Górskie dwa koła za dwa koła – Edycja 2016

Rowery do 2000 zł z sezonu 2015 możecie zobaczyć POD TYM ADRESEM. Różnic między 2015 a 2016 duzych nie ma, bo i nie było żadnej istotnej migracji technologii z osprzętów wyższej klasy do niższej. Jedynym zauważalnym, wartym odnotowania trendem jest zanik rozmiaru kół 26 cali. Niemal całkowicie zastąpił go rozmiar 27,5 (inaczej 650b), koła charakteryzujące się lepszymi własnościami trakcyjnymi i symbolicznie większą wagą, ale nadal niższą, niż następny rozmiar 29 cali. Wniosek jest prosty: jeśli macie okazję kupić twenty ninera z ubiegłego sezonu i w atrakcyjnej cenie, to prawdopodobnie warto skorzystać. Cena zwyczajowo, jak na wyprzedaży, będzie niska, a uwzględniając wyższy kurs Euro w tym roku, różnica może być znaczna. 
 

2 tysiące złotych to kwota, która powinna być absolutnym minimum, kiedy myślimy o rowerze górskim jako o rowerze sportowym, do trenowania lub regularnego jeżdżenia. Co prawda dopiero następny próg kwotowy – 3 tysiące złotych – pozwala wybrać rower zdolny zmierzyć się z prawdziwymi górami, to spora część jeżdżących „MTB” nie opuszcza okolic miasta i pokonuje co najwyżej małe wzniesienia, niewymagające ani żelaznej kondycji, ani wysublimowanego sprzętu. Bez względu na cenę, rower górski powinien mieć stosowną geometrię ramy – może być zrobiony choćby z paździerzu, byle „trzymał kąty” i byle dało się nim jeździć w terenie.
 
Cudów nie należy się spodziewać – mocno przeciętne widelce amortyzowane, napędy ze średniej półki, ciężkie koła i ciężkie opony – to chleb powszedni tanich rowerów MTB, z rzadka trafimy na lekką ramę lub wagę poniżej 14 kg. Kilku producentów jest nieobecnych w tej stawce, ponieważ ich oferta zaczyna się powyżej naszego limitu. Poniżej znajdziecie przekrój rynku w sezonie 2016. 

 

B’twin Rockrider 540 27,5 (decathlon.pl, 1979 zł)


 

Popularna sieciówka zamierza ostro powalczyć o klienta, któremu nie zależy na typowo rowerowym brandzie. W zeszłym sezonie w tym segmencie proponowano rowery na kołach 26 cali. Aluminiowa rama, modne koła w rozmiarze 27,5 cala, amortyzator z tłumieniem olejowym, hydrauliczne tarczówki Hayes Radar i osprzęt Shimano Altus 3×9, z kasetą 11-34. Do tego garść akcesoriów: bidon z koszykiem, pompka, torebka podsiodłowa i dętka w zapasie z łyżkami do opon. Rama z dożywotnią gwarancją, do tego ciekawie rozwiązany wspornik ahead z regulacją wysokości położenia aż do 30 mm. Do tego sporo komponentów własnych B’twina, w tym kierownica, koła, a nawet opony. W tej cenie to mocno rozbudowana oferta, kusząca obecnością hydrauliki, aczkolwiek tej najtańszej.

Waga: 14,1 kg, rozmiary: od S do XL.
 


 

Merida Big.Seven 20-MD (roweryMerida.pl, 1999 zł)


 

Najtańsza propozycja Meridy, rower, który dostępny jest z kołami 27,5 cala (prezentowany) albo jako twenty niner. Napęd oparty o antyczny układ 3×8 i komponenty Shimano Acera / Altus. Komfortowa geometria ramy (krótki przedni trójkąt) pozwoli niewprawionym rowerzystom cieszyć się kilometrami bez bólu pleców. Widelec Suntour XCM o skoku 100 mm posiada hydrauliczną blokadę.

Waga: 14,2 kg, rozmiary: 13,5”, 15”, 17”, 18,5”, 20”, 21,5”, 23”. Powyżej rozmiaru ramy 21,5” sugerujemy wybrać wersję z większym kołem (29”).


 

Kross Level B1 (kross.pl, 1999 zł)


Podobnie, jak w Meridzie, tak i polska marka Kross oferuje dwa rodzaje MTB w tej samej cenie – za 1999 zł można mieć Levela na średnich lub na dużych kołach, uparci mogą nawet wybrać model Hexagon na kole 26 cali. Level to jednak seria z lepszymi ramami. Level B1 posiada ramę Aluminium Lite, widelec Suntour XCR ze skokiem 100 mm, mało nowoczesny napęd 3×8, obsługiwany, co ciekawe, przez przerzutkę Acera M3000 Shadow wyższej technologii, oraz koła 29 cali z oponami Schwalbe Smart Sam. Ponieważ to twenty niner, jest również dosyć ciężki, co łatwo można poprawić na przykład poprzez wymianę opon na zwijane. Posiada hamulce tarczowe, są to mechaniczne zaciski Shimano, obsługiwane przez dźwignie Avida.

Waga: 15 kg, rozmiary: S – XL.
 


 

(więcej…)

Informacje o autorze

Autor tekstu: Łukasz Kopaczyński, l.kopaczynski@magazynbike.pl

Zdjęcia: ze stron dystrybutorów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »