Home Nowości Porsche połyka Fazuę w całości i przejmuje 100% udziałów w firmie

Porsche połyka Fazuę w całości i przejmuje 100% udziałów w firmie

0
452

Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości, czy Porsche chce zdecydowanie zbliżyć się do e-bike’ów, to ostatnie przejęcie firmy je rozwiało ostatecznie.

W lutym niemiecki producent samochodów nabył 20% udziałów w firmie Fazua. Wówczas był to kolejny krok producenta w sektorze rowerów elektrycznych, który niedawno kupił także większościowy pakiet udziałów w firmie Greyp. Warunki lutowego przejęcia firmy Fazua pozostawiały Porsche otwartą furtkę do zakupu kolejnych udziałów. W zeszłym tygodniu firma w pełni skorzystała z tej możliwości.

Porsche ogłosiło, że 8 czerwca nabyło wszystkie udziały w firmie Fazua, co powinno pomóc w zapewnieniu sobie pośrednictwa w projektowaniu układów napędowych dla rowerów elektrycznych.

„Fazua jest znana wśród ekspertów jako twórca kategorii „lekkich rowerów elektrycznych” – to wysoce innowacyjna firma, która doskonale pasuje do pionierskiego ducha marki Porsche” – powiedział Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG i członek zarządu ds. finansów i IT.

Perspektywy

Meschke nazwał Fazua „partnerem” Porsche, ale nie wiadomo, w jakim charakterze firma będzie kontynuować swoją działalność. Porsche powiedziało jedynie, że planuje w przyszłości „połączyć swoje działania związane z rowerami elektrycznymi” poprzez utworzenie dwóch spółek joint venture pod nazwą Ponooc Investment BC.

Porsche zapowiedziało, że pierwsza spółka joint venture zajmie się projektowaniem, produkcją i dystrybucją „przyszłej generacji” rowerów elektrycznych Porsche. Druga skupi się na „rozwiązaniach technologicznych dla rynku mikromobilności”.

Do tej pory producent samochodów zazwyczaj „produkował” rowery, zlecając produkcję części i technologii firmom zewnętrznym. Gdy miał już wszystkie potrzebne elementy, dopasowywał je do siebie dzięki swoim możliwościom. Rezultaty zostały po raz ostatni zaprezentowane wiosną 2021 roku w postaci modeli eBike Sport i eBike Cross.

W miarę pozyskiwania zasobów projektowych i wdrożeniowych coraz wyraźniej widać, że marka chce mieć coraz większą kontrolę nad swoimi produktami. Nie zaszkodzi również coraz silniejsze powiązanie z potężnym funduszem venture capital w branży.

Wcześniejsze częściowe przejęcie firmy Fazua przez producenta samochodów pomogło mu „nawiązać strategiczne partnerstwo” z Ponooc, funduszem VC należącym do Pon Holdings. Pon Holdings ma powiązania finansowe z firmami Cannondale, Schwinn, Santa Cruz, Cervelo, Focus i innymi.

Firma Porsche poinformowała, że niezależnie od działalności spółki joint venture będzie nadal współpracować ze swoim wieloletnim partnerem, firmą Rotwild, nad swoją obecną ofertą rowerów elektrycznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »