Singltrek Suchák: nowe centrum trailowe w Czechach

Czyżby w Czechach powstała nowa mekka flow? Tomáš Kvasnička, twórca Singltrek Pod Smrkem, znów to zrobił! W Górach Orlickich powstał nowy, stworzony przez człowieka, raj dla miłośników MTB.

Tomáš Kvasnička, twórca centrum ścieżkowego Pod Smrkem, znów uderzył. W Górach Orlickich, części Sudetów, Czech stworzył nowy sztuczny raj dla rowerów o nazwie Singltrek Suchák. Sieć oznakowanych tras mierzy jak dotąd 28 kilometrów. Dla porównania – szlaki i pętle w ośrodku Pod Smrkem mają w sumie prawie 80 kilometrów długości. Centrum nowej sieci szlaków znajduje się na szczycie przełęczy, (Červenovodské siodło) w pobliżu ośrodka narciarskiego, na wysokości 814 metrów nad poziomem morze. Miejscówka znajduje się około 2,5 godziny jazdy samochodem na wschód od Pragi, niedaleko granicy z Polską i sieci Singltrack Glacensis. Rozmawialiśmy z Tomášem o jego najnowszym projekcie.


O tym, dlaczego Tomáš Kvasnicka nazywany jest przez niektórych „Robin Hoodem kolarstwa górskiego”, przeczytacie w naszej relacji z Singltreka Pod Smrkem.


„Jeszcze bardziej płynne niż trasy w Pod Smrkem”.

BIKE: W nowym miejscu stworzyliście 22 kilometry szlaków. Czy jest ich więcej w planach?

Tomáš: W tej chwili mamy 22 kilometry szlaków plus około sześciu kilometrów ścieżek leśnych jako łączników, czyli w sumie 28 kilometrów. Całość podzielona jest na oznaczone pętle, które można łączyć. Tak jak w Pod Smrkem. Ale dopiero zakończyliśmy pierwszy etap budowy. Dlatego jest jeszcze za wcześnie, by mówić o kolejnych szlakach. Szlaki zaczynają się jednak na widocznym siodle, a wszystkie są dość daleko od najbliższych gmin. Naszym następnym zadaniem jest połączenie wyżej położonych szlaków z osiedlami u podnóża góry.


Trasy w Trailcenter Suchák są skierowane do jak najszerszego grona rowerzystów. Dzieci i początkujący mają tu tyle samo zabawy, co rowerzyści górscy z nieco większym skokiem zawieszenia.

Jak wygląda topografia i ukształtowanie terenu w porównaniu z Pod Smrkem?

Ponieważ nie wykorzystujemy jeszcze całego zbocza góry, gdzie wyższe partie są bardziej skaliste i wymagające, teren jest dość podobny do tego, co rowerzyści górscy znają z Gór Izerskich. W rzeczywistości są to klasyczne, dogodne warunki, które europejskie niskie góry oferują do tworzenia zrównoważonych tras – piękne długie zjazdy przez zalesione stoki o łagodnym nachyleniu z okazjonalnymi widokami na północ w kierunku gór – Śnieżnika i Jesioników.


Tomas Kvasnicka odnalazł idealne warunki dla budowniczych tras w czeskich Górach Orlickich.

Każdy, kto tam był, zachwyca się trasami typu flow w Pod Smrkem. Czy trasy w nowym centrum są podobne?

Projekt Singltrek Suchák urzekł mnie już dawna. Koncepcję i pozwolenie na budowę mamy już od ośmiu lat. Jednak projekt tras na miejscu to moja najnowsza praca, w której wykorzystałem całe doświadczenie, jakie zdobyłem w projektowaniu tras dla rowerów górskich w ciągu ostatniej dekady. Powiedziałbym, że te nowe trasy są nawet bardziej płynne niż te w Singltrek Pod Smrkem. Są też zupełnie nowe, co sprawia, że są jeszcze gładsze. Są idealne dla tych, którzy chcą spróbować, na czym polega jazda trailowa.


Tomas Kvasnicka – „Trasy w Singltrek Suchák podzielone są na trzy poziomy trudności, ale nigdy nie są zbyt trudne techniczne.

Info: suchak.singltrek.cz/pl

Zobacz także

Informacje o autorze

Autor tekstu:

Zdjęcia: Tomas Kvasnicka, Peter Neusser

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »