Miejscówki: Srebrna Góra serce Strefy MTB Sudety

GDZIE?

 

Prezentowana w tym odcinku Miejscówek trasa wchodzi w skład Strefy MTB Sudety, powstałej z inicjatywy stowarzyszenia odpowiedzialnego za nowe i dotychczas istniejące trasy rowerowe na terenie Gór Sowich. Wyraźne oznakowanie, precyzyjne tracki GPS oraz liczne umilacze w postaci band, hopek czy przepraw przez strumienie zachęcają do odwiedzenia Strefy i sprawiają, że liczba kręcących tu kolarzy stale wzrasta. Trasy spod znaku Strefy rozmieszczone są praktycznie na całym terenie Gór Sowich, od Srebrnej Góry na południu po Zagórze Śląskie na północy. Zachęcamy do odwiedzenia strony WWW stowarzyszenia (www.strefamtbsudety.pl) i zapoznania się z mapami tras. W tym wydaniu prezentujemy krótkie, ale bardzo urozmaicone czarne szlaki otaczające Twierdzę Srebrna Góra. Możliwość zwiedzania twierdzy oraz niezwykłe widoki, jakie rozciągają się ze zbocza Góry Fortecznej (zwanej również Warowną), to dodatkowe atuty tego miejsca.
 

 

JAKI ROWER?

 

Ścieżki otaczające twierdzę należą do dość wymagających. Szlaki czarne, które są głównymi bohaterami tego odcinka, to trasy nastawione głównie na atrakcyjne i dynamiczne zjazdy. Kręte sekcje, sporo hopek i szybkie bandy najlepiej pokonuje się w siodle fulla AM/enduro, choć lekki sztywniak również doskonale da sobie radę w rękach doświadczonego ridera, szczególnie że do najwyższego punktu trasy, w którym rozpoczynają się zjazdy, trzeba dojechać dość długim i stromym podjazdem. Na strasach zjazdowych (oznaczonych jako A, B oraz C) również trzeba czasem pokręcić. Nie polecamy zatem zabierać zjazdówek, lekka endurówka na pewno pozwoli wyszaleć się na zjazdach. Warto pomyśleć o dodatkowych ochraniaczach, szczególnie jeśli chcemy jechać naprawdę szybko. Zbocza Góry Fortecznej bywają bardzo strome, a ścieżki przebiegają czasem nad wysokimi urwiskami – o tym również należy pamiętać.

 

DOKĄD JECHAĆ?

 

Start opisywanej trasy znajduje się na drodze łączącej Srebrną Górę i Nową Wieś Kłodzką – na Przełęczy Srebrnej. Jest to jednocześnie miejsce, w którym znajduje się parking dla zwiedzających twierdzę oraz początek jedynej drogi dojazdowej do zabytkowej budowli, tego miejsca nie da się przegapić. Parking znajdujący się po lewej stronie (jadąc w kierunku Nowej Wsi Kłodzkiej) jest doskonałym miejscem do pozostawienia samochodu i przygotowania sprzętu. Teraz wystarczy przejechać z parkingu na drugą stronę ulicy, aby znaleźć się przed tablicą informacyjną Strefy MTB, na której wyraźnie oznaczono interesujące nas trasy.

 

DLA KOGO?

 

Przede wszystkim dla ludzi, którym piękne widoki Sudetów nie są obojętne. Mało która z prezentowanych przez nas do tej pory miejscówek miała tak wysoki współczynnik liczby miejsc widokowych do długości trasy. Jeśli liczycie na nieprzerwany trening bez zbędnych postojów, musicie wykazać się niezwykle silną wolą. W niektórych miejscach grzech się nie zatrzymać. Same trasy są dość trudne i wymagają pewnego przygotowania. Zarówno na podjazdach, jak i na zjazdach, jest krótko, ale intensywnie. Spore różnice poziomów wymagają mocnej nogi, a strome single dobrej techniki. Czarne szlaki są przeznaczone głównie do fanów enduro. To dobre miejsce na trening wytrzymałości i techniki – trasy łącząc się ze sobą tworzą pętlę o kilku wariantach przejazdu, co umożliwia zaplanowanie ciekawego i zróżnicowanego treningu.

 

PRZEBIEG TRASY

 

Wspomniana tablica informacyjna Strefy MTB Sudety znajduje się na rozstaju dróg u podnóża Góry Fortecznej – prawa odnoga prowadzi asfaltem bezpośrednio do Fortu Donżon, zaś lewa skierowana na zachód biegnie na sam szczyt góry Chochół Wielki. Interesuje nas ta druga. Dość szeroką nieutwardzoną drogą wzdłuż fortecznych murów należy kierować się na sam szczyt w kierunku północno-zachodnim. Tuż przed szczytem trasa skręca ostro na wschód, aby doprowadzić do miejsca, gdzie można wybrać jeden z trzech wariantów zjazdu z Góry Fortecznej.
 

 

Wariant A to tak zwana Sowa – ścieżka biegnąca najbardziej na północ od Donżona. Po kilkuset metrach podjazdu rozpoczyna się nieprzerwana jazda w dół urozmaicona wieloma naturalnymi i sztucznymi przeszkodami. Widoki nie są może tak imponujące jak w przypadku pozostałych wariantów i nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu do Twierdzy Donżon, jednak przyjemność z pokonywania płynnego singla jest warta poświęcenia, szczególnie że zaraz trzeba wrócić na górę, aby zasmakować kolejnych tras, prawda? Wariant A, tak jak i pozostałe, kończy się przy drodze asfaltowej w Srebrnej Górze, tam również znajduje się znajoma tablica informacyjna.

 

Wariant B, zwany Żmiją, to najbardziej kręta opcja. Początkowo przebiega wspólną trasą z wariantem C – na rozjeździe należy skręcić na południowy-zachód, a później odbić w lewo na wschód, omijając Donżon od strony północnej. Ścieżka jest wymagająca technicznie, jednak prowadzi cały czas w dół z koniecznością delikatnego dokręcania dla utrzymania prędkości. Końcówka przy drodze asfaltowej.

 

Wariant C to opcja, którą polubiliśmy najbardziej. Najpiękniejsze widoki, możliwość odwiedzenia Twierdzy Donżon, najbardziej urozmaicona trasa. Początek jak w przypadku B, z tym że trasa biegnie na południowy-zachód do murów Donżona. Tuż przed samą budowlą możemy zdecydować, czy objeżdżamy ją od północy, czy od południa. Obie ścieżki prowadzą wzdłuż murów zabytkowej budowli. Uwaga! Fosy są głębokie, ale widoki niesamowite! W okolicach twierdzy trzeba trochę pokręcić, by za chwilę wpaść w stromą ścieżkę urozmaiconą o spadziste ścianki, kilka hopek i band. Trudniejsze przeszkody wyposażono w bajpasy umożliwiające ich ominięcie, ale trasa przygotowana jest w sposób umożliwiający bezpieczne skakanie. Wariant C również kończy się przy drodze asfaltowej.

 

Aby wrócić do punktu początkowego – parkingu na Przełęczy Srebrnej – należy kierować się w kierunku południowym, a następnie zachodnim w górę drogą asfaltową, omijając Srebrną Górę od zachodu. Podjazd jest długi i dość stromy, więc stanowi doskonałą rozgrzewkę przed pokonaniem kolejnych wariantów trasy. Skrót to podjazd szlakami niebieskim następnie czerwonym – też stromy, ale zdecydowanie krótszy!

Tu znajdziecie więcej informacji na temat Strefy MTB i mapę całości: strefamtbsudety.pl oraz ślady GPS.. Z tej strony pochodzi też mapa tras w Srebrnej Górze

 

Informacje o autorze

Autor tekstu: Miłosz Dziubecki, m.dziubecki@magazynbike.pl

Zdjęcia: Michał „Wąski” Kuczyński

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »