Home Imprezy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days wraca do Wrocławia po pandemicznej przerwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days wraca do Wrocławia po pandemicznej przerwie

0
532

Już 15 września we Wrocławiu rozpocznie się największy w Polsce festiwal filmowy o tematyce rowerowej – Bike Days. Przez 4 dni będzie można zobaczyć dokumenty i fabuły z całego świata o tematyce rowerowej i okołorowerowej, wcześniej nie pokazywane w tej części Europy. Centrum wydarzenia stanie się Kino Nowe Horyzonty, ale Bike Days to nie tylko pokazy na wielkim ekranie.

Fundacja Proces Ciągły, która jest organizatorem festiwalu, przygotowała szereg wydarzeń towarzyszących: konkurs filmów amatorskich „Platforma Filmów Rowerowych”, spacer po wrocławskim Welodromie, kino plenerowe na Górce Słowiańskiej, warsztaty oraz debatę. Wstęp będzie bezpłatny po odebraniu darmowych wejściówek w kasach kina.

Kluczem jest zrównoważony transport

Tegoroczne wydarzenie odbywa się w ramach „Europejskiego Tygodnia Mobilności” (16-22 września 2022), dlatego festiwal w głównej mierze skupia się na tematach związanych ze zrównoważonym transportem, przede wszystkim w kontekście komunikacji rowerowej. „Zobaczymy produkcje z różnych stron świata, w których prezentowane zagadnienia uświadomią nam powszechność problemów z którymi zmagają się społeczeństwa niezależnie od szerokości geograficznej. Wspólnie z widzami poszukamy odpowiedzi na postawione pytania dotyczące komunikacji XXI wieku i kierunku jej rozwoju, bazując na różnych doświadczeniach podpatrzonych na ekranie, jak i poprzez dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na żywo. W ten sposób przekujemy globalne inspiracje na nasze lokalne podwórko, a to wszystko dzięki jednemu z najstarszych i najbardziej uniwersalnych środków transportu – rowerowi.” – komentuje Michał Weksler, założyciel fundacji Proces Ciągły i jeden z pomysłodawców festiwalu.

Festiwal Bike Days to nie tylko filmy

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą relacje pomiędzy ludźmi i miejscami w kontekście transportu rowerowego oraz kultury z nim związanej. We współpracy z kinem Nowe Horyzonty, DPD Polska, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską Fundacja Proces Ciągły przygotowała nie tylko ambitny program filmowy, ale także debatę podczas której zaproszeni goście i uczestnicy będą rozmawiać o potrzebach społeczności rowerowej, infrastrukturze i architekturze miast. W programie zaplanowana jest także wycieczka na wrocławski Welodrom oraz udział w kreatywnych warsztatach.

Bike Days to nie tylko pokazy w sali kinowej, to również dobrze znane wrocławskiej publiczności kino plenerowe. W tym roku obędzie się ono na Górce Słowiańskiej na wrocławskim Ołbinie.

Konkurs dla filmowców – amatorów

Powróci również konkurs filmów amatorskich – Platforma Filmów Rowerowych: „Platforma to jeden z ważniejszych punktów programu festiwalu. Ten unikalny, ogólnopolski konkurs filmowy, prezentujący produkcje tematycznie związane z rowerami, umożliwia polskim grupom uprawiającym sporty rowerowe oraz indywidualnym kreatywnym rowerzystom prezentację własnych dokonań filmowych na żywo, szerszemu odbiorcy.” – wyjaśnia Agata Grzych, organizatorka festiwalu.

Równość i wspólne dobro

Bike Days – Międzynarodowy Festiwal Filmowy jest bardzo silnie wpisany w kulturalną tkankę Wrocławia. Od 2013 roku festiwal przekonał do siebie prawie 5 000 widzów programu filmowego oraz drugie tyle uczestników wydarzeń towarzyszących. Festiwal to wydarzenie realizowane na zasadzie partycypacji różnych grup i osób, które swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem współtworzą festiwal. To podejście leży u podstaw fundacji Proces Ciągły, gdzie równość wobec poszczególnych aktywności oraz idea tworzenia wspólnego dobra, jest jedną z ważniejszych wartości organizacji. Właśnie to podejście ma swoje odbicie w festiwalu i corocznie przyciąga rzeszę fanów rowerów, zespalając ich z wielbicielami kina.

Bike Days – Międzynarodowy Festiwal Filmowy 15 – 18 września 2022 r. Wrocław
Organizator: fundacja Proces Ciągły, kino Nowe Horyzonty
Współorganizatorzy: Parlament Europejski, Komisja Europejska
Współpraca: Miasto Wrocław
Partner logistyczny: DPD Polska
Partnerzy: Galeria u Agatki, TIFF, Klubokawiarnia Recepcja

Wstęp bezpłatny

bikedays.pl
facebook.com/BikeDaysFestiwal

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »