Home Imprezy Lenzerheide napędzane fanami i emocjami w XC

Lenzerheide napędzane fanami i emocjami w XC

0
315
UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country Shorttrack, Jolanda Neff, Alessandra Keller

W kategorii kobiet Loana Lecomte (FRA), Jenny Rissveds i Alessandra Keller (SUI) zaprezentowały się bardzo dobrze, rozdając karty między sobą. Miały dużą przewagę nad rywalkami i walczyły przez cztery okrążenia, aż Loana Lecomte wrzuciła nadbieg i wyprzedziła Rissveds i Keller. Lecomte wygrała, Rissveds była druga, a Keller trzecia. W absolutnie szalonym wyścigu mężczyzn Mathias Flückiger (SUI) i Nino Schurter (SUI) walczyli o zwycięstwo, ale w ostatniej chwili doszło do kraksy, w wyniku której Luca Braidot (ITA) przejechał linię mety jako pierwszy.

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Women, Loana Lecomte

Loana Lecomte wygrywa na szwajcarskiej ziemi

Ze wszystkich przystanków na trasie Pucharu Świata XCO, Lenzerheide charakteryzuje się najmniejszą różnicą wysokości, ale przez wielu uważany jest za najbardziej „fizyczne”. Kolarze walczą ze skałami, korzeniami, krawężnikami, innymi zawodnikami i sobą. Szwajcarki musiały zmierzyć się z dodatkowym wyzwaniem, ponieważ były „popychane” przez krzyczących fanów, którzy chcieli zobaczyć pierwszą w historii zwyciężczynię z ich kraju.

Szczęśliwa Jenny Rissveds (SWE) to… szybka Jenny, była pierwszą widoczną liderką wyścigu kobiet w Lenzerheide. Na pierwszym okrążeniu kolarki jechały koło do pierwszego podjazdu, aż do momentu, gdy trasa się zatkała. Rissveds wykorzystała to jako okazję do wyprzedzenia i nadania tempa i objęła prowadzenie, pozostawiając Jolandę Neff (SUI) i Loanę Lecomte (FRA) za sobą po pierwszym okrążeniu.

Następnie Lecomte objęła prowadzenie, a Rissveds i Keller były blisko za nią. Grupa trzech zawodniczek oderwała się od reszty stawki, pozostawiając Pauline Ferrand-Prévot (FRA) prawie 35 sekund za sobą. Na drugim okrążeniu czołówka była nadal razem, a Rissveds prowadziła, stale zwiększając dystans do reszty kolarzy.

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Women, Start

Szwajcarscy kibice oszaleli, gdy Alessandra Keller zaczęła naciskać i przejęła pierwsze miejsce. Prévot i Jolanda Neff na zmianę prowadziły grupę goniącą.

Dla szwajcarskich fanów emocje zgasły, ponieważ Lecomte była w stanie przejąć pierwszą pozycję, pozostawiając Keller na trzecim miejscu. Przewaga nad czwartym miejscem wzrosła do 56 sekund. Loana Lecomte zaczęła naciskać i powiększyła swoją przewagę przed ostatnim okrążeniu. Walka o czwarte miejsce toczyła się dalej, a Anne Terpstra (NED) przejęła miejsce od Ferrand-Prévot.

Keller, wyraźnie zmęczona, nie chciała dopuścić do tego, by druga Rissveds ją wyprzedziła. Keller była w stanie wykorzystać energię miejscowej publiczności i wyprzedzić Rissveds na 3/4 okrążenia przed końcem. Niestety nie była w stanie wytrzymać tempa. Lecomte utrzymała prowadzenie, Rissveds na drugim miejscu, a podekscytowana Keller przekroczyła linię mety jako trzecia.

Walka o miejsce czwarte sprowadziła się do finałowego sprintu, w którym Prévot nieznacznie pokonała Terpstrę.

„Jestem bardzo szczęśliwa i szczerze mówiąc nie sądziłam, że uda mi się dziś wygrać. Jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam po raz pierwszy w Lenzerheide” – powiedziała podekscytowana Loana Lecomte z wielkim uśmiechem na twarzy.

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Women, Loana Lecomte

Wyniki XCO Elite Women Top 5

Loana Lecomte (FRA) 1:17:31
Jenny Rissveds (SWE) 1:17:39
Alessandra Keller (SUI) 1:17:55
Pauline Ferrand-Prévot (FRA) 1:19.37
Anne Terpstra (NED) 1:19:37

Klasyfikacja PŚ XCO Elite Women

Loana Lecomte (FRA) 1204 pkt.
Rebecca Mcconnell (AUS) 1203 punkty
Jenny Rissveds (SWE) 975 punktów
Anne Terpstra (NED) 890 punktów
Alessandra Keller (SUI) 832 punkty

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Men, Start


Luca Braidot zdobywa swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata

Mężczyźni wystartowali ostro, a Nino Schurter (SUI) wcześnie objął prowadzenie w swoim polowaniu na 34. zwycięstwo w Pucharze Świata i rekord w ilości zwycięstw. Schurter narzucił bardzo szybkie tempo, pokazując jak bardzo mu zależy, gdy wstał z siodła i przyspieszał przed miejscową publicznością na okrążeniu startowym.

Mathias Flückiger miał trudny start i znalazł się na 14. miejscu, ale jak zwykle pokazał publiczności, że jest silny i w połowie pierwszego okrążenia awansował na 2. miejsce. Na początku mieliśmy szwajcarskie 1,2,3, gdzie Schurter prowadził, a za nim Flückiger i Colombo.

Schurter nieco zwolnił, ale nadal wyglądał na mocnego i prowadził swoich rodaków na drugim okrążeniu. Flückiger mocno naciskał na Schurtera, aż Schurter celowo pozwolił Flückigerowi wyprzedzić go na zjeździe.

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Men, Mathias Flückiger, Nino Schurter

Vlad Dascalu (ROU) leżał i uszkodził rower, ale udało mu się ponownie dołączyć do wyścigu. Grupa prowadząca w składzie Flückiger, Schurter, Hatherly (RSA) i Colombo kontrolowała tempo pozostałych kolarzy przez całe drugie okrążenie.

Luca Braidot (ITA) dołączył do grupy prowadzącej, która na początku trzeciego okrążenia pozostała bardzo zwarta. Braidot zdołał przebić się przez grupę, wyprzedzając Flückigera, i znalazł się na czele.

W połowie trzeciego okrążenia tempo jakby nieco spadło, Braidot prowadził, a Schurter i Flückiger byli blisko za nim. Walka toczyła się dalej, a Schurter zdołał wrócić na czoło i zakończył trzecie okrążenie.

Na początku czwartego okrążenia publiczność zobaczyła duże zmiany, kiedy Colombo był w stanie wyjść na prowadzenie, a Schurter spadł na drugie miejsce. Prowadzenie Colombo było krótkotrwałe, ponieważ David Valero Serrano (ESP) przemknął obok na pierwszym zjeździe.

Flückiger zaryzykował alternatywną linię i zdołał wyjść na prowadzenie. Flückiger i Schurter oddalili się nieco od reszty stawki. Wyścig toczył się w rytmie 1,2,3, a Colombo był trzeci.

Flückiger i Schurter nadali tempo, które wydawało się nieosiągalne dla nikogo poza nimi samymi. Na przedostatnim okrążeniu obaj przeskakiwali się nawzajem.

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Men, Nino Schurter

Braidot odnalazł swój bieg i na ostatnim okrążeniu wyprzedził Flückigera i Schurtera. Jego przewaga nie trwała długo, ponieważ Schurter był w stanie znaleźć się z powrotem na pierwszym miejscu. Braidot spadł na trzecią pozycję, kiedy Flückiger ponownie próbował jechać alternatywną trasą, ale Schurter zdołał go tym razem zatrzymać i utrzymać prowadzenie.

Na półmetku ostatniego okrążenia Flückiger wyprzedził Schurterao, ale niestety obaj zderzyli się i leżeli. Luca Braidot wykorzystał okazję i pokonał Hatherly’ego w sprincie, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Wielkie rozczarowanie dla Schurtera, który zakończył dzień na czwartym miejscu, ale ekscytujące ostatnie okrążenie dla fanów w Lenzerheide.

„Zawsze widziałem wyścig z tyłu, a dziś jestem na szczycie i to jest po prostu wyjątkowe”. Luca Braidot o tym, jakie to uczucie zdobyć swoje pierwsze zwycięstwo po latach wyścigów.

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country, Men, Mathias Flückiger, Nino Schurter

Wyniki XCO Elite Men Top 5

Luca Braidot (ITA) 1:17:32
Alan Hatherly (RSA) 1:17:32
Mathias Flückiger (SUI) 1:17:36
Nino Schurter (SUI) 1:17:44
Filippo Colombo (SUI) 1:18:04

Klasyfikacja PŚ XCO Elite Men

Nino Schurter (SUI) 1154 pkt.
Alan Hatherly (RSA) 942 punkty
Mathias Flückiger (SUI) 936 punktów
Vlad Dascalu (ROU) 882 punkty
Maxime Marotte (FRA) 691 punktów

UCI Mountain Bike World Cup 2022, Worldcup Bike Kingdom Lenzerheide, Cross Country Shorttrack

Bike Kingdom Games świętuje wielkie święto rowerów górskich z udziałem prawie 30 000 widzów

Łącznie ponad 27 000 widzów dotarło na Puchar Świata w Lenzerheide, aby wspierać swoich bohaterów przez cały weekend. Zgodnie z oczekiwaniami, liczba widzów osiągnęła szczyt w niedzielę XCO, kiedy to około 11 500 fanów rowerów górskich śledziło na żywo na miejscu tę szwajcarską specjalność. Nic dziwnego, że Christoph Müller, szef OC, wyciąga pozytywny bilans:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z weekendu. Ustanowiliśmy nowy rekord w liczbie odwiedzających, co jest bardzo miłe po latach z Covid. Z punktu widzenia sportowego zawody były jak zawsze udane. Było wiele atrakcji – od wyścigu Short Track w piątek do Downhillu w sobotę i wyścigu Cross Country w niedzielę. Niestety, w ten weekend nie było dane Szwajcarom wygrać, ale mamy nadzieję, że tak będzie w przyszłym roku. Wszystko ułożyło się idealnie. Podobnie jak przez cały weekend, dzisiejsza pogoda była wspaniała, ale niestety nie mieliśmy szczęścia, aby świętować szwajcarski sukces.”

Dla wszystkich, którzy nie mogli dotrzeć na podwójny Puchar Świata, pełną akcję można obejrzeć w Red Bull TV.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »