Test: Koszulki kolarskie na każdą pogodę

Po hydrofobowe i docieplające koszulki oraz kurtki kolarskie sięgamy w pierwszej kolejności, gdy chcemy potrenować, a na zewnątrz chłodno i mokro. TOUR sprawdził siedem koszulek z krótkim rękawem i ocieplaczami rąk oraz cztery modele z długim rękawem.KRÓTKO I NA TEMAT

 

Funkcjonalność i jakość 11 testowych koszulek kolarskich (także w wersjach damskich) w większości przypadków jest na najwyższym poziomie, przede wszystkim w kwestii dopasowania i wyposażenia. Lekkie modele bez membrany, np. Alé czy Q36,5; lepiej oddychają, ale nie chronią tak dobrze przed wiatrem i deszczem jak membranowe Castelli, Etxeondo czy Gorewear. W tych ostatnich jednak, pod wpływem temperatury i wysiłku, kolarz szybciej się poci. Ceny wahają się od 345 zł za zestaw Endury do 1225 zł za model Raphy.

 

DŁUGO CZY KRÓTKO?

 

Uprawianie kolarstwa jesienią i wiosną, gdy pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, wystawia rowerową odzież na szczególną próbę. Im bardziej kapryśna pogoda, tym bardziej uniwersalne muszą być tekstylia. Krótkie opady deszczu nie mogą robić na nich wrażenia, a skóra winna pozostać sucha, nawet jeśli dla odmiany przygrzeje słońce. Pot powinien być transpirowany na zewnątrz. Wszystko to mają zagwarantować wszechstronne koszulki kolarskie na każdą pogodę. Kupimy je w dwóch wariantach – z krótkim bądź długim rękawem. Koszulki z krótkim rękawkiem plus ocieplacze będą rozwiązaniem bardziej uniwersalnym przy szybko zmieniającej się pogodzie. W koszulkach z długim rękawem możemy co najwyżej bardziej rozpiąć zamek, gdy zrobi się cieplej. Nie wszyscy jednak przepadają za ocieplaczami rąk. Zwłaszcza że wcale niełatwo znaleźć takie, które naprawdę dobrze leżą, nie zsuwają się i nie wrzynają w ramiona.

 

Koszulka kolarska na kazda pogode

STREFA ODDYCHAJĄCA - Paroprzepuszczalny materiał w strategicznych miejscach poprawia transpirację potu.

 

 

PRÓBA TESTOWA

 

W sumie jedenaście firm udostępniło nam do testów produkty ze swojej aktualnej oferty. W grupie tej znalazło się siedem zestawów z krótkim rękawem i ocieplaczami rąk oraz cztery modele z długim rękawem. Najtańszy z nich kosztuje 645 zł, za najdroższy przyjdzie zapłacić 1225. Wszystkie mają swoje damskie odpowiedniki.

Zaskakujące są różnice w odczuciach związane z materiałami, z których wykonano koszulki. Niektóre z nich są tak mechate i elastyczne, że trudno podejrzewać je o jakąkolwiek wodoodporność charakterystyczną dla odzieży funkcyjnej. Sztuczka polega jednak na procesie długotrwałej impregnacji DWR (Durable Water Repellent) wierzchniej warstwy odzieży. To właśnie dzięki niej deszcz skrapla się na powierzchni. Należy jednak pamiętać, że po każdym kolejnym praniu powłoka ta zmywa się, a użytkownik powinien ją regularnie odnawiać.

 

Koszulka kolarska na kazda pogode

ELASTYCZNIE - Dzięki elastycznemu klinowi rękawek marki Sportful dopasuje się do każdego bicepsa.

 

KRÓTKO Z PRZODU, DŁUGO Z TYŁU

 

Między zaimpregnowaną warstwą zewnętrzną a wyściółką niektórzy producenci umieszczają oddychającą membranę, która pozwala na odprowadzanie potu, a jednocześnie skutecznie blokuje przenikanie kropel deszczu. Pot będzie odprowadzany najskuteczniej, gdy różnica temperatury między ciałem kolarza a otoczeniem jest możliwie duża, a ubranie z zewnątrz suche. Ponieważ membrana nie jest tak rozciągliwa jak materiał zewnętrzny i wyściółka, tego typu odzież układa się nieco sztywniej.Wiadomo, że koszulki rowerowe i kurtki powinny być skrojone tak, żeby dokładnie przylegały do ciała pochylonego kolarza. A jeśli mają być użytkowane przy gorszej, deszczowej pogodzie, dobrze gdyby miały również przedłużane plecy. Powinny być dłuższe niż ich letnie odpowiedniki, aby skutecznie chroniły tył przed wodą chlapiącą spod koła. Większa ilość materiału o większej gramaturze lepiej chroni także przed przewianiem. Szczególnie gdy wypakowane po brzegi kieszenie koszulki podwijają materiał na plecach.

 

Koszulka kolarska na kazda pogode

STREFA OCHRONNA - Obszerne przedłużenie pleców skutecznie chroni przed wodą chlapiącą spod koła.

 

GDY WIATR

 

W skutecznej ochronie przed wiatrem nieocenioną pomocą będą także dobrze dopasowane rękawki oraz kołnierzyk. Oczywiście nie powinny przy tym uwierać ani wrzynać się w ciało. Wśród testowanych koszulek było z tym bardzo różnie. Także rozmiarówka okazała się niejednolita. W przypadku jednej marki postawnemu kolarzowi o słusznej budowie ciała pasował rozmiar M, w przypadku innej ten sam kolarz musiał wybrać strój   o jeden lub nawet dwa rozmiary większy. Nie znając rozmiarówek poszczególnych producentów, nie warto więc kupować w ciemno, lepiej wcześniej przymierzyć. Doceniamy natomiast fakt, że większość modeli została uszyta z dobrze widocznych, kolorowych materiałów. A jeśli nawet są czarne lub szare, w rozmaitych miejscach mają elementy odblaskowe, które skutecznie odbijają światło reflektorów samochodowych.

 

Zadziwiająco duże rozbieżności stwierdziliśmy w funkcjonalności ocieplaczy rąk. Ten, wydawałoby się, prosty dodatek nie u każdego producenta okazał się funkcjonalny. Niektóre z nich zostały skrojone na tyle wąsko albo miały tak czepliwe wykończenia, że trudno było je założyć nawet na postoju. Próba naciągnięcia w trakcie jazdy niechybnie skończyłaby się w przydrożnym rowie.

 

KOSZULKI Z KRÓTKIM RĘKAWEM*

 

Koszulka kolarska na kazda pogode

 

TAK TESTUJE TOUR

 

Wyposażenie (20%)

Na ocenę wpływają: kształt i elastyczność kołnierzyka oraz wykończenia rękawków, dobre rozmieszczenie wstawek z materiału odblaskowego, zamki z wewnętrzną listwą i osłony suwaków oraz dodatki, np. małe kieszonki na zamek błyskawiczny. W przypadku ocieplaczy rąk liczy się łatwość ich zakładania i komfortowe ułożenie.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi (25%)

W trakcie testu „spray” (DIN EN ISO 4920) ustala się, w jakim stopniu woda skrapla się na uprzednio wypranym stroju. W optymalnym przypadku kro‑ ple powinny spływać po powierzchni i nie zostawiać śladu. Jest źle, jeśli materiał zacznie „pić” wilgoć, co w praktyce pro‑ wadzi do szybszego wychłodzenia. Poziom izolacji termicznej ustalaliśmy w teście praktycznym przy temperaturach od 5 do 10 stopni Celsjusza.

Oddychalność (25%)

Ustalana była w warunkach użytkowych. Koszulki bez membrany przepuszczają parę wodną z reguły lepiej niż te z membraną. Także wtedy, kiedy transport potu jest w nich dodatkowo wspierany przez zastosowanie stref oddychających.

Dopasowanie/komfort noszenia (30%)

Wyznacznikami były: typowy dla kolarza szosowego krój i dopasowanie. Koszulki nie powinny łopotać w trakcie jazdy, a w pochylonej pozycji za kierownicą nie mogą się zwijać ani nadymać na klatce piersiowej czy brzuchu. Poza tym oceniana była tylna część (ochrona przed chlapiącą wodą) oraz wygodne ułożenie kołnierzyka, wykończenia rękawków i ściągacz, które także mają zapobiegać podwiewaniu.

 

KOSZULKI Z DŁUGIM RĘKAWEM*

 

Koszulka kolarska na kazda pogode

 

STROJE NA NIEPOGODĘ*

 

Koszulka kolarska na kazda pogode

 

Przeczytaj również:

 

Reportaż - Cyklo Gravel Krokowa

Gravel: Trendseterzy

 

Nasze wywiady:

 

Komentarze do artykułu