TEST ENDURO: YT Capra Comp 29

Największy skok zawieszenia, najbardziej przyczepne opony oraz nie za długa geometria sprawiają, że Capra jest freeriderem w gronie enduro. Po Caprę sięga się od razu, gdy w grę wchodzą nowe manewry, duże skoki i trudne linie przejazdu.SOLIDNIE MIMO PEWNYCH UCHYBIEŃ

 

W bikeparku YT nie dał się zatrzymać niczemu i zachwycał pewnym stylem jazdy, nawet jeśli głośne uderzenia łańcucha działały na nerwy. Ale za mizerne, co nietypowe dla sprzedawcy wysyłkowego, wyposażenie i tani układ zawieszenia Foxa rower zasłużyły na słowa krytyki. Bo o ile zawieszenie tylnego koła jest wprawdzie czułe, to brakuje mu wystarczającego tłumienia kompresji. Szybcy kolarze wytykali więc braki przeciwciśnienia informującego o tym, co dzieje sią na styku koła z nawierzchnią. W tłumiku Fox DPX2 w specyfikacji Performance nie ma bowiem możliwości ustawienia tłumienia kompresji. Ale wszystkie przeszkody Capra pokonywała za to, nie męcząc prowadzącego. Ale ponieważ rowery enduro nie tylko zjeżdżają, ale walczą też z podjazdami, to i Capra musiała się wspinać.

 

YT Capra Comp 29

Dzięki Flipchipowi można zmienić kąt główki ramy o 0,7 stopnia, a wysokość suportu o 9 milimetrów.

 

Z powodu wysokiej masy, powolnych opon i braku możliwości zamontowania uchwytu na bidon YT zamyka podjazdowy ranking najmniejszą liczbą punktów. Dodatkowo zawieszenie tylnego koła mocno buja podczas jazdy na stojąco, więc trzeba zawsze zapinać platformę tłumika. Oprócz taniego zawieszenia także napęd Sram NX odstaje od poziomu pozostałych rowerów, za co YT zostało ukarane w punktacji za wyposażenie. Szeroko rozstawiony tylny trójkąt nie zapewnia wystarczającego miejsca piętom.

 

YT Capra Comp 29

Ślady ścierania podeszwy butów świadczą o szerokim rozstawieniu tylnego trójkąta, za mało miejsca na pięty.

 

OPINIA TESTERA

 

Mimo karbonowej ramy Capra jest ciężka. Rower ten bardziej przypomina eksperta od zjazdów niż maszynę typu allround, ale w bikeparku YT należy do grona najlepszych enduro tego porównania. Na podjazdach i wyprawach inne rowery będą odjeżdżały. Na tle pozostałych wyposażenie jest raczej mizerne.

 

YT Capra Comp 29

 

Dowiedz się więcej na: yt-industries.com

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Test Enduro:

Rock Machine Bilzzard 70-27

 

Shimano Deore M6100 - Przystępne 12 biegów

Test: Hardtaile do ścigania

Komentarze do artykułu