Firma HIT Recognition z siedzibą w Edynburgu wypuściła urządzenie do wykrywania uderzeń, zaprojektowane tak, by pasowało do każdego kasku rowerowego, mierząc siłę grawitacji, aby dać użytkownikowi pojęcie o tym, jakiej wielkości uderzenie w głowę otrzymał podczas wypadku. Jedynie 10% wstrząsów mózgu skutkuje utratą przytomności, dlatego urządzenie mierzące siłę grawitacji w czasie rzeczywistym może pomóc użytkownikowi zrozumieć, jak poważne było ostatnie uderzenie, co pozwoli mu zdecydować, czy powinien odpocząć, skorzystać z pomocy medycznej, przeprowadzić badania, czy po prostu kontynuować jazdę.
HIT Impact dla kolarzy
Firma HIT rozpoczęła swoją działalność dwa lata temu jako projekt studencki na Uniwersytecie Heriot-Watt w Edynburgu, a obecnie przekształciła się w firmę typu start-up. Ich debiutancki produkt, HIT Impact, nie jest urządzeniem do diagnozowania wstrząsu mózgu; mierzy on jedynie siłę grawitacji, zapewniając użytkownikowi łatwy do zinterpretowania wizualny wskaźnik przeciążenia, jakiej doświadczyła głowa podczas uderzenia, oraz zapis liczby uderzeń, jakich doznał podczas noszenia urządzenia. Firma HIT twierdzi, że zadaniem użytkownika jest edukowanie się w zakresie poziomów siły uderzenia oraz podejmowanie środków ostrożności w przypadku otrzymania dużego „progowego” uderzenia.

Urządzenie łączy się z aplikacją towarzyszącą HIT Recognition (dostępną dla systemów Android i iOS) za pośrednictwem BLE4. Wykorzystuje ona intuicyjny system sygnalizacji świetlnej, aby zapewnić użytkownikowi wczesne ostrzeżenie o zarejestrowanej sile uderzenia. Kolor zielony oznacza niską siłę uderzenia, żółty – średnią siłę uderzenia, a czerwony – siłę progową lub wyższą. Samo urządzenie będzie również migać na czerwono, informując innych rowerzystów w grupie, że użytkownik otrzymał uderzenie o sile progowej.
Urządzenie HIT Impact różni się od urządzeń bezpieczeństwa częściej spotykanych w świecie rowerowym, takich jak ANGi firmy Specialized. ANGi posiada wstępnie ustawioną progową wartość siły grawitacji, której przekroczenie powoduje wysłanie wiadomości do listy kontaktów awaryjnych użytkownika, z informacją o jego ostatniej znanej lokalizacji. HIT Impact nie oferuje tej funkcji SOS, a wartość progowa siły jest określana przez użytkownika.
Każde nagranie jest rejestrowane i przechowywane w profilu użytkownika, dostosowanym do wieku, wagi, wzrostu i uprawianej dyscypliny sportowej, co pozwala każdemu użytkownikowi na wybór progu uderzenia. Użytkownik może, w zależności od wieku lub aktywności, dowolnie dostosować próg do swoich potrzeb. Firma HIT ustaliła zalecany próg na poziomie 60 G, ale można go dostosować według własnego uznania. Maksymalna mierzalna siła wynosi 140 G.
Ceny i dostępność
Urządzenie HIT Impact kosztuje 79,99 funtów i jest już dostępne bezpośrednio w HIT Recognition.
info: HITRecognition.co.uk