TRENDY 2021 – Trail: SPECIALIZED Epic Evo

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. I tak jest w przypadku nowiutkiego Specializeda Epic Evo. Evo bazuje bowiem na lekkiej 1742 g ramie należącej do wyścigowej rakiety cross country. W tym jednak przypadku rower został zaprojektowany bardziej ścieżkowo poprzez zastosowanie widelca i tłumika o większym skoku.PRZYJEMNY ŚCIEŻKOWIEC

 

Spiecializedowi dało się uzyskać ścieżkowca o masie 11,35 kg, który aż rwie się do przodu. Rama i tłumik modelu Evo ważą minimalnie mniej niż w wersji Race, ponieważ zrezygnowano z systemu Brain. W terenie i na zjazdach Evo oczywiście przyćmiewa wyścigowego brata o 100 mm skoku, w czym zasługa szerszych opon i większego skoku. Także kąt główki ramy został odrobinę zmniejszony i wynosi 66,8 stopnia. A mimo to Epic Evo to wciąż bardziej maratonowy full aniżeli zjazdowo ukierunkowany rower ścieżkowy. Sportowo twarde zawieszenie tylnego koła o progresywnej amortyzacji sprawia, że Specialized nawet przy otwartej platformie i 30–35% SAG‑u jest bardzo neutralny, nie buja podczas pedałowania. Lekkie karbonowe koła Roval przyspieszają bardzo dobrze. A żeby przyjemność ze ścieżkowej jazdy trwała jak najdłużej, w ramie roweru znalazło się miejsce na dwa bidony. Na pokładzie nie zabrakło również minitoola Swat, z pomocą którego usuniemy ewentualne awarie na trasie. Zwiększył się skok, a więc w górę powędrował też suport, nie stoi się już tak głęboko „w rowerze” i trzeba godzić się z nieco wyżej umieszczonym środkiem ciężkości.

 

Specialized Epic Evo

Minitool pod uchwytem na bidon znajduje się w zasięgu ręki. Kieszeń koszulki może być przeznaczona na inne rzeczy.

 

Na niekorzyść prowadzenia działa nieco węższa niż w wersji Race kierownica roweru. Dodatkowo na długich zjazdach i w alpejskim terenie hamulce Sram G2 mogłyby być nieco wydajniejsze. Biorąc pod uwagę cenę roweru, jego wyposażenie, łącznie z amortyzacją Select+, wypada raczej tanio.

 

Specialized Epic Evo

Gumowa manszeta między ramą główną a tylnym trójkątem osłania przewód hamulcowy i pancerz linki przed brudem.

 

 

Specialized Epic Evo

 

OPINIA TESTERA

 

Nawet z większym skokiem Epic w wersji Evo zachowuje swoje wyścigowe korzenie i pozwala cieszyć się pędem powietrza wokół kasku. Lekki rower ścieżkowy będzie idealnym kompanem podczas wymagających maratonów, a także długodystansowej turystyki górskiej, gdzie trzeba mocno pedałować.

 

Dowiedz się więcej na: www.specialized.com

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Testowane modele w serii Trendy 2021 – Trail:

Komentarze do artykułu