Home Nowości Nowości Shimano – nowa grupa Sora R3000

Nowości Shimano – nowa grupa Sora R3000

0
225

Nowa Sora, oznaczona według nowej, czterocyfrowej nomenklatury Shimano, R3000, prezentuje się znacznie lepiej i przypomina jak żywo komponenty wyższych grup. Prawie równo rok temu dostało się Tiagrze, której nową, odświeżoną wersję oznaczono 4700 (pisaliśmy o niej TUTAJ). Sora jest pozycjonowana niżej, zatem jest tańsza i przeznaczona dla mniej wymagającego klienta. Przede wszystkim to grupa z dziewięcioma biegami z tyłu, zatem mimo pierwszych wizualnych podobieństw nie wchodzi w kompetencje Tiagry, która jest dziesięciobiegowa.


Szlachetny wygląd korb sugeruje technologiczną bliskość chociażby z Dura-Ace, ale to tylko pozory. Cztery ramiona, opływowy design, ale ani słowa o pustych w środku ramionach, zatem zapewne jest to zwykła odkuwka, do jakiej Shimano zdążyło nas przyzwyczaić w segmencie podstawowym i średnim. Dostępne będą warianty dwu- (FC-R3000/50-34 z.) i trzybiegowe (FC-R3030/50-39-30 z.). Manetki STI posiadają ukryte prowadzenie linek i pancerzy i będą współpracować z dwoma rodzajami przerzutek – z krótkim oraz ze średnim wózkiem, dodatkowo z przerzutką przednią zdolną do efektywnej współpracy z trzema tarczami przy korbie. Manetki będą kompatybilne z mechanicznymi hamulcami tarczowymi, jak i kasetami o szerszym zakresie przełożeń, z 11-34 włącznie. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy chcą złożyć tani rower przełajowy, który obroni się elastycznością w terenie oraz bezpieczeństwem i pewnością hamowania w każdych warunkach. Jeśli chcemy skorzystać z tradycyjnych hamulców, nowa Sora ma odświeżone szczęki o sile hamowania większej o 20% niż poprzednie. Posiadają mechanizm szybkiego wypięcia linki, pozwalający na bezproblemowe ściągnięcie koła.


Alternatywą jest wersja osprzętu dla rowerów miejskich z płaskimi kierownicami. Dostępne będą 5-ramienne korby w wariantach 2×9 i 3×9, wyposażone w osłonę zabezpieczającą przed… łapaniem nogawek spodni przez zębatkę oraz dedykowane manetki Rapidfire z optycznym wskaźnikiem przełożeń i dźwignie hamulca.

POZOSTAŁE NOWOŚCI

Przy okazji przedstawienia Sory R3000, zaprezentowano kompatybilne mechaniczne zaciski hamulców tarczowych (BR-RS305), mocowane do ramy i widelca w standardzie Flat Mount, dedykowanym szosówkom. Do kompletu Shimano proponuje zestaw kół RX31 z segmentu średniego, z osią 12 mm w przedniej piaście, współpracujących wyłącznie z hamulcami tarczowymi.


Nowa Sora ma trafić na rynek najwcześniej w kwietniu 2016.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »