Home Nowości Fox 32 Taper Cast do graveli z ultralekką konstrukcją

Fox 32 Taper Cast do graveli z ultralekką konstrukcją

0
390

Całkowicie nowy widelec Fox 32TC jest obecnie najlżejszym widelcem do jazdy po szutrach o konstrukcji teleskopowej, dzięki wymyślonemu od początku procesowi stopniowego odlewania, odwróceniu podkowy i minimalistycznej konstrukcji.

https://etnh.magazynbike.pl/gravelowy-fox-32-ax-taper-cast-oto-co-wiemy/

Oryginalny widelec Fox AX był jedynie skróconym widelcem MTB 32 Step Cast. Działał, ale był zbyt pancerny jak na swoje potrzeby, a przez to cięższy niż być powinien. Szeroka korona powodowała problemy z prześwitem w niektórych ramach. Fox wiedział, że może zrobić coś lepszego i rezultatem tego jest nowy widelec 32TC.

Trzy wersje Fox 32TC

Widelec 32 Taper Cast dostępny jest w trzech wersjach – Factory, Performance Elite i Performance – i wszystkie one posiadają nowe, lekkie golenie dolne z podkową z tyłu, powiedzmy na wzór Manitou.

Jeśli mamy kierować się deklarowaną masą w momencie premiery, to ważący 1226 g 32TC jest o jeden gram lżejszy od ważącego 1227 g widelca Rockshox Rudy, wprowadzonego na rynek w sierpniu zeszłego roku. To rzeczywiście marginalny zysk. Oba pomiary dotyczą przyciętych rur sterowych, więc wyniki mogą się różnić.

Aby zmniejszyć wagę, Fox zastosował krótszą sprężynę powietrzną, która zapewnia pożądaną progresję. Podczas gdy w starym modelu 32SC można było zamontować do siedmiu tokenów (i warto było to zrobić), w nowym 32TC można zamontować maksymalnie cztery, a Fox twierdzi, że może nawet nie być potrzeby ich stosowania.

Fox 32TC może być wyposażony jedynie w stożkową rurę sterową, co według Foxa czyni go kompatybilnym ze zdecydowaną większością rowerów, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych ram, które wykorzystują ten standard.

Dzięki zastosowaniu osi sztywnych 12×100 mm rower jest wąski, a pokrętła i dźwignie na górze są mniejsze i mają niższy profil niż w widelcach MTB. Sprawia to, że widelec powinien też mieścić się pod większością nowoczesnych ram.

Większa oszczędność masy wynika z zastosowania zwężającej się dolnej części widelca (stąd nazwa „TC” Taper Cast, a nie „SC” Step Cast, jak wcześniej). Zwróćcie uwagę na wybrzuszenie na tuleje w środkowej części goleni, a zrozumiecie jak bardzo odchudzono widelec.

Fox twierdzi, że te wycięcia nie będą zapychane przez błoto i dlatego umieścił kratownice i wycięcia z tyłu… tak, że są one skierowane z dala od strumienia błota.

Podkowa widelca została przeniesiona na tył, ponieważ pozwala to umieścić ją niżej i jeszcze bardziej zredukować ilość materiału.

Mocowania błotników na dole i na podkowie pozwalają na zamontowanie pełnego błotnika, a uchwyty montażowe są dołączone do każdego widelca.

Specyfikacja Fox 32 TC

Wspólna specyfikacja dla wszystkich trzech poziomów wykończenia to:

Opcje skoku 40mm i 50mm
Odległość osi od korony: 435,5mm (40 mm) i 445,5 mm (50 mm)
Trail: 45 mm i 50 mm
Tłumiki FIT4 i GRIP
Wielkość koła 700c (niekompatybilne z 650B*)
Maksymalny prześwit opony 700×50 mm (maks. 45 mm z zamontowanym błotnikiem)
Zawory upuszcania powietrza/oleju w dolnej części goleni
Stożkowa rura sterowa 1-1/8″ do 1,5″
Mocowanie flat mount hamulców – kompatybilne z tarczami 160 mm/180 mm

*Dlaczego widelec Fox 32TC nie jest kompatybilny z kołami 650B? Ponieważ wybrzuszenia tulei i uszczelek na górze goleni dolnych znajdują się dokładnie tam, gdzie najszerszy punkt opony 650B, co ogranicza prześwit opony do zaledwie 30 mm.

Fox 32TC Factory

Widelce 32TC Factory wyposażone są w golenie z powłoką Kashima oraz tłumiki FIT4, które oferują zewnętrzną regulację tłumienia kompresji przy niskich prędkościach w trybie otwartym oraz typowy trójpozycyjny przełącznik Open-Medium-Firm, który nie jest jednak w pełni blokowany. Pokrętło powrotu we wszystkich modelach jest ukryte w goleniach dolnych. W tym modelu można wybrać kolor pomarańczowy lub czarny z połyskiem.

Fox 32 TC Performance Elite


Model Performance Elite zachowuje tłumik FIT4, ale zmienia powłokę goleni na anodowaną na czarno. We wszystkich modelach zastosowano tę samą skręcaną oś przelotową Kabolt-X. Tylko jako czarny matowy.

Fox 32TC Performance

Widelec 32TC Performance został wyposażony w trójpozycyjny tłumik GRIP, który umożliwia mikroregulację ustawień.

Ceny widelców wahają się od 1259 Euro do 1039 Euro.
Wszystkie modele są już dostępne. Czekamy już na nasz egzemplarz testowy!

Info: ridefox.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »