Mistrzostwa Świata w maratonie 2019

Mistrzostwa Świata w maratonie to dla niektórych start docelowy, najważniejsza impreza sezonu. Sił w niej próbują również zawodnicy XC, przełaju czy szosy. Niezależnie od poziomu wytrenowania czy doświadczenia dla każdego ze startujących jest sporym przeżyciem, a wspomnienia z niej pozostają na długo. 

 

W tym roku wyścig odbywa się w Szwajcarii, w Grachen, miejscowości położonej na wysokości ponad 1600 m n.p.m, którą otaczają z każdej strony jeszcze większe góry. Dość powiedzieć, że wjazd na metę będzie z widokiem na Weisshorn w tle, który ma 4505 m n.p.m, a kształtem nieco przypomina wyrastający obok Matternhorn. Sceneria robi wrażenie. Zwiastuje też cierpienie. Oj, będzie co jechać... 

 

Mistrzostwa świata w maratonie 2019
Trasy
 

 

Mężczyźni do pokonania mają 90 kilometrów i 3800 metrów przewyższenia, kobiety odpowiednio 70 i 3000. Trasy w dużej mierze się pokrywają. Mężczyźni mają jedną górę więcej. Charakterystyka trasy daleka jest od tego, co oferują nam polskie maratony czy ostatnio Mistrzostwa Polski. Rzadko zdarza się byśmy mieli tak długie podjazdy, nie mówiąc o wysokości, na jakiej je pokonujemy. Te czynniki dodają trudności. Trzeba być przygotowanym na długie podjeżdżanie i hipoksję. Skutki tego odczuć można bardzo szybko w postaci płytkiego oddechu.

 

 

 

 

Mistrzostwa świata w maratonie 2019
Profil  

 

Profil trasy jest dość ciekawy. Po starcie, na którym na pewno będzie bardzo mocne tempo (i chęć zajęcia dobrego miejsca), czekają nas single, trasy enduro z agrafkami i głównie zjazdy. Tak będzie do 20. kilometra, gdzie rozpoczynają się podjazdy. Długie, mozolne, ale wyjeżdżone i poprowadzone po dobrej nawierzchni. Kilka zjazdów jest łatwych, ale całkiem sporo wymagających. Szczególnie odcinek trasy enduro o długości około 1200 metrów i spadku prawie 400 metrów. W praktyce są to agrafki, na dużym nastromieniu, gdzie przydaje się umiejętność nadrzucenia tylnego koła w skręcie, bo inaczej po prostu się nie wyrobimy w zakręcie. Ostatnie 20 kilometrów to właściwie ciągły podjazd, który przed metą wita nas niestronieniem rzędu 20-30%.  Uff… od samego pisania bolą mnie nogi. 

 

 

 

 

Mistrzostwa Świata w maratonie 2019
Zawodnicy

 

Na starcie na pewno pojawi się bardzo mocna reprezentacja Szwajcarii, łącznie będzie startować około 270 osób z 37 krajów. Wśród kobiet warto wspomnieć o aktualnej Mistrzyni Świata w XC Pauline Ferrand-Prevot, Elizabeth Brandau, Sabine Spitz, Isla Short, Mara Fumagali, Katazina Sosna, Blaza Pintaric, Samara Sheppard, Aleksandra Keller czy Ester Suss. Obsada mężczyzn też jest bardzo mocna: Daniel Geismayr, Lukas Kaufmann, Alban Lakata, Leaonardo Paez, Ondrej Cink, Kristian Hynek, Jordan Sarrou, Markus Kaufmann, Karl Platt, bracia Flueckiger, Ilias Periklis, Tiago Ferreira czy Tony Longo. Na pewno jest wielu specjalistów od dużych gór, co zwiastuje mocną walkę.

Polskę wśród kobiet będą reprezentować autorka tego tekstu ;) Anna Sadowska oraz Michalina Ziółkowska. Myślę, że mamy podobne nastawienie. Pojechać każdy kilometr tej trasy najlepiej, jak potrafimy. Ciężko prorokować, jakie miejsca zajmiemy, bo dużo się może wydarzyć. Osobiście myślę, że jesteśmy w stanie powalczyć o pierwszą 20, może więcej. Biorąc pod uwagę, że obie pracujemy i w dużej mierze organizujemy samodzielnie cały wyjazd i przygotowania, to naprawdę bardzo dobre wyniki. Tutaj każda z dziewczyn będzie walczyć o każdy centymetr trasy. Trasy, która nie wybaczy błędów. Przy takiej trudności przeszarżowanie, złe rozłożenie sił czy złe nawodnienie i odżywianie kończy się DNF. 

 

Trzymajcie za nas kciuki i śledźcie podczas oficjalnej relacji, która będzie na FB na kanale UCI! 

 

 

Komentarze do artykułu