Home Miejscówki Między Tatrami a Pieninami – rowerem po słowackiej stronie

Między Tatrami a Pieninami – rowerem po słowackiej stronie

0
10968

Przybywa ośrodków na Słowacji, gdzie coraz większą wagę przykłada się do turystyki rowerowej. Oznaczane są trasy, powstają wypożyczalnie, można liczyć na profesjonalne doradztwo. Rosnącej popularności e-bajków towarzyszy rozwój infrastruktury ładowania.

Jednym z przykładów takiego poszerzania oferty jest ośrodek „Bachledka Ski & Sun”. Wjeżdżając tylko 20 km w głąb terytorium Słowacji od granicy w Jurgowie, po lewej stronie szosy odnajdziemy dobrze oznaczony skręt do pięknej Doliny Bachledovej. Jej nazwa zainspirowała twórców kompleksu, oddalonego tylko 20 minut jazdy autem od polskiej granicy. 

„Bachledka Ski & Sun” mocno ostatnio zainwestowała w promowanie turystyki rowerowej. Na miejscu jest wypożyczalnia i są rowery elektryczne. Proponuje się 4 trasy o różnej długości i stopniu trudności. Pierwsza z tras to trasa rodzinna, średnio trudna, która ma 20 km i przewyższenie 550 m. Prowadzi głównie leśnymi szlakami. Druga – także dla rodzin – jest 2 razy dłuższa, ale generalnie łatwiejsza. Większość z 40 km prowadzi asfaltem (przewyższenie 510 m). Kolejna z tras to trasa dla zaawansowanych: 30 km leśnych ścieżek, 700 m przewyższenia. Ostatnia jest określana jako „mocno wymagająca” – to 56 km z przewyższeniem 1200 m. Trasa ta prowadzi lasami i asfaltem. Co ciekawe dojeżdża się aż do Dunajca, gdzie przecież w Sromowcach jest pieszo – rowerowy most transgraniczny. 

Podczas każdej z tych wycieczek warto uwzględnić oddalone o zaledwie 4 km „Múzeum Ždiarsky dom”. Można w nim zdobyć informacje o sposobie życia górali mieszkających u podnóża Tatr Bielskich. Zabytkowy drewniany budynek prezentuje oryginalną architekturę, a wewnątrz są eksponowane dawne oraz stroje.

Wraz z powstaniem wypożyczalni rowerów elektrycznych uruchomiono 10 stacji ładowania, z których każdy może bezpłatnie korzystać. 

Stacje ładowania wyposażone są w kilka rodzaji złączy, żeby zapewnić kompatybilność z różnymi rodzajami rowerów elektrycznych:

1. końcówki do ładowania 2x Bosch, 2x Bafang (stary i nowy model końcówki), 1x Shimano,

2. gniazdo 230 V/ 10 A z możliwością ładowania własną ładowarką,

3. port USB do ładowania dodatkowych urządzeń,

4. sprężarka z manometrem,

5. zestaw narzędzi rowerowych,

6. dotykowy panel informacyjny.

Stacje ładowania znajdują się w samym ośrodku „Bachledka” (obok ścieżki w koronach drzew), przy pensjonatach „Strachan” w Ždiar’e i „Chata Pieniny” w Lesnicy, przy restauracji „U Furmana” w Tatranská’iej Kotlinie, w pobliżu stavu „Beliansky rybník“ (Spišská Belá) i obok Galerii „POLIANKOVO“ w miejscowości Tatranská Polianka. Wartą odnotowania lokalizację jest też pensjonat „Pltník“, zlokalizowany w miejscu gdzie rozpoczynają się spływy Dunajcem, od słowackiej strony. Niedaleko od niego znajduje się Czerwony Klasztor, częsty cel odwiedzin gości zarówno z polskiej, jak i słowackiej strony.

Na dwóch przełęczach górskich („Hanušovské sedlo“ i „Magurské sedlo“) ustawiono ładowarki zasilane panelami fotowoltaicznymi.

Nie wolno pominąć innych atrakcji Bachledki. Wielu turystów przyjeżdża tu ze względu na zawieszony wysoko nad ziemią drewniany pomost prowadzący między, a nawet ponad koronami drzew. Dostaniemy się do niego łatwo jednym z wagoników nowoczesnej kolejki linowej. Lekkim pochyleniem podest prowadzi bezpiecznie aż do wysokości 24 m nad ziemią. Na pomoście, co kilkanaście metrów jest zlokalizowana stacja informacyjna, gdzie możemy zobaczyć zdjęcia fauny i flory wraz z ich opisem w języku polskim. Dla najmłodszych przygotowano specjalne instalacje, pozwalające na odgadywanie nazw zwierząt, a na podestach pojawiają się napisy ze strzałkami odnoszącymi się do najważniejszych szczytów i charakterystycznych miejsc regionu. W najwyższym punkcie terenu znajduje się wieża widokowa, która z wysokości aż 32 m zapewni wspaniały widok na Tatry Bielskie i Pieniny. 

Krótki spacer od najwyżej położonych atrakcji doprowadzi nas to tzw. Królestwa Lasu Bachledka. Jest to duży (4950 m²) plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. Wśród wkomponowanych w leśne otoczenie atrakcji znajdziemy trampolinę, zestaw linowy, huśtawki, ubijak i inne urządzenie znane z placów zabaw, zwykle wykonane z drewna.

Na Słowacji, niedaleko polskiej granicy, powstały ciekawe kompleksy rekreacyjno-sportowe, które zapewniają także aktywności na dwóch kółkach. Południowa, słowacka strona gór jest tak samo piękna, jak nasza polska, a w trakcie wysokiego sezonu może być dużo mniej zatłoczona.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »