, jakie są jej mocne i słabe strony. Poza tym potrzebowała informacji o obecnej formie czarno na białym, a oprócz testu wydolnościowego zaplanowaliśmy badanie HumanTrak, czyli analizę w ruchu mobilności ciała. Miało pokazać, co jest do zrobienia. Specjaliści zalecają amatorom, którzy chcą brać udział w wyścigach, przeprowadzenie podstawowych badań raz w roku, ewentualnie z testem wydolnościowym. Lekarze zajmujący się sportowcami podkreślają, że brak badań wydolności serca może mieć w najgorszym przypadku fatalne konsekwencje. 

W ramach badań została zmierzona m.in. pojemność płuc.

Oprócz testu wydolnościowego zbadana też została pojemność płuc. Według Kasi, o dziwo, było to najtrudniejsze zadanie, bo wydech „aż do dna” wymaga dużego wysiłku. Standardowo podczas podobnego „przeglądu technicznego” mierzy się, oprócz wagi, także tkankę tłuszczową, by uzyskać Body Mass Index (BMI) i procentowy udział tkanki tłuszczowej obliczony dla całego ciała. W kolarstwie waga jest bardzo istotna, każdy kilogram mniej oznacza wyższą moc w przeliczeniu na kilogram.

Test wydolnościowy wymaga użycia maski, która pozwala na zbadanie parametrów oddechowych.

Warto pamiętać, że w ramach podstawowego programu badań dla każdego sportowca powinna znaleźć się również analiza krwi, pomiar ciśnienia w spoczynku i tak zwane spoczynkowe EKG, podczas którego elektrody na górnej części ciała mierzą aktywność elektryczną mięśnia sercowego na leżąco. Tu ciekawostka, w wyniku regularnego treningu wytrzymałościowego prawa połowa serca jest obciążana bardziej niż u osób nietrenujących. To prowadzi do zmian w EKG u jednej trzeciej sportowców, standardowo jest jednak niegroźne. Potwierdzi to każdy lekarz zajmujący się sportowcami, jeszcze jeden argument za tym, by oddać się w ręce podobnego specjalisty.

Przed właściwym testem oczywiście obowiązkowa jest rozgrzewka!

Jak na Zwifcie

SGR Lab kryje się w podziemiach Willi Stara Apteka, na Kolejowej 7 w Srebrnej Górze, choć w planach jest już nowa, większa lokalizacja. Wszystkie namiary na SGR najszybciej znajdziecie za pośrednictwem FB pod adresem facebook.com/sgrlabpoland. Sauna, kriokomora, urządzenia do testów, jak i regeneracji, ukryte są w stylowych wnętrzach. Test dla kogoś, kto jeździ na Zwifcie, wygląda znajomo, bo odbywa się na tej platformie i ma formę specjalnego treningu. Po obowiązkowej rozgrzewce obciążenie stopniowo rośnie i jest podnoszone  aż „do odmowy”, gdy pedałowanie przestanie być możliwe. W czasie próby wszystko jest mierzone, łącznie z tętnem i gazometrią. Po próbie otrzymuje się kompletne wyniki wraz z podsumowaniem.

Badanie Human Trak polega na rejestracji ruchu w 3D z użyciem kamery.

Human Trak

Przegląd okresowy można rozszerzyć o dodatkowe badania. Jako że bike fitting odbył się już wcześniej, tym razem wykorzystujemy system Human Trak. Tradycyjnie mobilność danej osoby i ewentualne niedoskonałości określa fizjoterapeuta, który na podstawie serii ćwiczeń daje wskazówki co do dalszego postępowania. Human Trak pozwala badanie rozwinąć. System wyposażony jest w kamerę, która w 3D rejestruje kolejne ćwiczenia, np. przysiady obunóż, na każdej nodze oddzielnie, podnoszenie rąk, a następnie pozwala przełożyć je na konkretne liczby. W ten sposób łatwo jest wykryć wszelkie problemy typu niestabilność kolana czy przesunięcie środka ciężkości (dostajemy raport ze zdjęciami i opisem). Następnie fizjoterapeuta może stworzyć konkretny zestaw ćwiczeń korekcyjnych.

W wyścigu na czele peletonu

Po kilku dniach przychodzi podsumowanie testu wydolnościowego. Znalazły się w nim między innymi takie sformułowania: „Czas wysiłku 14:59. Obciążenie organizmu maksymalne. Maksymalna moc utrzymana w teście wyniosła 302 W, co w przeliczeniu na aktualną masę ciała daje wartość 5,2 W/kg. Osiągnięto V’O2max równe 3,20 l/min, co jest blisko wartości przewidywanej, wartość względna wyniosła 57 ml/min/kg. Maksymalne tętno 198/min. Wskaźnik wymiany oddechowej (RER) wyniósł na szczycie wysiłku 1,24. Wskaźnik mocy tlenowej 126 ml/min/W. Efektywność całkowita 27%. Poziom sprawności fizycznej oceniany jako Doskonale (Kategorie CORTEX Metasoft3)”. Trener Krzysztof Zalewski, opiekujący się wcześniej Mają Włoszczowską i współpracujący z SGR Labem, w ręce którego trafiła Kasia, wyraźnie zadowolony z wyników, podsumował krótko: „jest potencjał”. Co będzie dalej? Treningi do nowego sezonu już trwają!

SGR Lab dysponuje całym zapleczem, wraz z urządzeniami, które mogą służyć do regeneracji, np. krioterapii. Wypróbowaliśmy lodowate kąpiele, polecamy!

To także może cię zainteresować

Informacje o autorze

Autor tekstu: Grzegorz Radziwonowski

Zdjęcia: Grzegorz Radziwonowski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »