10 powodów do odwiedzenia Karyntii

Rowerem na zielony i przyciągający piękną panoramą szczyt, wśród czystych jezior, które lśnią w letnim słońcu lub z czołówką przez wnętrza gór? Miłośnicy dwóch kółek znajdą w Karyntii różnorodne trasy wśród naturalnych krajobrazów. W najbardziej wysuniętym na południe regionie Austrii bikerzy mogą szaleć na ponad 3000 km oznakowanych tras. Oto 10 powodów, dla których jazda na rowerze w Karyntii jest tak niezwykła.  1. Flow Trails Kärnten

 

Wyjątkowa w skali Austrii i zupełnie nowa oferta. Karta, która gwarantuje perfekcyjny rowerowy urlop – od dojazdu, poprzez przewiezienie bagażu, po transfery na miejscu. Z kartą „Flow Trail Card” od maja do października korzystać można z ponad 30 tras w 6 regionach: Bikeparks Nassfeld, Weissensee, Turracher Höhe, Bad Kleinkirchheim, Petzen, Koralpe!

 

  1. Flow trail

 

Latem 2019 r. w Bad Kleinkirchheim została otwarta najdłuższa w Europie trasa typu flow trail. Prowadzi z Kaiserburgu, na wysokości ponad 1800 m n.p.m., 15 km w dół, aż do dolnej stacji kolei gondolowej w centrum Bad Kleinkirchheim. Trasa jest znakiem firmowym obszaru rowerowego „Nockbike”.

 

 

  1. „Nockbike”

 

Rowerowy raj w górach Nockbergen, wokół Bad Kleinkirchheim  i jeziora Millstätter See, z długą na ponad 100 km, najlepiej oznaczoną siecią tras. Szczególne przeżycia czekają na pojedynczych, bocznych odcinkach, niektóre z nich zapewniają różnice wysokości wynoszące do 1100 metrów. W ośrodku sportowym „Nockbike” szkoły Sportschule Krainer rowerzyści znajdą pełen zakres usług – obok klasycznej wypożyczalni skorzystać można tutaj z organizowanych codziennie wycieczek na dwóch poziomach trudności, profesjonalnych szkoleń z techniki jazdy oraz przejażdżek dla początkujących.

 

  1. Flow Country Trail

 

Diddie Schneider, jeden z najlepszych projektantów tras kolarstwa górskiego na świecie, w 2015 na górze Petzen, w regionie Südkärnten, stworzył swoje arcydzieło – Flow Country Trail. Ta do 2019 r. najdłuższa trasa w Europie przystosowana jest nie tylko do potrzeb profesjonalistów, lecz także początkujących kolarzy. Z rowerem dociera się kolejką górską na start trasy. Na drodze ku dolinie kolarze mogą sprawdzić swoje umiejętności na dziesiątkach przeszkód i skoczni, nieustannie pokonując różnice wysokości. Świetna zabawa czeka na całej trasie, za każdym zakrętem. Podczas zjazdu podziwiać można rozległe panoramy karynckich dolin pełnych jezior. Koło stacji w dolinie powstała przestrzeń do ćwiczeń z dirt i pump parkiem oraz strefa dla dzieci. Oferta jest stale poszerzana o nowe trasy. W 2018 r. na tutejszych trasach odbyły się zawody z cyklu Enduro World Series. Mistrzowie enduro wystawili regionowi Südkärnten najlepsze oceny. Dzięki temu zawody z cyklu Enduro World Series zagoszczą na górze Petzen również w 2020 i 2021 roku.

 

  1. Bezgraniczna przygoda dla całej rodziny!

 

Jazda rowerem górskim przez opuszczone tunele kopalni? W regionie Südkärnten jest to możliwe. Będąc wyposażonym w czołówkę i kask, można przemierzać długie na 7 km tunele. We wnętrzu gór czekają masywne skały i hale sięgające 30 metrów wysokości. Tak podróżując, można przekroczyć granice Karyntii. Następny wjazd do tuneli znajduje się już bowiem w Słowenii! W 2018 r. oferta kopalni została wzbogacona o kolejne 2 km tras.

 

  1. BIKEworld of Mountains & Lakes

 

Prawie 950‑kilometrowa sieć szlaków MTB z 46 różnorodnymi trasami o różnych poziomach trudności czeka na kolarzy w BIKEworld of Mountains & Lakes w Alpach Karynckich, Julijskich i Gurktalskich. Wielowymiarowość regionu alpejsko‑adriatyckiego poznaje się najlepiej, przekraczając granicę, podczas wycieczki do Włoch, gdzie odkryć można kulturę i smaki dwóch krajów. Do głównych atrakcji na trasie zalicza się 11 pojedynczych odcinków, trasy Flow Trail MEX Line i mierząca 11,7 km Lift & Bike Giro. W razie potrzeby w zdobywaniu szczytów pomogą trzy górskie wyciągi.

 

 

  1. Naturpark Weissensee

 

Wyjątkową kombinację rowerów i pływania znaleźć można w parku Naturpark Weissensee. Prosto z brzegu najczystszego jeziora Alp ruszyć można w okoliczne góry na jedną z 13 tras o łącznej długości 160 km i wszystkich stopniach trudności. Czystą przyjemnością jest wycieczka do ośrodka Naggler Alm. Bezpośrednio obok schroniska przebiega trzykilometrowa trasa parcouru, symulująca klasyczne przeszkody w terenie. Kto chce dotrzeć do Naggler Alm odrobinę mniejszym nakładem sił, może skorzystać z przystosowanego do przewozu rowerów wyciągu Weissensee Bergbahn, który dociera do celu w 12 minut, zapewniając po drodze piękny widok na jezioro Weissensee. Dla podróżujących w rodzinnym gronie idealna będzie kombinacja „Bike & Boot”, która wybrane odcinki tras rowerowych pozwala ominąć, korzystając ze statku (Weissensee Schifffahrt).

 

  1. Villach

 

Dzięki ciężkiej pracy inicjatywy Lake.bike w regionie Villach powstała atrakcyjna sieć MTB z ponad 10 trasami i licznymi rundami wokół jeziora Faaker See. W byłym centrum narciarskim Baumgartnerhöhe spotyka się dziś międzynarodowa scena MTB, aby wspólnie podziwiać wyjątkowe karynckie krajobrazy gór i jezior. Oferta ta jest stale poszerzana. Jej kolejną atrakcją jest położna nieopodal Area one (park do ćwiczeń) w Villach.

 

  1. Koralm

 

Od lata 2019 r. w ośrodku Koralm na granicy ze Styrią działają 2 nowe trasy flow MTB (8 km). Czteroosobowy wyciąg krzesełkowy zabiera rowerzystów na szczyt. Przy obu trasach, Family‑l i Wolfstrail, tuż przy kasach wyciągu l, znajduje się przestrzeń dla dzieci i początkujących. Cały kolarski obszar obejmuje prawie 5500 km2.

 

 

  1. Turracher Höhe Trail Area

 

Wraz z początkiem lata 2020 r. szeroka oferta letnia Turracher Höhe wzbogaci się o kolejną atrakcję, Turracher Höhe Trail Area, strefę dostępną zarówno dla zaawansowanych kolarzy, jak i początkujących. Siedmiokilometrowa, prowadząca w naturalnym krajobrazie trasa Kornock Flowtrail (niebieski poziom trudności, 400 m różnicy wysokości) wije się przez pagórki, przeszkody, zakręty, drewniane kładki aż do dolnej stacji kolejki Kornockbahn, zapewniając niezwykły widok na otaczające ją góry Nockberge i jezioro Turracher See. Początkujący mogą zaznać pierwszych rowerowych przygód dzięki pomocy profesjonalnych trenerów i przewodników tuż przy dolnej stacji oraz przygotować się do jazdy trasami Üwi Trail (zielony/niebieski poziom trudności, 600 m i 85 m różnicy wysokości) oraz Kornock Flowtrail.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

rower.karyntia.pl

Najpiękniejsze trasy, dane GPS, mapy, dodatkowe informacje: touren.kaernten.at

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Test: Zestawy do kołkowania opon bezdętkowych

Full inaczej - pojedynek koncepcji rowerów XC

Nowatorskie metody produkcji - druk 3D

Polskie miejscówki - gorące miejsca

Komentarze do artykułu