Home Testy Rowery Hardtail do maratonu A.D. 2019 – Merida Big.Nine 5000

Hardtail do maratonu A.D. 2019 – Merida Big.Nine 5000

0
1033
Hardtail do maratonu-Merdia Big Nine

MERIDA BIG.NINE 5000

Big.Nine to jeden z kilku modeli Meridy z tej serii, opartych na ramie opisanej jako CF3, a ważącej w rozmiarze L (testowanym) niewiele więcej niż 1300 gramów. W parze z dość ciężkim napędem 2×11 (ze względu na większą liczbę elementów zwykle cięższym niż 1×12), ale lekkimi komponentami, takimi jak dodatki z serii Merida Expert CC (typu karbonowa sztyca czy lekkie, aluminiowe obręcze), udało się zbić wagę poniżej 12 kilogramów i to na dętkach.

 

Hardtail do maratonu-Merdia Big NineRzadko spotykany widelec Manitou jest lekki i prosty w obsłudze.

 

Także widelec jest dość rozsądny wagowo, bo waży w okolicach 1800 gramów. Ciekawostka? Korba ma małe tarcze 34/24, co w parze z trybem 11–42 pozwala uzyskać bardzo miękkie przełożenia. Także pozycja od razu jest sportowa, z niskim przodem, a seryjne opony Ikon to model uniwersalny, lekko się toczą i pozostają łatwe w kontroli również w błocie. Merida ma wyważoną geometrię z kątem widelca 70 stopni, co sprawia, że łatwo skręca, zupełnie brak jej ociężałości typowej dla niektórych twentyninerów.

 

Hardtail do maratonu-Merdia Big NineZa pewność sterowania odpowiada między innymi sztywna rama.

 

W parze z lekkimi kołami rower gładko się prowadzi i automatycznie zachęca do rozwijania większych prędkości. Za komfort odpowiada głównie widelec, ale i opony o dużej objętości, bo gruba sztyca jest dość twarda. Widelec nie jest bardzo szybki, ale pozwala na wykorzystanie pełni skoku, gdy przeszkody stają się poważne, ma też sprawnie działającą manetkę blokady z wyrazniej rozdzielonymi dzwigniami. Najsłabszy element to hamulce, wymagające długiego docierania prostych, stalowych tarcz. Polecamy natychmiastowe przejście na system bezdętkowy, rower będzie wówczas lżejszy o kolejne 200–300 gramów!

 

Hardtail do maratonu-Merdia Big Nine2×11 Shimano XT z manetkami SLX i małymi zębatkami 34/24 z przodu.

 

Podsumowanie

Merida Big.Nine to dopracowany model o kompletnym wyposażeniu, który praktycznie w wersji seryjnej może stanąć na starcie peletonu. Ma bardzo szeroki zakres przełożeń i sportową pozycję. Rama jest dość lekka i sztywna. Poza tym rower efektownie wygląda!

 

Hardtail do maratonu-Merdia Big NineHardtail do maratonu-Merdia Big Nine

 

Dowiedz się więcej na www.rowerymerida.pl

 

Przeczytaj również: 

 

Hardtaile do maratonu A.D. 2019

 

Złoty środek – hardtaile i fulle do ścigania

Raport! Polskie trasy na legalu

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »