Pierwsze koty za płoty – Enduroprinceski

Jazda na rowerze dobrze wpływa na zdrowie, psychikę i samopoczucie. Dlatego dzieci warto trenować już od najmłodszych lat. Tym bardziej, że niektóre nie wymagają zbyt dużej uwagi, a u innych nauka utrzymania równowagi wiąże się z długotrwałym procesem. Postaramy się rozwiać niektóre z rodzicielskich wątpliwości.Zacznijmy od wieku. Kiedy powinno się rozpocząć naukę jazdy w terenie? Odpowiedź jest prosta. Kiedy wasze dziecko zakończy przygodę z biegówką, a zacznie pewnie i stabilnie poruszać się rowerem z pedałami. Do każdego malucha trzeba podejść indywidualnie, nic na siłę. Chodzi o to, by dziecko czerpało z jazdy jak najwięcej radości. Jak my to robimy?

 

CIERPLIWOŚĆ


Pamiętajcie, że dziecko można bardzo łatwo zrazić. Dlatego ważnym elementem są cierpliwość i opanowanie. Ich brak może tylko przynieść odwrotny skutek – wzbudzić niechęć do roweru. Wasz wysiłek będzie wiązać się z koniecznością wygospodarowania większej ilości czasu, który poświęcicie, by spokojnie wytłumaczyć tajniki jazdy i pokazać prawidłową technikę. Pamiętajcie, dzieci to mali obserwatorzy. Wszystko widzą, zapamiętują i naśladują.

 

Enduroprinceski - nauka jazdy

 

BEZPIECZEŃSTWO

 


Pierwszym i najważniejszym elementem przygody w terenie jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Twoje dziecko MUSI czuć się komfortowo i być odpowiednio chronione. W podstawowym wyposażeniu zabezpieczającym małolata powinny się znaleźć:


  1. Sprawny rower (bez kontry, hamulca w piaście) – czyli działające hamulce (praca klamek dostosowana do siły dłoni małego człowieka), napompowane opony, działające przerzutki, nasmarowany łańcuch przy, w miarę możliwości, niskiej masie roweru.

  2. Kask – zawsze na głowie (od pierwszego kontaktu z rowerem), w dobrze dobranym rozmiarze. Przy jeździe w terenie leśnym mile widziany byłby lekki kask ze szczęką.

  3. Ochraniacze na łokcie i kolana – czyli na najbardziej wystające części ciała, a co za tym idzie, najprostsze do zarysowania. W późniejszym czasie, gdy wasze dziecko zacznie osiągać prędkości i złapie większego skilla w warunkach górskich, warto będzie pomyśleć o dodatkowej ochronie (buzer, żółw, itp.).

  4. Rękawiczki – ochronią łapki.

  5. Woda i batonik – z naszego doświadczenia wynika, że są to najczęściej zapominane elementy wspomagające. Dziecko podczas 2–3 godzin zabawy w terenie naprawdę zasługuje na kilka gramów czekolady.

 

Enduroprinceski - nauka jazdy

 

ROZGRZEWKA


Każdy sport wymaga porządnego rozgrzania mięśni. Przed zajęciami rozgrzewamy się wszyscy wspólnie, nie tylko za pomocą standardowych ćwiczeń, ale często poprzez zabawę. Tak przygotowane dzieci mogą przystąpić do nauki bezpiecznego poruszania się po ścieżkach rowerowych z elementami techniki jazdy.

 

PRZEJAŻDŻKA


Instruktorowi pozwoli ocenić poziom umiejętności dziecka, a dziecku zapoznać się z terenem. Doświadczony instruktor od razu oceni predyspozycje, a dzięki obserwacji przydzieli dziecko do grupy o podobnym poziomie zaawansowania. Na trasie zawsze powinniście pamiętać o:

  • Sprzęcie – ustawieniu siodełka, hamulców, zmniejszeniu bądź zwiększeniu ciśnienia w oponach itd.
  • Pozycji podstawowej – pozycji podczas jazdy na wprost, czyli wyjściowym ułożeniu ciała do każdego elementu jazdy w tere- nie górskim.
  • Hamowaniu – kiedy, jakim hamulcem, w jakich sytuacjach używamy tylnego, a kiedy przedniego hamulca.
  • Kontroli – prędkości i panowania nad rowerem.


Wszystkie te elementy wdrażamy i ćwiczymy do upadłego.

 

NASTĘPNY ETAP


Dopiero kiedy dziecko opanuje podstawy, możemy przejść do następnego etapu. Zaczynamy ćwiczyć po kolei:


• Podjazdy i zjazdy – radzenie sobie ze stromiznami, umiejętną zmianę biegów plus odpowiednią pracę ciałem.
• Zakręty – ćwiczymy przyjmowanie właściwej pozycji i obranie poprawnej linii w zakrętach otwartych i w bandach.
• Pompowanie – trenujemy np. na pumptracku.
• Teren górski – ćwiczymy pokonywanie naturalnych przeszkód (korzenie, kamienie, uskoki, itd.).

 

DRODZY RODZICE I OPIEKUNOWIE!


Pamiętajcie, że nie można robić wszystkiego na raz. Dzieci potrzebują dużo czasu i obycia z wprowadzonymi nowymi elementami techniki. Dajmy im szansę, aby jazda na rowerze sprawiała radość. Na zajęciach powinna panować miła, wesoła atmosfera, oczywiście przy zachowaniu dyscypliny. Z praktyki wiemy, że lody na koniec zajęć zawsze wynagradzają wszystkie trudy.

enduroprinceska_logo

Enduroprinceski – Anka Kulpa i Sylwia Katana, nasze ekspertki, prowadzą w Bielsku-Białej regularne zajęcia dla dzieci pod szyldem „Enduroprinceski”. Organizują też szkolenia dla osób, które odwiedzają ścieżko- we eldorado Enduro Trails, czyli coś w rodzaju rowerowej szkółki letniej. Więcej informacji znajdziecie pod adresem enduroprinceski.pl.

 

Przeczytaj również:

 

Hope HB.130 - Pierwsza jazda

2020: Giant Reign 29

Dlaczego powinniśmy oglądać więcej wyścigów MTB kobiet

Komentarze do artykułu