Bike Days on Tour we wrześniu w Warszawie

W dniach 7-8 września 2018 w Kinie Muranów odbędzie się BIKE DAYS ON TOUR powered by ANTYMATERIA! Wrocławski festiwal filmów rowerowych przenosi się na jesienny weekend do Warszawy, żeby i w stolicy można było obejrzeć wyselekcjonowane filmy dokumentalne z sześcioletniego programu festiwalowego Bike Days. A warszawskie środowisko przygotuje Alleycata! 

 

Bike Days on Tour

 

Bike Days to przede wszystkim przegląd dobrego kina z rowerem w roli głównej, drugoplanowej lub epizodycznej. W warszawskim programie znalazło się 5 filmów poruszających ważkie tematy społeczne, portretujące niebanalnych bohaterów lub po prostu traktujące o kolarstwie torowym, szosowym, podróżniczym czy ostrym kole.

 

W piątek 7 września

rozpoczniemy blokiem filmowym składającym się z dwóch filmów. Maybe Die to zapis podróży hiszpańskiej grupy przyjaciół zrzeszonej pod szyldem „The Roosters”, która postanawia pokonać dystans ponad 1400 km w 22 dni – z Niigata do Mount Aso w Japonii. Dokument jest zapisem tej niesamowitej podróży. Druga propozycja w bloku - Ryokou, to bardzo dobrze zrealizowana opowieść o Keirinie – jednej z najbardziej wymagających i szanowanych dziedzin kolarstwa w Japonii. To filozofia życia i niezwykle elitarna dyscyplina łącząca szybkość, rywalizację i hazard. 

 

Wieczorem pokażemy hit BIKE DAYS 2017. Wszyscy znacie najnowszą historię Rwandy i dramat ludobójstwa. Rising from Ashes to pełnometrażowy dokument o pierwszej kolarskiej reprezentacji Rwandy przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2012. Opowieść symbolizująca przełamanie barier i granic w sporcie zarezerwowanym dotąd dla „białych” oraz tych wewnętrznych między skonfliktowanymi grupami etnicznymi. To film, w którym rower jest symbolem zmian, zarówno indywidualnych, jak i społecznych oraz ustrojowych.

 

W sobotę 8 września

postawimy na kino feministyczne i zaprezentujemy film Ovarian Psychos. Przemierzając ulice miasta w świetle księżyca, bractwo Latynosek zamieszkujące wschodnie Los Angeles może odciąć się od codziennych problemów i trudności. Film opowiada o sile zjednoczenia kobiet w świecie zdominowanym przez przemoc i gangi. Jazda na rowerze to dla nich antidotum na szarą i niebezpieczną rzeczywistość, w której przyszło im żyć.

 

A na koniec film o kurierach rowerowych – Cyclique. Poznając świat szwajcarskiej Lozanny, wchodzimy w rzeczywistość trójki z nich. Każde znalazło się w krytycznej sytuacji i musi podjąć szereg ważkich decyzji życiowych. Film ukazuje, nazywa i punktuje trudności w znalezieniu swojego miejsca w zawodzie kuriera rowerowego. To nie jest sezonowa przygoda z rozwożeniem pizzy czy letnie saksy w pięknym mieście. Wątpliwości, czy obrany kierunek jest słuszny, to często zadawane pytanie, niezależnie od tego, z jakiego kraju się pochodzi.

 

 

Już od kilku lat chcemy zaprezentować najlepsze filmy festiwalu stołecznej publiczności – mówi Michał Weksler, kurator programowy. Dzięki współpracy z ANTYMATERIĄ i Kinem Muranów w 2018 roku stworzyliśmy wspólnie program dwudniowego wydarzenia, na którym pokażemy kilka niezłych filmowych perełek.

 

 

Wszystkie seanse odbędą się w Kinie Muranów, bilety do nabycia w kasach kina i na www: 18 zł bilet normalny, 16 zł ulgowy.

Więcej informacji na: www.bikedays.pl, www.facebook.com/BikeDaysFestiwal, www.antymateria.com/bikedays, www.kinomuranow.pl

 

 

Harmonogram Festiwalu

 

PIĄTEK 7 WRZEŚNIA

GODZ. 18:00

Maybe Die

reż. Aitor Saavedra, Hiszpania 2016, 63 min

język: hiszpański;  napisy: angielskie, polskie

W maju 2016 grupa madryckich rowerowych śmiałków zrzeszonych pod szyldem „The Roosters” postanowiła pokonać dystans ponad 1400 km w 22 dni – z Niigata do Mount Aso w Japonii. Dokument jest zapisem tej niesamowitej podróży.

 

Ryokou

reż. Davros, Australia 2013, 26 min

język: angielski napisy: polskie

Ryokou po japońsku oznacza “podróż”. To opowieść o determinacji australijskiego sportowca Shana Perkinsa, który w kraju Kwitnącej Wiśni postanawia na nowo zdefiniować swoje życiowe i sportowe cele i podejmuje wyzwanie w jednej z najbardziej wymagających dziedzin kolarstwa – Keirinie. Mocno elitarna dyscyplina niechętna jest początkowo sprinterowi. Jednak upór i konsekwencja finalnie przynoszą upragnione rezultaty.

 

GODZ. 20:00

Rising from Ashes

reż. T.C. Johnstone, USA/Rwanda/Wielka Brytania/Południowa Afryka 2012, 82 min

język: angielski, francuski, suahilii napisy: polskie, angielskie

Wszyscy znamy najnowszą historię Rwandy i jej dramat. Rising from Ashes to pełnometrażowy dokument o pierwszej kolarskiej reprezentacji Rwandy przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2012. Opowieść symbolizująca przełamanie barier i granic w sporcie zarezerwowanym dotąd dla „białych”, oraz tych wewnętrznych między skonfliktowanymi grupami etnicznymi. To film, w którym rower jest symbolem zmian, zarówno indywidualnych, jak i społecznych oraz ustrojowych. Naprawdę świetna produkcja. Bardzo budująca.

 

SOBOTA 8 WRZEŚNIA 

GODZ. 18:30

Ovarian Psycos

reż. Joanna Sokolowski, Kate Trumbull-LaValle, USA 2016, 72 min

język: hiszpański, angielski napisy: polskie, angielskie

Bractwo Ovarian Psycos to grupa latynosek zamieszkujących wschodnie Los Agneles. Przemierzając ulice miasta w świetle księżyca, mogą odciąć się od codziennych problemów i trudności. Film opowiada o sile zjednoczenia kobiet w świecie zdominowanym przez przemoc i gangi. Jazda na rowerze to dla nich antidotum na szarą i niebezpieczną rzeczywistość, w której przyszło im żyć. Brutalny dokument, który może wstrząsnąć widzem.

 

 

GODZ. 20:00

Cyclique

reż. Federic Favre, Szwajcaria 2015, 71 min

język: francuski napisy: polskie, angielskie

Poznając świat kurierów rowerowych szwajcarskiej Lozanny, wchodzimy w rzeczywistość trójki z nich. Każde znalazło się w krytycznej sytuacji i musi podjąć szereg ważkich, życiowych decyzji. Film ukazuje, nazywa i punktuje trudności w znalezieniu swojego miejsca w wymagającym zawodzie. To nie jest sezonowa przygoda z rozwożeniem pizzy czy letnie saksy w pięknym mieście. Wątpliwości, czy obrany kierunek jest słuszny, to często zadawane pytanie, niezależnie od tego, z jakiego kraju się pochodzi.

 

Komentarze do artykułu