Home Poradniki Lekcja skilla z Dartmoor Bikes cz. 1 – pozycja na rowerze

Lekcja skilla z Dartmoor Bikes cz. 1 – pozycja na rowerze

0
1263
Lekcja Skilla - Pozycja na rowerze

Postawa to podstawa

 

Kolarstwo grawitacyjne to coś zdecydowanie więcej niż siedzenie na siodełku i kręcenie kilometrów, ten sport angażuje absolutnie całe ciało, a rowerzysta połączony z maszyną w czterech punktach (dwie nogi i dwie ręce) ma wprost nieograniczone możliwości balansowania ciałem. Większość kolarzy, wjeżdżając w ciężki teren, reaguje intuicyjnie, często przenosząc nawyki z poprzednich dyscyplin. To, niestety, prowadzi do utrwalania nieprawidłowych, a nawet niebezpiecznych nawyków. Dlatego wspólnie z instruktorami Dirt It More i marką Dartmoor-Bikes przygotowaliśmy dla Was serię odcinków Lekcji Skilla. Zaczniemy oczywiście od podstaw.

 

W pierwszym odcinku przyjrzymy się pozycji zajmowanej na rowerze, czyli absolutnej podstawie dotyczącej jazdy w terenie. Temat z pozoru banalny, jeśli jednak wejdziemy w szczegóły, możemy wyłapać wiele błędów, o których nie mieliśmy pojęcia. Odpowiednia pozycja pozwala na szybką reakcję, jest punktem wyjścia do tłumienia, pompowania, skręcania a nawet skakania.

 

Lekcja Skilla - Pozycja na rowerze

 

1. PIERWSZA RZECZ…

 

…na którą musimy zwrócić uwagę, to obciążenie roweru. 80–90% naszego ciężaru spoczywa na korbach. Nie wisimy na kierownicy, ona służy do kierowania i balansowania na rowerze, a nie podtrzymywania masy ciała. Korpus powinien być pochylony pod kątem około 45 stopni ze środkiem masy między kołami.

 

Lekcja Skilla - Pozycja na rowerze

2. KOLEJNYM ELEMENTEM SĄ KOLANA…

 

…nasz najistotniejszy amortyzator. Oba kolana mamy lekko ugięte, tak, żebyśmy mogli zarówno przysiąść niżej na rowerze podczas tłu- mienia, jak i docisnąć rower podczas pompowania. Jeśli mamy pedały wpinane, stopa znajduje się w miejscu wyznaczonym przez zatrzask, w przypadku pedałów platformowych staramy się, żeby oś pedału znajdowała się w 1/3 długości stopy, licząc od palców. Staw skokowy nie ma tak dużego zakresu ruchu jak kolano, dlatego staramy się kostki nieco obniżyć, ugiąć. Zapewni nam to obniżenie środka ciężkości oraz pewniejsze zaparcie się stopami na pedałach. Korby w terenie oczywiście trzymamy na płasko z dominującą nogą z przodu (tą, którą mamy z przodu, ślizgając się na ślizgawce).

 

Lekcja Skilla - Pozycja na rowerze

3. ŁOKCIE…

 

…to następne w kolejności amortyzatory. Podobnie jak kolana powinny być lekko ugięte i ustawione na boki. Częstym błędem jest chowanie łokci, przyciąganie ich do ciała, co bardzo ogranicza możliwości balansowania rowerem i szybkiej reakcji na pojawiające się nagle przeszkody. Nadgarstki powinniśmy trzymać w linii prostej z przedramieniem. Nie trzymamy nadgarstków poniżej poziomu kierownicy, będzie to prowadziło do szybkiego zmęczenia, a nawet kontuzji.

 

Lekcja Skilla - Pozycja na rowerze

4. KIEROWNICĘ…

 

…obejmujemy kciukiem przeciwstawnym. Tak, zdarzają się kursanci trzymający kciuk od góry kierownicy… Trzymanie kierownicy to też pozycja palca na hamulcu! Podczas jazdy palec wskazujący oparty jest na klamce, pozwoli to na błyskawiczną reakcję w nagłych, niebezpiecznych sytuacjach. Klamki powinny być ustawione tak, żeby palec był w linii prostej przedłużeniem naszej dłoni i spoczywał na końcu klamki. Nowy rower może mieć klamki przysunięte do samego gripa, powinniśmy je wtedy odsunąć, żeby bez problemów obsługiwać hamulec jednym palcem.

 

Lekcja Skilla - Pozycja na rowerze

5. GŁOWA…

 

…jest ostatnim elementem postawy (i wcale nie chodzi tym razem o myślenie). Wzrok kierujemy w punkt około 5–10 metrów przed nami. Nie skupiamy się na przestrzeni tuż przed kołem, śledzimy ją tylko kątem oka. Patrząc na przednie koło, nie będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować na przeszkodę.

Pamiętajcie, każdy ma trochę inną anatomię, a geometrie rowerów mocno się od siebie różnią. Rowerzysta powinien więc przyjąć pozycję dopasowaną do swojego roweru.

 

 

Lubicie ruchome obrazki? Pierwszą lekcję skilla i wszystkie zasady, które tu przywołaliśmy możecie zobaczyć w formie video na stronie youtube.dartmoor-bikes.com/ Kolejne lekcje zawierają wskazówki instruktorów Dirt It More Jana Kilińskiego i Piotrka Krajewskiego. Obaj od kilkunastu lat są związani z kolarstwem grawitacyjnym w Polsce i dosiadają produktów polskiej marki Dartmoor.

 

Przeczytaj również:

 

Pojedynek miejscówek – Livigno vs. Solden, cz. I

Orbea Rallon – Serce ze stali

Pierwsza jazda – Pivot Trail429

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »