Home Fitness Regeneracja czy roztrenowanie? Nie mylić!

Regeneracja czy roztrenowanie? Nie mylić!

0
559

Przy braku regeneracji w końcu dojdzie do przetrenowania, choroby, kontuzji, czy też najzwyczajniej wypalenia. Podczas treningu w naszym organizmie dochodzi między innymi do zużycia glikogenu, mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, obciążenia stawów, układu krwionośnego itd. By długotrwale realizować trening wytrzymałościowy, nasze ciało musi mieć czas na odnowę i powrót do formy. Dobrze zregenerowany zawodnik jest w stanie przyjmować kolejne ciężkie jednostki treningowe, zwiększając swoją wytrzymałość, szybkość i inne parametry. Regeneracja jest równie ważna z punktu widzenia psychiki. Po długim cyklu przygotowań, następnie wielu startach w sezonie, potrzebujemy czasu, aby odetchnąć od wysokich obciążeń i złapać świeżość, nabrać nowych chęci. Mówi się nawet, że…

 

 

Odpoczywać trzeba równie intensywnie jak trenować. 

 

Nie można mylić regeneracji z roztrenowaniem! Roztrenowanie w większości przypadków przeprowadzane jest po sezonie lub po zakończeniu pierwszej, bardzo mocnej  jego części, gdy budujemy dwa lub więcej szczytów formy w danym roku. Oczywiście, roztrenowanie jest formą regeneracji, ale regenerować się musimy stale, również w trakcie sezonu. Regeneracja może być powysiłkowa, postartowa, długoterminowa czy też posezonowa. 

 

Kiedy?

 

W trakcie trwania sezonu czas regeneracji jest sprawą indywidualną i powinien być dobrany odpowiednio do potrzeb danego zawodnika. Najlepiej w takiej sytuacji byłoby skorzystać z porad trenera, który, dobrze znając zawodnika, będzie potrafił trafnie, na bieżąco ustawiać okresy regeneracji w oparciu o grafik startów, efekty treningów czy badania. Nie mając trenera, trzeba zdać się na wyczucie i stosować metodę prób i błędów. Kolarze mający już pewne doświadczenie potrafią określić moment, gdy potrzebują regeneracji. Bezwzględnym wskazaniem do odpoczynku są kontuzje, urazy czy fizyczne objawy przemęczenia. To moment, w którym niezależnie od chęci priorytetem jest czas na podreperowanie swojego organizmu. Zdecydowanie jednak doskonałym momentem na kompleksową regenerację organizmu jest czas po sezonie startowym i roztrenowaniu. Sprzyja jej zmniejszenie obciążeń treningowych. Kompleksowe badania odkładane „na potem” w okresie startowym pozwolą stwierdzić, co dokładnie nam dolega. To również dobry moment na zabiegi lecznicze i związaną z nimi rehabilitację. Mniej „inwazyjną” metodą regeneracji jest sauna. Najczęściej wybierany czas na regenerację po sezonie to listopad, po roztrenowaniu, a przed rozpoczęciem treningów do nowego sezonu.

 

Nowy sezon tuż, tuż…

 

Zima jest jednym z najważniejszych okresów treningu dla kolarza! Mówimy, że wyścigi wygrywa się zimą!

 

Nie ma szans na dobre wyniki, jeśli całkiem odstawimy rower w okresie od listopada do kwietnia!

 

Przygotowania do nowego sezonu powinniśmy rozpocząć na koniec sezonu mijającego. Rozpoczęcie to oznacza wyznaczenie celów na kolejny rok. W zależności od tego, jakie są, planujemy długość okresu roztrenowania i termin powrotu do rozpoczęcia cyklu treningowego. Regenerujemy organizm i już zimą wchodzimy w odpowiedni cykl. 

Świetnym sposobem przygotowania do następnego sezonu są zgrupowania sportowe. Na wyjazdach zorganizowanych pod opieką trenera, w grupie dopasowanej poziomem, realizujemy optymalne jednostki treningowe. Zwykle zgrupowania odbywają się w krajach przyjaznych kolarzom, gdzie na pięknych trasach można spotykać i pozdrawiać najlepszych zawodników światowego peletonu, którzy również przygotowują się do swoich wyzwań w trakcie zimy. To daje wspaniałą motywację do jeszcze cięższej pracy. Co więcej, zgrupowanie to doskonały sposób na spędzenie czasu z grupą pasjonatów podobnych do nas. Trenując w grupie, zwykle realizujemy mocniejsze treningi, co jest dodatkowym atutem takich przygotowań. Jeżeli nie mamy możliwości wzięcia udziału w zgrupowaniu, zima jest dobrym czasem na udział w zbiórkach grupowych, które coraz częściej odbywają się w wielu miastach.

 

Najważniejsze to regularnie budować kondycję! Byle do wiosny!

 

Michał Bogdziewicz, bogdziewicz.com, trzykrotny mistrz Polski w maratonie MTB. Zawodnik, trener i współtwórca projektu Bike Academy www.bikeacademy.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »