Jak bardzo tego chcesz? Psychobiologiczny model zwyciężania

Bardziej liczy się wytrenowanie umysłu niż mięśni? Matt Fitzgerald wziął na warsztat teorię naukową Samuele Marcory − włoskiego naukowca pracującego na Wyspach Brytyjskich. Teoria ta, psychobiologiczny model osiągnięć w sportach wytrzymałościowych, udowadnia, że organem ograniczającym osiągnięcia wytrzymałościowe jest mózg...Teoria ta została potwierdzona przez liczne badania naukowe, a Matt Fitzgerald opisuje przypadki kilkunastu topowych zawodników − biegaczy, triathlonistów, kolarzy czy wioślarzy − którzy odnieśli sukcesy na igrzyskach lub innych zawodach, zwyciężając nie dzięki wzmocnieniu mięśni, ale rozwinięciu wytrzymałości psychicznej. Potwierdzony naukowo model psychobiologiczny osiągnięć sportowych to rewolucyjne podejście do treningu, stosują je najlepsi sportowcy świata.

Fragment książki, Rozdział 11. Namiętność nie patrzy w metrykę

Nie istnieje lepszy wzorzec podejścia do sportów wytrzymałościowych wiedzionego pasją (ani lepszego chłopaka z reklamy pozytywnych tegoż skutków) niż Ned Overend.

[...]

Nie chodziło o to, że Ned nie mógł znaleźć czegoś, co naprawdę by polubił. Podobało mu się urozmaicenie, a był świadomy, że jego żądza trenowania i rywalizacji były największe, gdy próbował nowych rzeczy i dążył do różnych celów. Nawet gdy koncentrował się na jednym przez jakiś czas, ścigał go w sposób wymierzony i zrównoważony, aby zachować świeże ciało i umysł. Na przykład przez cały czas trwania kariery kolarza górskiego Ned spędzał zimy, wędrując wokół swojego domu w Durango w Kolorado, na rakietach czy nartach biegowych, podczas gdy jego rower zbierał kurz. Te alternatywne aktywności dały jego kolarskim mięśniom odpocząć, a zmiany powodowały, że był umysłowo zaangażowany w sprawność także poza sezonem. Nie wznawiał treningu na rowerze, dopóki nie zaczynał za nim tęsknić.

[...]

AUTOR

Matt Fitzgerald

Matt jest trenerem triathlonistów i biegaczy, wykwalifikowanym dietetykiem, ale największą popularność przyniosły mu publikacje książkowe. Wydał ok. 20 tytułów poświęconych sportowi, od podręczników treningowych, przez książki kucharskie, po publikacje z zakresu historii sportu. W Stanach Zjednoczonych jest najpopularniejszym, najbardziej rozpoznawalnym autorem tego typu publikacji. W Polsce nakładem wydawnictwa Inne Spacery ukazały się trzy książki Matta Fitzgeralda: "Waga startowa", "Książka kucharska dla aktywnych. Waga startowa" oraz "Triathlon. Plany treningowe".

Wydawnictwo: Inne Spacery

Przekład: Kakarzyna Matejczyk-Wyka
ISBN: 978-83-64709-08-1
Premiera: 20 maja 2016
Cena: 39,90 zł