Home Nowości Technologia Lazer KinetiCore obiecuje najwyższy poziom ochrony mózgu

Technologia Lazer KinetiCore obiecuje najwyższy poziom ochrony mózgu

0
1316

Kaski Lazer z technologią KinetiCore są pierwszymi kaskami, które posiadają wbudowaną ochronę przed uderzeniami rotacyjnymi. Nowa technologia uderzeń obejmuje unikalne strefy kontrolowanego zgniotu. W ramach przedpremierowej prezentacji we Włoszech mogliśmy nie tylko zapoznać się z zastosowanymi rozwiązaniam, ale także wypróbować same kaski, w których ich użyto. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat KinetiCore, naszych wrażeń z jazdy spodziewajcie się za kilka tygodni.

Prezentacja Lazer KinetiCore w ramach imprezy Road Bike Connection Spring 2022 na której byliśmy

Wprowadzenie technologii KinetiCore jest wynikiem ponad 10 lat badań, testów i udoskonaleń prowadzonych przez zespół Lazera. KinetiCore to zupełnie nowa technologia kasków, która „zapewnia lepszą ochronę rowerzystów i większy komfort przy mniejszej wadze, zwiększając ochronę i przyjemność z jazdy.” Na czym polega główna różnica? To zaawansowana technologia ochrony, która jest wbudowana w kask, a nie do niego dodawana, jak na przykład MIPS, który stanowi kolejną warstwę, wewnątrz tradycyjnej skorupy. Ponieważ KinetiCore jest wbudowany i w pełni zintegrowany z rdzeniem kasku, zapewnia mniejszą wagę i lepszą wentylację. De facto KinetiCore to część samego kasku, precyzyjnie rzecz biorąc jego skorupy – co widać na zdjęciach, jakie obok prezentujemy.

Jak Lazer KinetiCore działa najlepiej widać na tej animacji

Ewolucja ochrony mózgu

Firma Lazer projektuje sprzęt ochronny od 1919 roku. Firma ma również bogatą historię współpracy z zawodowymi kolarzami – tak bogatą, że to właśnie Lazer był odpowiedzialny za nakłanianie zawodowych kolarzy do noszenia odpowiedniej ochrony głowy w czasach, gdy nie była ona jeszcze obowiązkowa.

Około 10 lat temu, gdy świadomość urazów spowodowanych uderzeniami rotacyjnymi zaczęła wzrastać i pojawiły się inne technologie, firma Lazer zaczęła opracowywać własną, innowacyjną technologię, która byłaby wbudowana w kask, a nie dodawana jako dodatek. Aby to osiągnąć, zespół projektantów musiał zmienić konstrukcję kasku i zacząć całkowicie od zera.

Zaczęto od oceny, jak różne rodzaje uderzeń wpływają na rowerzystów. Używając zaawansowanych symulacji do zbadania, co dzieje się z czaszkami i mózgami rowerzystów w przypadku uderzeń bezpośrednich i obrotowych, stworzono tysiące szablonów w poszukiwaniu nowej technologii – mówiąc prost szukano wszelkich typu upadków i zaprzężono do tego Big Data, by gromadzić i wykorzystać dane.

Przełomowym momentem było zbadanie przez zespół stref zgniotu samochodów. Zainspirowało ich to do stworzenia stożkowych stref zgniotu po wewnętrznej stronie kasku, zaprojektowanych tak, aby pękały pod wpływem uderzenia i rozpraszały energię z dala od czaszki rowerzysty.

Wynikiem tego są kontrolowane strefy zgniotu KinetiCore – unikalny zestaw bloków pianki EPS wbudowanych w kask, zaprojektowanych tak, aby uginały się w przypadku bezpośredniego i obrotowego uderzenia, przekierowując energię z dala od mózgu.

Zaawansowana ochrona i mniejsza waga

Fakt, że KinetiCore jest zintegrowany z kaskiem, ma kluczowe znaczenie, ponieważ zmniejsza ogólną wagę kasku, co zwiększa szybkość i komfort jazdy. Oznacza to również, że Lazer jest w stanie zaprojektować każdy kask zgodnie z własnymi specyfikacjami i wbudować KinetiCore na wstępie zamiast dodawać go później. To z kolei oznacza, że Lazer może zwiększyć wentylację i poprawić przepływ powietrza w każdej konstrukcji, czyli coś, czego szukają wszyscy kolarze W rezultacie do budowy buta użyto mniej plastiku niż w poprzednich porównywalnych modelach. Skutek uboczny to fakt, że nowe generacje kasków są lżejsze pomimo podniesienia lub utrzymania poziomu ochrony.

Dzięki KinetiCore Lazer stworzył coś, co posuwa naprzód absorpcję uderzeń: zintegrowaną ochronę przed uderzeniami rotacyjnymi opartą na kontrolowanych strefach zgniotu, która chroni rowerzystów zarówno przed bezpośrednimi, jak i rotacyjnymi uderzeniami.

MIPS a KinetiCore firmy Lazer?

Z pewnością większość z Was zna już technologię MIPS, która jest odpowiedzią na uderzenia rotacyjne. Jego powszechne zastosowanie we wszystkich dyscyplinach kolarstwa oznacza, że byłoby niedbalstwem z mojej strony pominąć go w tym tekście i nie porównać go z alternatywnym podejściem Lazera do ochrony przed uderzeniami rotacyjnymi – technologią KinetiCore.

Zasadniczo wyściółka MIPS pozwala skorupie kasku poruszać się o 10-15 mm w dowolnym kierunku niezależnie od głowy kolarza dzięki odpowiednio rozmieszczonym elastomerom, co zmniejsza siły rotacyjne odczuwane przez mózg podczas uderzenia. Wkładka jest w zasadzie elementem dodatkowym, mocowanym do systemu mocowania kasku w celu indywidualnego dopasowania.

Istnieje kilka różnych wersji tego rozwiązania, a większość producentów kasków dostarcza wyściółkę dostosowaną do kształtu i położenia otworów wentylacyjnych kasku, ale twardy plastik, z którego jest wykonana, niezmiennie ogranicza przepływ powietrza przez kask i oczywiście dodaje trochę dodatkowej wagi – zwykle jest to 30-50 gramów.

Jak działa KinetiCore?

Technologia KinetiCore firmy Lazer podobno osiąga porównywalne wyniki do MIPS w zakresie zdolności do redukcji rotacyjnych sił uderzenia, ale mechanizm jest zupełnie inny. Podczas uderzenia bloki EPS stykające się z głową mają się zginać na boki i/lub zgniatać, aby zmniejszyć energię przekazywaną na głowę kolarz zarówno w przypadku uderzeń bezpośrednich, jak i rotacyjnych. Powyższy 3-sekundowy film firmy Lazer pokazuje, jak bloki EPS odkształcają się podczas uderzenia obrotowego.

Koncepcja KinetiCore oznacza więc, że pomiędzy głową a zewnętrzną powłoką kasku znajduje się mniej EPS. Ale właśnie o to chodzi. Kształt bloków, ich stosunek powierzchni do objętości oraz ich specyficzne rozmieszczenie w całym kasku sprawiają, że jest on bardziej efektywny niż porównywalny kask z tradycyjną warstwą EPS o jednolitej grubości.

Wykonanie technologii KinetiCore wygląda zupełnie inaczej w sześciu różnych kaskach, które obecnie z niej korzystają. Wynika to z faktu, że wspomniane wyżej parametry są optymalizowane pod kątem kształtu i przeznaczenia każdego kasku.

Wszystkie nowe kaski Lazer Vento, Strada i Jackal KinetiCore otrzymały 5 gwiazdek w niezależnych testach Virginia Tech, co oznacza, że mieszczą się w kategorii „najlepsze dostępne”.

Lazer Jackal KinetiCore w akcji

KinetiCore dostępny dla każdego typu kolarza

Kierownik działu badań i rozwoju w firmie Lazer, Guido de Bruyne: „Mając na uwadze naszą pozycję posiadacza największej liczby 5-gwiazdkowych kasków w niezależnym rankingu kasków rowerowych Virginia Tech, moment, w którym potwierdzono przyznanie naszym pierwszym kaskom KinetiCore 5 gwiazdek, był ogromnie ważny. Wynika to z faktu, że standard ten jest uznawany za wiodący niezależny punkt odniesienia do technologii ochrony mózgu rowerzysty.”

Sean van Waes, dyrektor generalny firmy Lazer: „Używamy peletonu zawodowców jako wyznacznika dla naszych kasków, ponieważ jeśli coś jest dobre do jazdy na 250 km, a następnie sprintu i wygrywania, to jest to również dobre dla naszych klientów. Dlatego w firmie Lazer nie pracujemy dla zawodowych kolarzy, ale wykorzystujemy ich, aby upewnić się, że nasi klienci mają najlepsze możliwe kaski”.

Czy są inne korzyści z KinetiCore?

Jest kilka dodatkowych zalet tego podejścia, z których najważniejszą jest lepsza wentylacja. Dzięki usunięciu EPS otwierają się dodatkowe kanały, przez które może przepływać powietrze, poprawiając chłodzenie, dzięki czemu jazda jest bardziej komfortowa. Lazer informuje nas, że Jackal KinetiCore oferuje o 5,2% większą wydajność chłodzenia niż Jackal MIPS.

Oczywiście mniejsza ilość materiału oznacza również mniejszą wagę; kask Jackal KinetiCore jest o 50 g lżejszy od modelu Jackal MIPS i o 20 g lżejszy od podstawowego modelu Jackal bez funkcji ochrony przed uderzeniami obrotowymi. Należy również pamiętać o zmniejszonym zużyciu tworzyw sztucznych.

Pełna kolekcja kasków KinetiCore

Kolekcja obejmuje od razu pięć modeli – szosowy aerodynamiczny Vento KinetiCore, klasyczny szosowy Strada KinetiCore, model MTB Jackal KinetiCore, miejski Citizen KineriCore i dwa dziecięce, różniące się wielkością Nutz KinetiCore i Pnut KinetiCore.


Gama kasków KinetiCore firmy Lazer zostanie wprowadzona na rynek globalny 31 marca 2022 r. i będzie dostępna za pośrednictwem globalnych dealerów kasków Lazer.

My mamy już w teście dwa najwyższe modele MTB i szosowy, odpowiednio Jackal KinetiCore i Vento KinetiCore i ostro je testujemy. W związku z tym, że jeździmy już w nich od kilku tygodni, wrażeniemi podzielimy się już w kwietniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »