Teoria rozpadu albo długie życie śmieci

Skórki od bananów, opakowanie po żelach, dętka rowerowa – wszystkie rzeczy, które człowiek znowu i znowu „odkrywa” w naturze, potrafią tkwić tam przez wiele lat. Ile przetrwają, jeśli zgrzeszymy pozbywając się bagażu po drodze, a nie w miejscu do tego przeznaczonym?

Ogryzek

W przeciwieństwie do owoców tropikalnych takich jak pomarańcze, czy cytryny jabłka są u nas zadomowione. Oznacza to tyle, że rozkładają się zdecydowanie szybciej, w zależności od pory roku do dwóch tygodni. Co ciekawe, owoce potraktowane pestycydami rozkładają się równie szybko co te bez nich.

Skórka od banana

I teraz zaskoczenie – może trwać do pięciu lat, aż skórka od banana ulegnie rozpadowi. Zależy to w szczególności od temperatury. Dlaczego? Owoce tropikalne posiadają rodzaj warstwy ochronnej, by przetrwać w ciepłym i mokrym klimacie. Dlatego też w naszych szerokościach geograficznych utrzymują się wyjątkowo długo.

Opakowanie po żelu

Tworzywa sztuczne nie ulegają rozkładowi, ale rozpadają się na coraz mniejsze części, aż do drobin, które nie są dla nas widoczne gołym okiem. Plastikowe opakowania potrzebują na to szacunkowo 450 lat, opakowania po żelach szacunkowo ok. 80 lat.

Dętka rowerowa

Rowerowa dętka zwykle zbudowana jest z syntetycznego kauczuku. W zależności od pogody i wiatru kruszy się co prawda stosunkowo szybko, ale nie rozpada. Coraz częściej stare dętki można oddać do sklepu, firmy takie jak Schwalbe robią z nich nowe.

Informacje o autorze

Autor tekstu:

Zdjęcia:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »