Home Imprezy Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest 2018

Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest 2018

0
825
Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest 2018

 

 

 

Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest 2018 plakat

 

 

 

Na cztery tygodnie przed zawodami postanowiliśmy sprawdzić, jak idą prace przygotowawcze przed najważniejszą w kraju imprezą downhillową i zadaliśmy kilka pytań organizatorowi cyklu zawodów Tomaszowi Gagatowi oraz pomysłodawcy i twórcy Bike Parku Kasina Arkowi Perinowi.

 

 

 

 

Tomasz Gagat

 

 

Tomasz Gagat, organizator cyklu zawodów Diverse Downhill Contest 

 

 

 

Zawody cyklu DDHC organizujesz już od ponad 10 lat. Przez ten czas osiągały już one rozmaite rangi, stając się wizytówką Polskiej sceny downhillowej i przyciągając każdego roku setki rowerzystów. Skąd wziął się pomysł na organizację tego typu zawodów?

 

Trzynaście lat temu po raz pierwszy podjąłem się zorganizowania zawodów sportowych w dyscyplinie, którą sam uprawiałem. W 2006 roku można było zauważyć dość mocną zapaść w zawodach zjazdowych, w kalendarzu na cały sezon przewidziana była.. aż jedna impreza DH! Nie zastanawiając się długo zakasaliśmy rękawy, podjęliśmy wyzwanie i wraz z grupą zapaleńców, z Arkiem Perinem na czele, zbudowaliśmy trasę na Wiślańskim na Stożku. Przyjechało na nią ponad 160 zawodników, a sam event mimo ogromnego chaosu i rozgardiaszu organizacyjnego, wyszedł super.  Ideą zawodów Downhill Contest od samego początku było organizowanie imprez przez zawodników dla zawodników i uważam, że właśnie taka formuła najlepiej odpowiada na potrzeby uczestników, którzy są najważniejszymi aktorami w całej sztuce pt. Zawody Sportowe. 

 

Wydarzenia przeszły przez wiele etapów – od amatorskich imprez, przez Puchary Polski, Mistrzostwa Polski, imprezy rangi UCI C2 czy UCI C1, aż po Mistrzostwa Europy. Diverse Downhill Contest to kawał historii, więc myślę że śmiało możemy stwierdzić iż na trasach tych zawodów wychowały się co najmniej dwa pokolenia polskich zawodników. To bardzo cieszy i pokazuje, że ten sport jest piękny i warto go nadal rozwijać.  W chwili obecnej nadszedł czas na zapisanie kolejnego rozdziału, w którym trzeba wprowadzić zmian, aby zawody nadal rosły w siłę i były atrakcyjne zarówno dla uczestników jak i kibiców. 

 

 

Przez lata Wisła oraz Żar stały się kolebką imprez Diverse Downhill Contest – jednak w tym roku Mistrzostwa Polski zawitają do Kasiny – skąd ta zmiana?

 

Organizując Diverse Downhill Contest równolegle z Arkiem Perinem, byliśmy pionierami budowy górskich tras rowerowych na polskim rynku. Jako pierwszy rozpoczęliśmy żmudny proces przekonywania właścicieli ośrodków narciarskich do inwestycji w trasy rowerowe. Wynajęliśmy koparkę, zaczęliśmy budowę konkretnych linii na Stożku w Wiśle oraz na górze Żar, stąd też zawody odbywały się w miejscach, w których znajdowała się odpowiednia infrastruktura oraz dobre trasy zjazdowe.

Kilka lat temu Arek podpisał umowę na budowę pierwszego w Polsce bike parku z prawdziwego zdarzenia (Bike Park Kasina), ja natomiast postanowiłem spróbować swoich sił w zawodach hard enduro, więc siłą rzeczy zrezygnowałem z budowy tras rowerowych na rzecz organizowania dużych imprez motocyklowych jak Mistrzostwa Świata SuperEnduro w TAURON Arenie Kraków, czy też zawodów Beskid HERO, jednocześnie kontynuując organizację cyklu Diverse Downhill Contest.  Według mnie Bike Park kasina jest obecnie najbardziej rozwiniętą infrastrukturą w Polsce pod kątem rowerów zjazdowych. Naturalną koleją rzeczy jest więc chęć, a wręcz potrzeba, organizacji w takich miejscach zawodów najwyższej rangi w kraju. Jeśli na mapie Polski pojawią się kolejne bike parki z prawdziwego zdarzenia to oczywiście będziemy chcieli tam zawitać. 

 

 

Tegoroczne edycje wzbogacasz w nowe atrakcje dodatkowe. W Wiśle, poza pozycjami obowiązkowymi jak Whip Contest czy Foto Contest, uczestnicy imprezy mogli po raz pierwszy wziąć udział w zawodach Dual Slalom czy rowerowej wycieczce enduro. Na Kasinę zapowiedziałeś już kolejne nowości. Czy te zmiany wpiszą się na stałe w cykl DDHC?

 

Jak wspomniałem już wcześniej, w trakcie 13-letniej historii zawodów, naszedł czas na zapisanie nowego rozdziału – same ściganki DH to już za mało, uczestnicy i kibice oczekują czegoś więcej. Pierwsze pokolenie rowerzystów wychowanych na zawodach Diverse Downhill Contest ma już dzieci i to w takim wieku, że dzielą już swoje pasje i wspólnie jeżdżą na rowerach. Przyszedł więc czas na zmianę formuły imprezy, poszerzanie jej i dostosowanie do rynku. Do udziału w naszych imprezach chcemy zachęcić nie tylko samych zawodników, lecz także ich rodziny, znajomych oraz osoby, które po prostu lubią spędzać czas na rowerze w gronie innych rowerowych zapaleńców. Stąd też pomysł na rozwinięcie atrakcji dodatkowych, towarzyszących zawodom. Naszą nową ideą jest tworzenie ROWEROWYCH WEEKENDÓW, podczas których fani dwóch kółek będą mogli aktywnie spędzić czas. Formułę tę testowaliśmy już podczas zawodów w Wiśle, a w Kasinie Wielkiej chcemy ją dopracować i odpalić na 100%.

 

 

 

Zapraszamy więc wszystkich fanów dwóch kółek do Kasiny Wielkiej w trzeci weekend lipca 21-22.06!

Przygotowaliśmy dla Was weekend pełen rowerowej akcji, w skład którego wchodzą:

Wycieczka enduro z przewodnikiem,

Wyścig dla dzieci – KIDS RACE, na ciekawej, dostosowanej do umiejętności młodych adeptów grawitacji trasie zjazdowej,

Możliwość całodziennej jazdy na pumptracku, którą zakończymy wieczorną weryfikacją umiejętności startujących, podczas mierzonych sesji,

Punkty obowiązkowe zawodów DDHC, czyli Monster Best Whip Contest oraz Diverse Foto Contest, przeznaczony dla fanów fotografii, którzy chętnie uwieczniają rowerowe ekscesy uczestników.

 

Dodatkowo, przez całą sobotę będzie można spróbować swoich sił i umiejętności akrobatycznych podczas skoków na największą w Polsce powietrzną poduchę. Wisienką na torcie będą oczywiście Mistrzostwa Polski DH.

Zapraszam serdecznie!

 

 

 

 

Arkadiusz Perin

 

 

Arkadiusz Perin, pomysłodawca oraz budowniczy Bike Parku Kasina

 

 

 

 

Arku, wiemy już, że trasa downhillowa będzie połączeniem trzech bikeparkowych tras. Jaka będzie jej finalna długość i jak dokładnie będzie ona przebiegać?

 

Dokładnie, na finalną trasę złożą się trzy bike parkowe. Zjazd zaczniemy od aktualnej DH Plus, następnie przejdziemy na DH Mixa i zakończymy B-Linem. Pierwsza część, stanowiąca około ¾ całości, będzie bardzo techniczna i zlokalizowana w lesie. Druga część będzie bardziej kondycyjna, przepleciona bandami, stolikami oraz sekcjami do pedałowania. W sumie trasa będzie wynosić ok. 2 km.

 

 

Oprócz ściganek dorosłych czekają nas zawody DH dla dzieci. Jak będzie wygląda trasa najmłodszych?

 

Trasa będzie pokrywać się z trasą zeszłorocznej odsłony zawodów KIDS RACE w Kasinie. Efektem końcowym będzie połączenie trasy dzikiej z familijną, czyli dwóch niebieskich tras. Z przejazdami na nich poradzą sobie zarówno starsze dzieciaki jak i ośmiolatki, które miały już styczność z górskimi trasami.

 

 

W czasie imprezy uczestnicy oraz kibice będą mogli wziąć udział w zawodach na nowo otwartym pumptracku. Testowałeś go już osobiście?

 

Otwarcie pumptracku odbyło się w ubiegły weekend. Gościem specjalnym była polska kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska oraz złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB – Maja Włoszczowska.
Pumptrack wyszedł bardzo fajnie, składa się z trzech połączonych ze sobą pętli o różnych nawierzchniach – asfaltowej, naturalnej oraz modułowej. Najdłuższa pętla ma równo 100 m, średnia – 64 m, krótka zaś 43 m. Polecam spróbować na nim swoich sił, ponieważ jazda na pumptracku stanowi najlepszy trening zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Uczy ona odpowiedniego dociążania i odciążania roweru, czyli dokładnie tego, co wykonujemy podczas zjazdów na każdej górskiej trasie.

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest 2018 Pumptrack Kasina

 

 

 

 

Na koniec przypominamy wszystkim, że udział w atrakcjach dodatkowych jest darmowy, a zapisać się na nie można, wypełniając krótki formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

Zapisy online na zawody DH trwają do środy 18 lipca do godziny 23:59. Możecie ich dokonać TUTAJ

Więcej informacji downhillcup.eu

Wydarzenie na Facebooku 

Strona Facebook

Organizator – Agencja Sport UP 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »