XCO MŚ w Kanadzie – kto na podium?

Dobra wieść dla fanów MTB jest taka, że Red Bull będzie prowadził transmisję mistrzostw live z Moint-Aainte-Anne (CAN). Jak zwykle też dostępna będzie kompletna powtórka wyścigów na stronie Red Bull TV. Wyjątkowo interesująco zapowiada się komentarz prowadzony przez kultowego Roba Warnera. Tym razem będzie mu towarzyszył podczas wyścigów XC José Antonio Hermida (ESP). Hiszpański srebrny medalista igrzysk w 2004 roku został mistrzem świata w Mont-Sainte-Anne w 2010, tym samym będzie idealnym uzupełnieniem Roba.

Mistrzowsa trasa

Tegoroczny puchar świata był bardzo emocjonujący, mistrzostwa świata to ich godny finał. Warto przypomnieć, że mistrzostwa świata odbędą się w tym miejscu już po raz trzeci, sama zaś impreza celebruje swoje trzydziestolecie. Nic więc dziwnego, że przygotowano odpowiednią trasę. Runda XC ma długość 4,1 km, na której trzeba pokonać 217 metrów przewyższeń, przeciętna prędkość wynosi ok 18 km/h. Fachowcy twierdzą, że to najbardziej techniczna trasa spośród wszystkich, które odwiedzają zawodnicy w sezonie. Jej wyzwanie polega na tym, że łączy koszmarnie strome podjazdy, jak słynny L’Enfer De Sainte Anne (czyli piekło Św. Anny) bezpośrednio z ekstremalnie trudnymi podjazdami, takimi jak La Beatrice, gdzie maksymalne nachylenie dochodzi do 48 procent!

Nino Schurter UCI XCO World Championships / Lenzerheide, foto Bartek Woliński

Faworyci i faworytki

W XC Schurter jest faworytem wśród panów, ale nie ma takiej zawodniczki wśród pań. Nino Schurter to mistrz olimpijski, siedmiokrotny mistrz świata, sześciokrotnie wygrywał też w pucharze świata, wygrał w sumie 32 wyścigi pucharu świata. W tym sezonie także wygrał dwukrotnie, tym samym jest najważniejszym faworytem do zwycięstwa w Kanadzie. Jego najważniejszym konkurentem byłby Mathieu van der Poel (NED), gdyby nie to, że nie startuje, bo przygotowuje się do mistrzostw świata na szosie. Tym samym jako największe zagrożenie typowani są Mathias Flueckiger (SUI), Gerhard Kerschbaumer (ITA) i Henrique Avancini (BRA).

Wśród kobiet sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana – co najmniej pięć zawodniczek ma szansę na zwycięstwo, co sprawia, że wyścig jest nieprzewidywalny. Kate Courtney (USA) wygrała trzy puchary świata w tym sezonie, ale potem wyraźnie opadła z sił w Val di Sole (ITA) i Lenzerheide (SUI). Ale jednocześnie po słabym starcie w Vallnord (AND) wygrała znów w Les Gets (FRA). W finalnym wyścigu w Lenzerheide najlepsze wrażenie zrobiły Jenny Rissveds (SWE), Pauline Ferrand-Prévot (FRA) i Anne Terpstra (NED). Szwedka jedzie na fali euforii powrotu do wielkiego ścigania, Francuzka także powróciła po dwóch operacjach w grudniu ubiegłego roku akurat w szczycie formy. Terpstra wygrała zaś w Vallnord i stanowiła najważniejszą przeciwniczkę Rissveds w Lenzerheide. No i jest jeżdżąca najrówniej Jolanda Neff (SUI oraz… Maja Włoszczowska (POL), która w 2010 została tu mistrzynią świata.