Home Nowości Ewolucja grawitacyjna albo nowy Rock Shox Vivid

Ewolucja grawitacyjna albo nowy Rock Shox Vivid

0
2979

Legendarny Vivid ewoluował, aby pasować do wszelkiego typu maszyn, od rowerów zjazdowych, przez eMTB, po enduro. Amortyzator powietrzny o czułości przypominającej działanie sprężyny oraz – jak zapewnia producent- niezrównanej trwałości. Nowy tylny amortyzator Rock Shoxa ma oferować wszechstronną platformę tłumiącą z intuicyjną regulacją, aby dopasować się do każdej trasy i terenu. 

NOWA TECHNOLOGIA TOUCHDOWN 

Technologia TouchDown to nowy, zależny od fazy skoku system tłumienia firmy Rock Shox.  Dzięki niej mamy otrzymać amortyzator tylny, który jest niezwykle czuły na początku swojego ugięcia, zachowując pełną kontrolę w środku i na końcu skoku. Każda faza działania zawieszenia płynnie przechodzi do następnej – jak zapewnia producent.

Aby zapewnić płynną jazdę na początku skoku zawieszenia, technologia TouchDown amortyzatora Vivid omija tłumienie kompresji generowane przez główny tłok podczas pierwszych 10% ugięcia. Wygładzanie szlaków to dopiero początek. Aby poradzić sobie w trudnym terenie, następne 70% skoku Vivida wsparte jest na kontrolowanym i stabilnym tłumieniu kompresji. Oprócz możliwości adaptacji technologii TouchDown, regulowany, hydrauliczny Bottom Out pozwala dostosować zachowanie tylnego zawieszenia na mocnych uderzeniach i dobiciach, które wykorzystują ostatnie 20% skoku. Czas wyjść ze strefy komfortu. 

REGULOWANY, HYDRAULICZNY BOTTOM OUT 

Vivid jest wyposażony w regulowany, hydrauliczny Bottom Out (AHBO – Adjustable Hydraulic Bottom Out), który aktywowany jest, aby zwiększyć tłumienie kompresji na ostatnich 20% skoku – ale to, ile oferuje tłumienia, zależy wyłącznie od użytkownika. Kluczowym elementem jest pokrętło regulacyjne oferujące pięć różnych poziomów tłumienia kompresji, aby dostosować działanie amortyzatora podczas dobicia. Oddzielny AHBO w nowej generacji Vivida pozwala na szerszy zakres regulacji tłumienia odbicia, aby idealnie współpracować z kinematyką ramy. 

NOWY DEBONAIR – SPRĘŻYNA POWIETRZNA VIVID

Tym, co odróżnia sprężynę powietrzną Vivid od medium ściskanego wykonanego ze stopu metali, to możliwość precyzyjnej regulacji sztywności dzięki technologii DebonAir. Zwiększona objętość komory powietrznej zapewnia bardziej liniowe, spójne odczucia z jazdy oraz poprawia czułość na małe nierówności. Sprężyna powietrzna Vivid ułatwia inicjowanie ugięcia amortyzatora, dodaje wsparcie w środku skoku i kontrolowane dobicie w ostatniej fazie pracy dampera. Zastosowanie dodatkowych tokenów zwiększa progresję krzywej pracy sprężyny oraz zmniejsza ryzyko dobicia. Usunięcie ich, efekt niemalże odwrotny 😉

ZWIĘKSZONA TRWAŁOŚĆ 

Prawdziwy koń pociągowy – jak podaje producent konstrukcja nowego Vivida umożliwia podwojenie niezawodność i trwałości, zwiększając rutynowe interwały serwisowe z 50 do 100 godzin (tzw. mały serwis). Dzięki płynowi do zawieszeń Maxima Plush Dynamic Suspension Lube wydajność i płynność działania Vivid trwa dłużej, nawet w najtrudniejszych warunkach, dzięki czemu można spędzić więcej czasu na szlakach, a nie w serwisie. 

NOWY VIVID ULTIMATE (RS-VIVD-ULT-C1) 

Duży, odważny i zbudowany z myślą o czystych osiągach zjazdowych, Vivid Ultimate zapewnia wyjątkowo szerokie możliwości regulacji i znakomity układ tłumienia, dający pewność w technicznym terenie. Dzięki sprężynie powietrznej, która działaniem przypomina sprężynę ze stopu metali, jest to najnowszy rozdział w spuściźnie modelu Vivid w zakresie niezawodności i czułości pracy. Ten wysokiej jakości tylny amortyzator został stworzony, aby przesuwać granice we wszystkim typach maszyn, od rowerów zjazdowych, przez E-MTB, po enduro. 

 • Tłumik: TouchDown RC2T 
 • Regulowany, hydrauliczny Bottom Out 
 • Sprężyna powietrzna Vivid z technologią DebonAir 
 • Waga: ok. 300g (rozmiar 230×65, standardowy tłok/standardowe oko montażowe)
 • Sugerowana cena detaliczna: 699-729 USD, 839-874 EUR*, 749-779 GBP* 

*Zawiera podatek VAT 

CECHY 

• NOWY tłumik TouchDown RC2T charakteryzuje się czułością i płynnością na początku skoku, pozostając jednocześnie stabilnym i zapewniając wsparcie w pozostałej części ugięcia. Dodatkowy, regulowany, hydrauliczny Bottom Outem gwarantuje odporność na silne uderzenia, a układ tłumienia zmieniający charakterystykę swojej pracy w zależności od fazy ugięcia oferuje niezawodne działanie i możliwość precyzyjnej regulacji. 

• NOWY tłumik TouchDown RC2T ma regulację tłumienia odbicia, niezależną regulację tłumienia szybkiej i wolnej kompresji oraz łatwą w obsłudze dźwignię „platformy” dla zwiększenia wydajności pedałowania. 

• Sprężyna powietrzna, która działa jak wykonana ze stopu metali; wykorzystująca najnowszą technologię Vivid DebonAir maksymalizuje potencjał precyzyjnego dostrajania, umożliwiając rowerzystom dopasowanie objętości komory pozytywnej do każdego roweru. Zwiększone wsparcie w połowie skoku i niezwykła czułość zapewniają niezrównane wrażenia z jazdy na szlaku. 

• Regulowany, hydrauliczny Bottom Out ma pięć poziomów tłumienia kompresji dostępnych na wyciągnięcie ręki, aby dostosować wartość tłumienia w ostatnich 20% skoku. 

• Pokrętło tłumienia odbicia wysuwa się, aby odsłonić klucz sześciokątny 3 mm, który umożliwia regulację zarówno tłumienia wolnej i szybkiej kompresji, jak i hydraulicznego Bottom Outu. 

• Płyn do zawieszenia Maxima Plush Dynamic Suspension Lube zmniejsza tarcie, wytrzymuje dłużej i poprawia działanie amortyzatora, jazda po jeździe. 

• 20 klików regulacji tłumienia odbicia oferuje szeroki zakres dostosowania do wszystkich stylów jazdy. 

• Interwały serwisowe wydłużone do 100 godzin jazdy dzięki zaktualizowanej konstrukcji uszczelki kurzowej i zwiększeniu ilości płynu smarującego (dotyczy tzw. małego serwisu).

Cechy charakterystyczne pozostałych modeli

VIVID ULTIMATE DH (RS-VIVD-UDH-C1)

 • Tłumik: TouchDown RC2 
 • Regulowany, hydrauliczny Bottom Out 
 • Sprężyna powietrzna Vivid z technologią DebonAir 
 • Sugerowana cena detaliczna: 699-729 USD, 839-874 EUR*, 749-799 GBP* 

*Zawiera podatek VAT

VIVID SELECT+ (RS-VIVD-SELP-C1) 

Tłumik: TouchDown RCT 

Regulowany, hydrauliczny Bottom Out 

Sprężyna powietrzna Vivid z technologią DebonAir 

Sugerowana cena detaliczna: Niedostępny jako AM (aftermarket)

VIVID SELECT (RS-VIVD-SEL-C1) 

 • Tłumik: TouchDown RT 
 • Regulowany, hydrauliczny Bottom Out 
 • Sprężyna powietrzna Vivid z technologią DebonAir 
 • Sugerowana cena detaliczna: Niedostępny jako AM

VIVID (RS-VIVD-BSE-C1) 

 • Tłumik: TouchDown R
 • Regulowany, hydrauliczny Bottom Out 
 • Sprężyna powietrzna Vivid z technologią DebonAir 
 • Sugerowana cena detaliczna: Niedostępny jako AM
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »