Home Fitness Mały kop albo kawa – pić czy nie pić?

Mały kop albo kawa – pić czy nie pić?

0
301

 

Kawa ze śmietanką

100 kcal (120 ml)

Prawdopodobnie najczęściej pity rodzaj kawy. Nie polecamy jednak przed ćwiczeniami albo w trakcie. Śmietanka dłużej obciąża układ trawienny niż mleko. Eksperci twierdzą, że kawa z mniejszą ilością mleka będzie dla kolarzy lepszym wyborem. Poza tym kawa z mlekiem ma mniej kalorii. Zaledwie dwie łyżeczki śmietanki to już 100 kcal!

Kofeina 2/6

 

Latte macchiato

130 kcal (300 ml)

Latte macchiato serwowane jest w dużej szklance, a większa ilość mleka może źle wpływać na trawienie przed aktywnością fizyczną i w jej trakcie. Poza tym wzrasta też liczba kalorii (ok. 138 kcal). Za to ilość kofeiny jest stosunkowo niewielka (ok. 15 mg). Eksperci odradzają cafe latte kolarzom wrażliwym na produkty mleczne i odchudzającym się.

Kofeina 1/6

 

 

Cappuccino

40 kcal (120 ml)

I w puszystej piance cappuccino znajduje się całkiem sporo mleka, a nie każdy dobrze je znosi. Ludzie z nietolerancją laktozy mogą odczuwać sensacje żołądkowe, bo mleko zasadniczo jest trudne do strawienia. Dlatego na postoju lepszym wyborem będzie espresso. Poza tym ilość kofeiny (ok. 30 mg na filiżankę) jest bardzo niewielka, tym samym słabo pobudza. Ilość kalorii (40 kcal) w porządku.

Kofeina 1/6

 

 

Espresso

0 kcal (25 ml)

Dla kolarzy to klasyk, przebój wśród wszystkich rodzajów kaw. Nie bez powodu. Espresso jest łatwo przyswajalne i ma największą dawkę kofeiny na filiżankę (ok. 100-110 mg). Wpływa stymulująco i podnosi wydolność. Zdaniem ekspertów nadaje się więc do wypicia przed i podczas obciążeń. Ilość kalorii – zero, o ile tylko zrezygnujemy z cukru.

Kofeina 5/6

 

Americano

0 kcal (120 ml)

Kawa bez mleka i bez śmietany, za to z dodatkiem gorącej wody, ułatwia trawienie. To dobra wiadomość dla osób z nietolerancją laktozy. Dlatego nadaje się do picia przed i w trakcie aktywności fizycznej. Poza tym ilość kalorii, w związku z brakiem śmietanki i mleka, wynosi zero. Ilość kofeiny – ok. 80 mg – pozostaje relatywnie wysoka, tym samym wpływa pobudzająco i aktywująco.

Kofeina 3/6

Ile można dodać cukru?

Dwie łyżeczki odpowiadają 30 kilokaloriom.

 

 

Pozytywny wpływ

 

Kawa często postrzegana jest jako przyczyna problemów z żołądkiem. Badania naukowe dowodzą jednak, że picie kawy w rozsądnych ilościach (2 do 3 filiżanek dziennie) może mieć pozytywne działanie. Naukowcy nie potwierdzili też związku między picia kawy z występowaniem zawałów. Dlatego jeśli ktoś przed wyjściem na rower miewa problemy z motywacją, może się za pomocą kawy pozytywnie nakręcić. Jeśli w trakcie aktywności fizycznej odczuwa zmęczenie, może się pobudzić żelem z dodatkiem kofeiny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »