Home Nowości Intend prezentuje rekordowo lekkie widelce Samurai CC, XC, TR & GR

Intend prezentuje rekordowo lekkie widelce Samurai CC, XC, TR & GR

0
565

Intend Bicycle Components ogłosił premierę amortyzatora Intend Samurai. W gruncie rzeczy to cztery nowe lekkie widelce, albo jak ktoś woli jeden w czterech wariantach, o przeznaczeniu XC, Downcountry, Trail i Gravel. To oczywiście Intend, więc Samurai jest odwróconym widelcem typu Upside Down. Samurai CC jest najlżejszym na świecie widelcem o skoku 120 mm, dzięki swojej konstrukcji bez dodatkowej podkowy, karbonowej rurze i nietypowym hakom z wagą 1405 g.

Widelec Intend Samurai został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Eurobike przez samego projektanta, Corneliusa Kapfingera. Nawiasem mówiąc, wcześniejszy polerowany prototyp czaił się w pobliżu, pomagając Dangerholmowi utrzymać wagę jego Scotta Sparka RC Hypersonic poniżej 9,2 kg. Przedstawiamy aktualizacje na temat dostępnego w końcu Samuraia, w tym wiadomości o wersji TR 130 mm, z tłumikiem amortyzatora własnej konstrukcji.

Zarówno Samurai CC, jak i Samurai XC są lżejsze od RockShox SID Ultimate, ważąc odpowiednio 1405 g i 1515 g. Oba oferują 120 mm skoku i mają golenie o średnicy 35 mm.

Samurai CC vs. Samurai XC

Podczas gdy lżejszy Samurai CC posiada karbonową rurę sterową, karbonowe prowadnice linek i zmodyfikowane golenie, cięższy Samurai XC wykorzystuje aluminium do wykonania tych części i rezygnuje z dodatkowej obróbki wewnętrznej, którą można znaleźć w modelu CC.

W jaki sposób osiągnięto tak niską wagę? Kluczem do zminimalizowania wagi jest zastosowanie (prawie) zerowego offsetu haków, co pozwala na minimalistyczną konstrukcję, która wykorzystuje mniej materiału. Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że ugięty Samurai ma offset wynoszący 44 mm, ale bliższe spojrzenie na koronę widelca, ustawioną pod skosem, zdradza jak go osiągnięto. Nogi widelca są ustawione pod kątem, który jest nieco mniejszy niż kąt rury sterowej.

W przypadku zwykłego widelca, w którym offset jest wprowadzany w samych hakach, pozostaje on niezmienny bez względu na na aktualną wielkość ugięcia. Jednak w konstrukcji Samuraia offset widelca zmniejsza się w miarę ściskania. Podczas gdy offset wynosi 44 mm przy założonym SAGu, zmienia się do 45,5 mm przy całym skoku i 41 mm przy wyciągnięciu widelca. Cornelius twierdzi: „Rozciągnięty czy skompresowany, to tylko kilka milimetrów mniej odchylenia od tych 44 mm, co nie ma żadnego wpływu na wrażenia z jazdy, jak przekonaliśmy się podczas testów. Lekka zmiana kąta Samuraia nie powinna i nie zmieni wrażeń z jazdy w porównaniu do widelców ze stałym offsetem, po prostu zmniejsza wagę”.

Widelce Intend Samurai CC (powyżej) i XC są przeznaczone do współpracy z tłumikami RockShox Race Day Damper, który należy kupić oddzielnie. Inaczej jest w przypadku widelca Intend TR, który wykorzystuje wkład własnej konstrukcji, co pozwala na maksymalny skok 130 mm. Jest to zasadniczo okrojona wersja tłumika stosowanej w widelcach USD Intend o większym skoku, takich jak Hero. Jest o 30 g cięższy od tłumika RockShox Race Day, ale dzięki dodatkowemu skokowi widelec może być używany do zastosowań Downcountry lub Trail.

Ostatnim modelem jest Samurai GR (powyżej). Jest to widelec USD o skoku 50 mm, przeznaczony dla rowerzystów gravelowych poszukujących lepszej jakości jazdy i mniejszego zmęczenia rąk i ramion. Również on został zaprojektowany do współpracy z tłumikiem RockShox Race Day .


Kiedy po raz pierwszy pokazano widelec Intend Samurai, miał on dedykowany zacisk Flat Mount dla hamulca, przeznaczony dla rotora tarczy 180 mm. Finalnie Intend dodał do wyboru dla klienta adapter Post Mount 180, aby użytkownicy mogli używać wybranego zacisku hamulcowego.

Tłumik Intend Samurai TR

Ceny i dostępność

Modele Intend Samurai XC, TR i GR są już dostępne bezpośrednio w Intend Bicycle Components w cenie odpowiednio 1649 1799 oraz 1649 euro. Model CC o wartości 1949 euro zostanie wprowadzony na rynek w pierwszym kwartale 2023 roku.

Tłumik RockShox Race Day nie jest wliczony w cenę modeli CC, XC i GR i musi być zakupiony oddzielnie u wybranego przez klienta dealera. Dla klientów z UE tłumik może być jednak dostarczony do Intend i zainstalowany przed wysyłką widelca.

Info: intend-bc.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »