Home Nowości Rowerowa pasja oczami kobiet

Rowerowa pasja oczami kobiet

0
27

Ruszyła kampania społeczna #DziewczynyNaRowery. Akcja ma na celu motywować kolejne kobiety do jazdy na rowerze, integrować rowerową społeczność i pokazywać korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego płynące z uprawiania kolarstwa. Organizatorem kampanii jest portal rowerowy Velomapa.pl, a Magazyn Bike objął akcję patronatem medialnym.

Pod koniec października wystartowała kampania społeczna #DziewczynyNaRowery organizowana przez portal Velomapa.pl. Co kilka dni publikowane są kolejne spotkania i wywiady online, podczas których kobiety dzielą się swoimi rowerowymi historiami. Pojawiają się także relacje z wypraw rowerowych, porady i rekomendacje ciekawych tras rowerowych. W kampanii biorą udział panie znane w rowerowym świecie, ale także takie, o których słyszano niewiele. To m.in. Ewa Zwolska (Mewa w Locie), Monika Lembke (Bajkopisarka.pl), Magdalena Dąbrowska (Magda z Podlasia) czy, Agnieszka Ejsymont (Niezłe Szprychy). Ponadto grupy rowerowe, np. Damy Ostro czy Enduroprinceski.

Spotkania można obejrzeć na kanale Velomapy na YouTube, a także posłuchać na platformach streamingowych jako podcast „Swoim Szlakiem”. Kampanii towarzyszą dodatkowe akcje, do których zaproszone zostaną wszystkie kobiety jeżdżące na rowerze. Zaplanowano także wizyty w szkołach. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na blogu Velomapa.pl. Aby być na bieżąco, warto dołączyć do wydarzenia na Facebooku i śledzić profil na Instagramie.

Główne cele kampanii to integracja społeczności rowerowej oraz zachęta do tworzenia relacji międzyludzkich podczas jazdy na rowerze. Akcja ma zmotywować więcej kobiet do wsiadania na rower, pokazać, co czyni kobiece kolarstwo wyjątkowym, a także wskazać na pozytywny wpływ kolarstwa na zdrowie fizyczne i umysłowe.

Rower pomaga tworzyć relacje międzyludzkie

Rower od wieków łączy nie tylko odległe miejsca, ale także ludzi. Wzrastająca popularność ustawek rowerowych i lokalnych grup rowerowych pokazuje, że często jeździmy na rowerze także dla towarzystwa i z potrzeb społecznych. 

Ustawka torowa Damy Ostro. Foto: Adrian Grześków, Wrocławski Welodrom

W podobnych celach tworzone są kobiece grupy rowerowe. W ostatnich latach powstało ich naprawdę sporo. W kampanii można poznać kilka z nich, m.in. Damy Ostro – wrocławski kolektyw organizujący ustawki torowe dla kobiet na ostrych kołach – a także Queens of The Road – grupę z Rzeszowa, która łączy panie chętne pojeździć na szosie czy MTB. 
Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii więcej kobiet zechce dołączyć do takich grup lub stworzyć własne. Potrzebujemy dzisiaj spotkań w realu, rozmów, wysłuchania się. Takie grupy rowerowe stwarzają ku temu duże możliwości – mówi Mateusz Chabros z Velomapa.pl.

Agnieszka Bagieta Bagińska opowie o wyprawie rowerowej na Islandię i Wyspy Owcze. Foto: zbiory prywatne Agnieszki Bagińskiej

Każda kobieta może znaleźć swoje ulubione oblicze kolarstwa

Kolarstwo to jeden ze sportów, który posiada niezliczoną wręcz liczbę odmian, dzięki czemu każdy może znaleźć swoją ulubioną. Kampania ma na celu pokazać to wewnętrzne bogactwo i zmotywować kobiety do odnalezienia swojego sposobu na jazdę rowerem. Dla jednych będzie to gravel, dla innych MTB. Jedne wybiorą treningi, inne kolarstwo romantyczne. Niektóre docenią aspekt społecznościowy, inne wybiorą samotny wyjazd do lasu i spotkanie z naturą.

Każda z zaproszonych kobiet to inna historia, często znajdują się one na innym etapie życia. Niektóre są mamami, inne singielkami, studentkami, niektóre babciami. Przybliżenie ich postaci ma być inspiracją dla kobiet, jak rower może zmieniać życie osób w różnym wieku, wykonujących różne prace, o innym podejściu do życia, itd.

Rower może pomóc odnaleźć swoją drogę

Twórcy kampanii chcą również zwrócić uwagę na rosnący problem kryzysów psychicznych, szczególnie wśród młodych. Chociaż rower nie jest lekiem na poważne problemy psychiczne, to jednak może być dobrym narzędziem do „odświeżania głowy”, pokonywania swoich słabości i kompleksów oraz budowania charakteru. Dlatego Velomapa.pl chce także dotrzeć z przekazem do młodzieży, szczególnie młodych dziewczyn, organizując spotkania w szkołach, podczas których młodzi otrzymają wiedzę i inspiracje na temat ciekawych tras i wypraw rowerowych.

Agnieszka Ejsymont opowie o historii kobiecego kolarstwa. Foto: zbiory prywatne Agnieszki Ejsymont

Podczas rozmów podejmowanych jest wiele ważnych tematów, a część z nich ma pomóc osobom szukającym swojej życiowej drogi. To historie dziewczyn, które zmieniły pracę, wyszły z pracoholizmu, zmieniły myślenie o swoim ciele czy pozbyły się kompleksów. Pokazują one, jak rower wyrabia w nas wiarę w siebie, ambicję, siłę, poczucie wartości i przełamuje wewnętrzne ograniczenia. A doświadczenia z jazdy przenoszą się potem na całe życie. 

Ewelina Cywińska opowie o żywieniu na początku przygody z kolarstwem. Foto: zbiory prywatne Eweliny Cywińskiej

Velomapa.pl – pokazywać oblicza kolarstwa

Velomapa.pl to portal internetowy, którego serce stanowi interaktywna mapa szlaków rowerowych w Polsce. Jego misją jest pomaganie w planowaniu wycieczek rowerowych, dlatego pliki GPX szlaków można bezpłatnie pobierać, a większość tras posiada praktyczne opisy. Ważnym aspektem jest społecznościowy wymiar Velomapy – każdy użytkownik może dodawać własne zdjęcia, opinie i autorskie trasy. 

Velomapa.pl to także mapa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, dzięki której rowerzyści mogą łatwo znaleźć m.in. nocleg, obiekty gastronomiczne czy wypożyczalnie rowerów wzdłuż tras, którymi podróżują. Inspiracje można od niedawna znaleźć także na blogu, na którym pojawiają się m.in. relacje podróżników rowerowych. To jedno z miejsc, przez które Velomapa chce pokazywać różne oblicza rowerowych pasji, aby każdy mógł odnaleźć swój, nie tylko rowerowy, szlak. Za tworzenie Velomapy odpowiadają Kacper Goliński i Mateusz Chabros. Ich działania można wesprzeć, stawiając im symboliczną kawę albo zostając patronem na Patronite.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »