Trydent i złota jesień dla fanów MTB

Nie tylko lato. Najpiękniejsze trasy MTB można pokonać też jesienią. Wiedzą o tym fani kolarstwa górskiego. Świeże, jesienne powietrze pozwala na dłuższe wyprawy w górach. Niebo jest ciemno niebieskie, pogoda stabilniejsza, a słońce jeszcze lepiej wydobywa jaskrawe kolory. A po przyjemnej wędrówce można odpocząć w schronisku.Praktyczne informacje o MTB w Trydencie znajdziecie pod tym linkiem 

 

 

Madonna di Campiglio - Pinzolo - Val Rendena

 

Bikeland, największa bike arena Włoch

 

Od Dolomitów do Jeziora Garda rozpościera się sieć 1000 kilometrów szlaków MTB i 100 kilometrów ścieżek rowerowtch. To prawdziwy raj dla fanów rowerów, który można odwiedzić na góralu, albo, jeśli jest się słabiej wytrenowanym, na rowerze elektrycznym. Podobnie jak latem do później jesieni można wypróbować jedną ze słonecznych tras. Ta opisywana przez nas prowadzi z Madonna di Campiglio w krainę gór, podjaz aż do 5 listopada (w październiku są to tylko weekendy) można pokonać wyciągiem Pradalago. Po wjechaniu na górę można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Dolomity Brenty. Z powrotem wracamy trasą do Malga Zeledria. Odpoczywając na tarasie można nie tylko poczuć włoski styl życia, ale i klimat jednej z najbardziej znanych miejścowości Alp.

 

 

Valle di Ledro

Piwo u celu (i dobre jedzenie na dokładkę)

Start: Lenzumo - Rifugio Pernici - Locca

Długość: 17,5 km

Suma podjazdów: 820 m

Czas: 2,5 h

 

Piękna trasa MTB godna polecenia także jesienią, by odkryć Valle di Ledro także jesienią. Rifugio Pernici zaliczne jest do popoluarnych celów dla fanów MTB. Z powrotem, zamiast wracać nad Jezioro Gadra, można dojechać do Ledro, korzystając z dwóch leśnych dróg połączony wąską, stromą ścieżką.

 

Z Lenzuno wybieramy się drogą do Malga Trat i Rifugio Pernici. Szlak jest dość stromy, ale pokryty asfaltem aż do łąk, później jedziemy szutrem do Bocca Trat, znajdującego się w pobliż¨Rifugio Pernici. Z Rifugio Pernici otwiera się widok od Dolomitów po jezioro Garda i na najwyższe góry wokół Valle di Ledro. To taras, który powstał w czasie I Wojny Światowej.

 

Dziś to cel wielu fanów MTB, którzy chcą pokonać stromą drogę i podziwiać widoki oraz skosztować przysmaków kuchni. Jeśli pziemniaczana polenta z rozpuszczonym serem albo gulasz to zbyt wiele mają do wyboru smaczny talerz Spaghetti aglio, olio e peperoncino (z czosnkiem, oliwą i ostrą papryką). Jego zapach (i smak) jest niezapomniany, szczególnie w połączeniu z zasłużonym piwem.

 

Po przrwie, zamiast wracać nad Jezioro Garda, jedziemy kawałek dalej drogą gruntową do szlabanu. Przekraczamy go i jedzeimy dalej, aż do wąskiej i stromej ścieżki po prawej stronie, która prowadzi do kolejnej drogi aż do Locca.

 

Przebieg trasy na mapie, wraz z wykresem wysokości, znajdziecie tutaj

 

 

Dolomiti Paganella

Nowość sezonu 2017 - Strefa Molveno

3 nowe ścieżki rowerowe z Molveno i Jeziora Molveno, uznawanego za mnajpiękniejsze jezioro Włoch. Trasy te poszerzają ofertę Dolomiti Paganella Bike Arena i nadają się także dla początkujących i dla dzieci.

Big Hero - najłatwiejsza ścieżka całej Bike Areny, czyli niemal 2 kilometry ze schroniska Lan Montanara do wysoczyzny Pradél. To wstęp do świata downhillu, ze wspaniałym widokiem na Jezioro Molveno.

Blade Runner - trasa typu flow, o średnim stopniu trudności, z Pradél do Valbiole, a stamtąd dalej w kierunku Molveno i Andalo.

Goonies - naturalna ścieżka flow, z Valbiole (koniec Blade Runnera) do Molveno

Miejscówka oferuje także szereg innych udogodnień:

 • jeden karnet rowerowy na całą Bike Arenę i 8 wyciągów
 • sklep rowerowy
 • trasy z przewodnikiem
 • możliwość umycia roweru i ubrań
 • prysznic i WC
 • 25 noclegów przyjaznych rowerzystom i 12 schronisk

 

 

Alpe Cimbra

Trasa MTB pomiędzy twierdzami włoskich Alp, z historią, przyrodą i cymbryjską kuchnią w tle

 

Region ten ma ponad tysiącletnią historię, tło trasy tworzą przyroda i siedem potężnych twierdz austriacko-węgierskich z czasów I Wojny Światowej. To miejsce pełne wyjątkowej, historycznej tradycji, gdzie lokalni mieszkancy ciągle jeszcze mówią w języku cymbryjskim, starym bawarskim dialekcie.

 

To Alpe Cimbra, region Trydentu doskonale przygotowany dla miłośników rowerów. Doskonały dla tych, którzy są gotowi odkrywać nowe, wyjątkowe miejsca.

 

 

Rower MTB doskonale nadaj się do tego, by jazdę połączyć z odkrywaniem miejscowej kuchni. Trasa licząca 100 km (100 km dei forti) pozwala odkryć cymbryjskie produkty w rowerowych schroniskach na szlaku. Dzień za dniem rośnie poziom trudności i rośnie apatyt!

 

Dzień 1 100 km dei Forti - Lavarone

Dzień 2 100 km dei Forti - Lusérn

Dzień 3 100 km dei Forti - Folgaria

 

 

Altopiano Di Pinè Cembra

 

Masi di Grumes - Cauria

 

Trasa ta, z sumą podjazdów wynoszącą około 1000 metrów, pomiędzy Trydentem i Południowym Tyrolem, przebiega w dużej części przez Park Narodowym Monte Corno, a szlak prowadzi m.in. przez mała mieścinę Cauria.

 

Na trasie znajdują się liczne schroniska, a dwa ciekawe biotopy - torfowiska La Lot i Laghetto di Vedes - sprawiają, że okolica jest fascynująca. Odwiedzenie znajdującego się w pobliżu uroczego schroniska Potzmauer, z miejscowymi przysmakami, może stanowić zdecydowanie godne podsumowanie tej rowerowej wyprawy pełnej wrażeń.

 

 

San Martino di Castrozza

 

Valsorda Enduro Trails

 

Trasy enduro w trzech różnych wariantach. Po zjeździe z Alpe Tognola (2200 m n.p.m.) podąża się w kierunku Malga Rognola i następnie trasą Transalpu, częściowo po drewnianych kładkach, aż do leśniczówki. By trafić na koniec Valsorda Trails, jedzie się pod górę, w kierunku miejscowości Caoria (droga powrotna taksówką). Jeździ ktoś chce jeździć po CValsorda Enduro Trail albo Fiamena Trail powinen obrać kierunek Forcella Valsorda i następnie miejscowości Zoerta albo Prade.

 

 

Val di Fiemme

 

Dzięki nowej kolejce linowej możliwe jest zjechanie ścieżkami z góry.

 

Znajdujemy się w Ballamonte, naturalnym raju, pomiędzy małym alpejskimi domkami, pięknymi świerkami i fascynującym naturalnym amfiteatrem Canvere, gdzie każdego lata rozbrzmiewają koncerty w ramach imprezy „Dźwięki Dolomitów”.

 

Istniejąca wcześniej ścieżka MTB została poprawiona, co ucieszy fanów podobnych atrakcji. Cel zjazdu do dolna stacja kolejki w Castelir. Rower górski trafia do nowego wagoniku kolejki Bellamonte 3.0 i wygodnie wyjeżdża na górę. Z górnej stacji jedzie się dro©ą w prawo, prowadzącą do Parku Krajobrazowego Paneveggio i rozległych alpejskich łąk Canvere. Po dotarciu do schroniska o tej samej nazwie można zjechać nowym, szybkim singlem, prowadzącym z powrotem do stacji w dolinie.

 

Można też wybrać trasę panoramiczną, z widokiem na łańcuch lagorai i Dolomity Pale di San Martino, aż do schronisa Malga Bocche. Po minięciu jej można pedałować dalej leśną drogą aż do miejsca zwanego Val die Buoi, by tam skręcając w lewo drogą przez las i łąki powrócić do stacji początkowej wyciągu w dolinie. W drodze powrotnej warto zboczyć ku Forte Dossacio. Bastion pochodzi z I Wojny Światowe i jest godny odwiedzenia.

 

Trasa w Parku Krajobrazowym Paneveggio - Pale di San Martino z jego Lasem Muzyki

 

Rowerowa trasa przez wiszące mosty i szalejące wody górskiego wąwozu Travignolo i sztucznego jeziora Fortebuso. Rosną tu rezonujące świerki. Lutnicy z całego świata cenią miejscowe drewno jako idealne na pudła muzycznych instrumentów. To fascynująca trasa przez dwa mosty wiszące wywołujące zawroty głowy, rozpinające się nad wodospadami górskiego wąwozu Travignolo.

 

Punkt początkowy trasy to centrum dla odwiedzających w Paneveggio. Za budynmiem podąża się najpierw w prawo drogą z kierunkowskazame „Forra del Travignolo” (wąwóz Travignolo) w dół. Po dotarciu pierwszego wiszącego mostu należy przeprowadzić rower. Następnie trasa prowadzi wzdłuż brzegu zbiornika Fortebuso. Tuż za zaporą przekracza się drugi wiszący most, tym razem dłuższy i wyższy. Następnie dociera się do miejsca zwanego Andreola, gdzie krótko trzeba pchać rower. Po zajęciu znów miejsca w siodle początkowo stromo jedzie się pod górę betonową drogą, aż do miejsca Sottosassa, z jej charakterystycznymi ścianami wspinaczkowymi. To eldorado dla wspinaczy sportowych. Wkrótce potem docieramy do Predazzo, gdzie trasa się kończy. Z użyciem środków transportu publicznego można dotrzeć z powrotem do Paneveggio (warto sprawdzić przed startem rozkład jazdy).

 

 

Val di Fassa

 

Wskoczcie na siodło i w drogę!

 

Val di Fassa uznawana jest za eldorado fanów kolarstwa, bo wydaje się niczym zrobiona specjalnie dla rowerów zwykłych, jak i górskich. Obok rozbudowanej sieci tras o różnym stopniu trudności, które są w stanie spełnić oczekiwania każdego bikera, dolina oferuje wyspecjalizowane, komfortowe hotele, jak też doskonale wyposażone wypożyczalnie rowerów i sklepy. Bez względu na to, czy będzie to osoba aktywna, rodziny z dziećmi czy też amatorzy po prostu jazdy, którzy po prostu chcą spędzić dzień urlopu na rowerze - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy wskoczyć na siodło i pedałować przez Dolomity. Od maja aż do początku października fani rowerów w Val di Fassa mają wybór od prostszej trasy rowerowej w dolinie po ekscytujące wycieczki w dolinach Jumela, Duron, Contrin, Monzoni, Sano Nicolo i przez przełęcze Dolomitów.

 

 

Val di Non

 

Tour de Non - MTB znalazło w Trydencie swój dom

 

W Val di Non dostępna jest nowa trasa MTB dla doświadczonych bikerów, czyli Tour de Non - łączy ona górski region Dolomitów Brenty i Etschtal. Tour de Non to nowa runda przecinająca Val di Non, prowadząca przez Monte Roen i kończąca się w sercu Dolomitów Brenty.

 

To wyprawa podzielona na cztery etapy, prowadząca przez najbardziej fascynujące zakątki Val di Non. Stworzona przez fanów MTB dla fanów MTB, obejmuje najlepsze ścieżki i trasy flow, które natura stworzyła w Val di Non. Tour de Non pokaże wam Trydent z zupełnie nowej perspektywy, i to z punktu widzenia roweru.

 

 • 152 km jadąc zgodnie ze wskazówkami zegara
 • 6000 metrów podjazdów
 • 4 etapy
 • 24% ścieżek w całej trasie
 • Hotele rowerowe z transportem bagażu

 

 

Valsugana & Lagorai

 

Z dwoma jeziorami Levico i Caldonazzo Valsugana i Lagorai to idealny cel dla fanów rowerów.

 

80 kilometrów ścieżek rowerowych, 300 kilometrów tras dla rowerów górskich, które można znaleźć dzięki odbiornikom GPS oraz wiele tras dla fanów szosy, którzy chcą się zmierzyć z wysokościami do 2000 m. n.p.m. Po wszystkim można się odświeżyć w wodach jezior. jesienią ścieżka rowerowa jest jeszcze piękniejsza dzięki ciepłym barwom, tak charakterystycznym dla tej pory roku. W ten sposób można odwiedzić liczne przepiękne wsie, gdzie odbywają się liczne festyny kulinarne, takie jak festiwal kasztanów w Roncegno Terme, festiwal cykorii w Bieno alb festiwal kukurydzy w Levico Terme.

 

W Valsuganie u stóp Castel Pergine znajduje się bike park i szkoła MTB, gdzie wszyscy fani rowerów mogą nauczyć się jeździć na rowerze górskim.

 

Wszystkie informacje na temat turystyki w Trydencie najłatwiej znaleźć na stronie visittrentino.info/pl

Praktyczne informacje o MTB w Trydencie znajdziecie pod tym linkiem