Home Imprezy Fluckiger (SUI) i Lecomte (FRA) drugi rok z rzędu zaliczają perfekcyjny weekend...

Fluckiger (SUI) i Lecomte (FRA) drugi rok z rzędu zaliczają perfekcyjny weekend w Leogang

0
322

Po ulewach w poprzednie dni niebo rozpogodziło się, a pogoda rozgrzała się do czerwoności. Kolarze zmierzyli się z trudną, choć w większości suchą trasą w Leogang, która wymagała od zawodników nóg, płuc i odwagi, ponieważ długie strome podjazdy spotkały się na niej z technicznymi i stromymi zjazdami.

Loana Lecomte kończy kolejny doskonały weekend w Leogang

Po udanym występie w short tracku Loana Lecomte z pewnością chciała powtórzyć sukces z Leogang z zeszłego roku, wygrywając oba wyścigi, podczas gdy Austriaczki Mona Mitterwallner i Laura Stigger chciały wykorzystać przewagę własnego boiska i odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie. W tym silnie obsadzonym gronie nie brakowało chętnych do walki.

Silna konkurentka i aktualna mistrzyni świata Evie Richards (GBR) wypadła z wyścigu z powodu kontuzji pleców, a Pauline Ferrand-Pr´evot (FRA) również nie wzięła udziału w wyścigu, ponieważ chce się skupić na innych wydarzeniach.

Mistrzyni olimpijska Jolanda Neff (SUI) zdołała wysunąć się na prowadzenie na początku okrążenia startowego, ale nie była w stanie zwiększyć dystansu do rywalek i przekroczyła linię mety tego okrążenia nieznacznie przed ambitną Loaną Lecomte. Na pierwszym dużym podjeździe drugiego okrążenia Lecomte i Rissveds zdołały wyprzedzić Neff i zwiększyć dystans do rywalek.

Po pierwszym okrążeniu dystans pomiędzy prowadzącymi Rissveds i Lecomte znacznie się powiększył, dzięki czemu zyskały one 30 sekund przewagi. Po dobrym starcie Jolandy Neff okazało się, że nie miałasił w nogach, ponieważ spada na 20. miejsce. Ostatecznie wraciła na 8. miejsce na mecie.

Walka o ostatnie miejsce na podium była najbardziej zacięta. Kolarki Specializeda, Frei (SUI) i Stigger (AUT), znalazły się w odległości sekund od siebie i walczyły przez trzy okrążenia. Tymczasem niepokonana Rebecca McConnell miała za sobą trudny wyścig i na dwa okrążenia przed końcem spadła na szóste miejsce.

Lecomte kontynuowała swoją dominację na kolejnych okrążeniach, a jej przewaga rosła, aż w końcu przekroczyła linię mety z przewagą 1:13 min. nad zmęczoną Rissveds, odnosząc swoje szóste zwycięstwo w karierze w Pucharze Świata.

Największa nadzieja Austrii spoczywała na barkach Laury Stigger, która na jedno okrążenie przed końcem zajmowała trzecie miejsce. Pasjonująca walka o trzecie miejsce pomiędzy Stigger i Frei trwała do ostatniego okrążenia, ale finalnie Stigger zdołała wyprzedzić przeciwniczkę o kilka długości roweru. Tuż za Frei uplasowała się Terpstra (NED), która w Leogang zajęła piąte miejsce.

Podekscytowana Loana Lecomte opowiedziała, jak się czuje po zwycięstwie. „W zeszłym roku byłam pierwszą osobą od dłuższego czasu, która wygrała 4 Puchary Świata, a w tym roku byłam pierwszą osobą, która wygrała doskonały weekend w tym samym miejscu. Jestem więc bardzo szczęśliwa, że mogę zapisać się w historii kolarstwa górskiego”.

Wyniki XCO Elita kobiet

Loana Lecomte (FRA) 1:15:42
Jenny Rissveds (SWE) 1:16:55
Laura Stigger (AUT) 1:17:10
Sina Frei (SUI) 1:17:23
Anne Terpstra (NED) 1:17:52

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata Top 5

Rebecca McConnell (AUS) 1093
Loana Lecomte (FRA) 916
Anne Terpstra (NED) 713
Laura Stigger (AUT) 698
Jenny Rissveds (SWE) 695

Fluckiger pokonuje Schurtera (SUI)

W grupie mężczyzn, którzy są gotowi i w świetnej formie, aby walczyć o najwyższe laury, nigdy nie wiadomo, kto zakończy dzień na szczycie. Bez wątpienia Mathias Fluckiger chciał kontynuować swoją passę i powtórzyć kolejny doskonały weekend w Leogang. Z kolei Schurter (SUI) chciał dopisać kolejne zwycięstwo w Pucharze Świata i tym samym zapisać się w historii jako zawodnik z największą liczbą zwycięstw w Pucharze Świata. Dascalu, Fidel, Albin i pozostali zawodnicy także mieli ambicje wszystko, aby żaden z nich nie spełnił swoich planów.

W wyścigu mężczyzn nieobecny był Tom Pidcock, który nie ścigał w ten weekend, wybierając kolarstwo szosowe, aby przygotować się do Tour de France.

Henrique Avancini (BRA) szybko ruszył ze startu, ale nie udało mu się utrzymać tej pozycji, ponieważ Vlad Dascalu (ROU) wyprzedził go i natychmiast zaczął zwiększać tempo wyścigu. Nino Schurter pokazał swoją kondycję i siłę, wyprzedzając Dascalu na pierwszym dużym podjeździe pierwszego okrążenia. Mimo, że między kolarzami nie było dużej różnicy, Schurter prowadził grupę.

Fluckiger przeskoczył o kilka miejsc na ostatnim podjeździe pierwszego okrążenia i plasując się na czwartej pozycji, dołączając do Hatherly’ego, Dascalu i Coopera za Schurterem. Ci zawodnicy ciężko pracowali i robili wszystko, aby nie pozwolić Schurterowi na odjazd, ponieważ narzucił wysokie tempo.

Walka toczyła się dalej, a grupa trzymała się razem. Dascalu udało się na chwilę objąć prowadzenie, zanim Schurter ponownie pokazał swoją siłę i odzyskał miejsce na czele. Grupa była zwarta – Dascalu, Hatherly i Fluckiger przekroczyli linię mety po drugim okrążeniu w odstępie sekundy od siebie, a Nino Schurter znalazł się tuż za nimi.

Na 2 okrążenia przed końcem Szwajcarzy objęli zdecydowane prowadzenie, pozostawiając Hatherly’ego (RSA) 8 sekund z tyłu i Marotte’a (FRA) 22 sekundy przed nim. Fluckigerowi udało się ponownie wyprzedzić Schurtera na pierwszym dużym podjeździe piątego okrążenia, a obaj nadal prowadzili z dużą przewagą. Tasowanie trwało do samego końca

W finałowym sprincie Fluckiger zyskał 6 sekund i odniósł kolejne ważne zwycięstwo w Leogang. Dzięki temu Mathias zwieńczy…wymarzony weekend, ale Schurter nie zdołał zdobyć największej liczby zwycięstw w Pucharze Świata.

Marotte mocno naciskał, ale wycofał się, gdy wyprzedził go Dascalu, przez co zajął piąte miejsce. Hatherly również stracił nieco na dynamice, ponieważ Dascalu zwiększył tempo i zmniejszył dystans. Hatherly był w stanie utrzymać się na tyle długo, by zająć 3. miejsce, a Dascalu zasłużenie ukończył wyścig na 4. pozycji.

„Po piątkowym i dzisiejszym zwycięstwie wiem, że jestem w dobrej formie, ale to jest po prostu bardzo trudne. Po raz kolejny stoczyłem wspaniałą walkę z Nino, tym razem lepiej dla mnie, z czego bardzo się cieszę! Gratuluję mu. To jest trudna trasa, naprawdę trudna. To naprawdę wymagająca trasa, dużo wspinaczki i nigdy nie ma szansy na regenerację” – powiedział wyraźnie wyczerpany, ale podekscytowany Mathias Fluckiger.

Wyniki XCO Elita mężczyzn

Mathias Fluckiger (SUI) 1:15:31
Nino Schurter (SUI) 1:15:37
Alan Hatherly (RSA) 1:16:10
Vlad Dascalu (ROU) 1:16:16
Maxime Marotte (FRA) 1:16:40

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata Top 5

Nino Schurter (SUI) 964
Vlad Dascalu (ROU) 775
Mathias Fluckiger (SUI) 711
Alan Hatherly (RSA) 692
Thomas Pidcock (GBR) 600

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »