Test: buty na ciężkie warunki Leatt DBX 5.0 Clip Granite

Mamy w teście kilka modeli butów Leatta, wśród nich także topowy Leatt DBX 5.0 Clip Granite. O wrażenia z jazdy poprosiliśmy naszą testerkę, zawodniczkę enduro, Martynę Pudę. 

Najpierw jednak podstawowe informacje i dane techniczne - a na zdjęciu widoczna podeszw DBX 5.0

 

Opis Leatt DBX 5.0 Clip Granite

Zaczerpnięty z materiałów producenta: "Jedna z naszych najbardziej wyczekiwanych nowości na sezon 2020… Buty rowerowe DBX 5.0 Clip Granite! Buty LEATT zostały zaprojektowane i przetestowane z myślą o jak najszerszym przeznaczeniu – przez pustynie Moabu po lodowce w Alpach. Są wyjątkowo trwałe i cechują się wysoką wygodą, dobrą wentylacją oraz świetnym stylem. Model DBX 5.0 Clip posiada klamrę z głębokim kanałem o długości 25 mm, kompatybilnym ze wszystkimi pedałami zatrzaskowymi. Rozszerzona regulacja zapewnia stabilizację i optymalizację dopasowania, jednocześnie pozwalając na zmniejszenie obciążenia Achillesa. Wodoodporna i oddychająca powłoka (10k/10k) oraz świetna wentylacją potwierdzają, że to idealne i wszechstronne, wielofunkcyjne buty do najszybszych przejażdżek. System kompresyjnego sznurowania i pasków krzyżowych Speed pomaga utrzymać stopę w bucie i pozwala zachować kontrolę podczas jazdy. Model posiada podeszwę o średniej sztywności i cholewkę, która jednocześnie zapewnia doskonałą kontrolę na rowerze jak i pozwala na swobodę ruchu podczas chodzenia. Unikalna metoda produkcji gumy wykorzystanej w podeszwie gwarantuje niesamowitą przyczepność i kontrolę nad Twoją maszyną bez względu na warunki pogodowe. Materiał RideGrip zapewnia maksymalną odporność na rozdarcie, przebicie i ścieranie. Podeszwa posiada również specjalne kanały, które skutecznie odprowadzają błoto, zapobiegając jego przywieraniu do podeszwy, dzięki czemu masz stały kontakt z pedałami lub podłożem. Model posiada dodatkowe wzmocnienie w obszarze palców oraz pięty. W butach wykorzystano nie tylko szybkoschnącą i antybakteryjną wkładkę, która pochłania wilgoć oraz redukuje nieprzyjemny zapach. Poszewka również została wykonana ze specjalnego szybkoschnącego i antybakteryjnego materiału (z dodatkiem aktywnego węgla). Buty idealne zarówno do jazdy na HT, ekstremalnego Enduro jak i najszybszych zjazdów."

 

Charakterystyka:

  • podeszwa ClipGrip
  • duży kanał SPD
  • system kompresyjnego sznurowania i pasków krzyżowych Speed
  • wodoodporna i oddychająca powłoka (10k/10k)
  • mieszanka gumy Sticky Leatt Lab
  • wytrzymały materiał RideGrip
  • wzmocnienia na palcach i pięcie
  • dodatkowy pasek dociskowy z rzepem
  • szybkoschnąca i antybakteryjna wkładka

 

Wrażenia z jazdy

Martyna Puda: Buty Leatt DBX 5.0 to idealny model na mokre warunki pogodowe. Długotrwałe deszcze w tym sezonie spowodowały, że nie brakowało kałuż na trasach, testowałam jest je w najbardziej ekstremalnych warunkach Czyli typowych, jakie napotkam na Magurce Wilkowickiej.  Więcej - żeby sprawdzić wiarygodność zapewnień producenta "poświęciłam się" i weszłam do potoku , przez który przechodzi BOKSER 3 (dla niezorientowanych - jedna z tras enduro na Magurce), ku mojemu zaskoczeniu stopy pozostały suche. Oczywiście, wcześniej czy później przemakają, ale trzeba naprawdę się postarać. Druga strona medalu to fakt, że w upalne dni stopy się mocną pocą - nie ma ideałów. Podoba mi się to, że dzięki podeszwie są to buty nie tylko do pedałów SPD, ale również dobrze sprawdzą się na rodzinnne wycieczki, podczas których jedziemy na rowerze posiadający platformy. Odpowiadając na pytanie czy DBX 5.0 są warte polecenia? Odwiedź brzmi:  jak najbardziej tak! Buty są nie do zdarcia, idealne dla harpaganów, którzy nie boja się mokrych warunków i chcą jeździć przez okrągły sezon.

 

 

Sugerowana cena detaliczna: 539 zł

Waga: 978 g (40)

Dostępne rozmiary: 38,5-47 (EU)

Informacje: leatt.com

 

Komentarze do artykułu