Home Imprezy Relacje Monteria FAT BIKE Race Góry Stołowe 2017 – oficjalna relacja

Monteria FAT BIKE Race Góry Stołowe 2017 – oficjalna relacja

0
448

25-kilometrowa trasa, z przewyższeniem sięgającym ok. 380 metrów, została wytyczona ścieżkami rowerowymi i biegowymi na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, który umożliwił organizatorom, tj. Cyklon Proal Team i OW Szczeliniec, zorganizowanie mistrzostw na swoim terenie. Do II edycji wyścigu dołączył w charakterze sponsora tytularnego polski producent rowerów Monteria, gwarantując tym samym nagrody główne: rower fat bike oraz akcesoria rowerowe.

Tegorocznym bonusem dla zarejestrowanych uczestników był 3-kilometrowy prolog, który wystartował o godz. 18:00 dzień przed wyścigiem głównym. Za najlepsze czasy przez Burmistrza Radkowa Kłodzkiego uhonorowani zostali František Žilák na rowerze górskim z czasem 00:07:44 (kat. Mężczyźni) oraz Dorota Juranek na fatbike’u (kat. Kobiety).

Wyścig 2017 przyciągnął nie tylko większość zeszłorocznych zawodników, ale i nowych. Na starcie ostatecznie pojawiło się 138 osób (zarejestrowanych było 189). Niektórzy przyjechali zdobywać miejsca w czołówce, inni sprawdzić możliwości rowerów o grubych oponach, jeszcze inni jedynie dobrze bawić się na śniegu.

Mężczyźni (rower fatbike: szerokość opony od 3.1’)

01:03:24

Czołówka 2. edycji wyścigu zaskoczyła wszystkich. Pierwszy zawodnik Maciej Stanowicz (Mitsubishi Materials MTB Team) pojawił się na mecie już po czasie 00:58:16. Dla porównania w zeszłym roku najlepszy okazał się czas Maksymiliana Bieniasza (Bieniasz Rowerownia Team) 01:09:55 (aż 00:11:39 różnicy w najlepszych czasach na trasie dłuższej o jeden singiel!), który i w tym roku stanął na podium z czasem lepszym od zeszłorocznego, tj. 00:59:25. III miejsce na podium, z czasem 01:03:24, zajął Bartosz Huzarski (Huzar Bike Academy), czołowy polski kolarz szosowy, który wystartował „dla zabawy i sprawdzenia fenomenu rowerów fatbike, nie dla rywalizacji”. Należy zaznaczyć, że poza formą i zacięciem zawodników na wyniki miała również wpływ aura. Duży mróz, mnóstwo śniegu, który, wyratrakowany, miejscami mógł służyć i kolarstwu szosowemu 🙂 oraz odrobina słońca! Wszystko to sprzyjało przyspieszaniu.

Kobiety (rower fatbike: szerokość opony od 3.1’)

01:33:30

Pierwsze kobiety na mecie pojawiły się niedługo po panach. I Mistrzynią Monteria FAT BIKE RACE Góry Stołowe została Agnieszka Łachman (Fatbike przygoda) z czasem 01:25:02. Wymieniła się zeszłorocznym miejscem z Dorotą Juranek (Mamba on bike), która w tym roku została II Mistrzynią z czasem 01:33:26. Tytuł III Mistrzyni przypadł Annie Tkocz (Magazyn BIKE) z czasem 01:33:30.

Mężczyźni (rower górski: szerokość opony do 3’)

01:14:27

Warunki atmosferyczne sprzyjały również rowerom górskim. Czas 01:06:35 najlepszego zawodnika na “cienkim kole”, przedstawiciela Czech Františka Žiláka, nie odbiegał wiele od czołówki Fat Bike, na metę dotarł jako siódmy. 2. miejsce należało również do Czecha. Tomáš Ševců dojechał z czasem 01:12:30. Trzecie miejsce zajął Piotr Olkowski z czasem 01:14:27.

Kobiety (rower górski: szerokość opony do 3’)