TRENDY 2021 – Trail: Canyon Neuron LTD

Zgodnie z przyjętymi kierunkami rozwoju rower ścieżkowy w 2020 roku musiał potrafić przede wszystkim jedno – zjeżdżać tak sprawnie, jak małe enduro. W przypadku modelu Neuron Canyon wzbraniał się do tej pory przed tym trendem. Z najnowszą wersją jest już jednak inaczej.LIMITOWANY MOCARZ

 

nawet jeśli karbonowa rama (2515 g) pozostała niezmieniona, aktualny Neuron (produkcja limitowana do 100 sztuk) już od pierwszych metrów daje do zrozumienia, że chce należeć do grona najmocniejszych na zjazdach rowerów ścieżkowych. Dlatego rura sterowa Neurona LTD 2021 skrywa w sobie amortyzator DT Swiss o 142 mm skoku i potężnych 35 mm goleniach. Tarcza hamulcowa przedniego koła urosła ze 180 do 200 mm. A dotychczasowe opony o niskich oporach toczenia (Maxxis Forekaster) ustąpiły miejsca solidnemu bieżnikowi najnowszej wersji Nobby Nic z tyłu i Hans Dampf z przodu. Niestety, taki zestaw widuje też masę roweru do 13,14 kg, a mimo to Neuron wciąż grzecznie podjeżdża. Zawieszenie tylnego koła praktycznie nie buja, nawet gdy jest otwarte. Platforma staje się więc zbędna. Wygodna pozycja w siodle zachęca do długich wypraw.

 

Nowości 2021 - Canyon

Podczas jazdy kluczyk do zdejmowania zaślepki zaworka komory powietrznej amortyzatora ukryty jest w dźwigni sztywnej

 

Na zjazdach Neuron prowadzi się przyjemnie spokojnie, a jednocześnie nie pozwala odebrać sobie zbyt wiele ze swojego zabawowego charakteru. Przeciętne osiągi Sram G2 sprawiają jednak, że skutecznie hamowany jest nie tyle rower, co przyjemność płynąca z pokonywania długich zjazdów. Układ zawieszenia od DT Swiss pracuje wyśmienicie, zwłaszcza w pierwszej tercji skoku, wybierając każdy napotkany kamień. Ale uwaga, charakterystyka amortyzacji widelca zmienia się wraz z postępującym skokiem, w związku z czym wykorzystanie całego zakresu przy dwóch tokenach w komorze powietrznej jest praktycznie niemożliwe.

 

Nowości 2021 - Canyon

Dźwignię odblokowanego tłumika często przesuwa się niechcący kola- nem lub wkładając bidon w uchwyt.

 

Nowości 2021 - Canyon

 

OPINIA TESTERA

 

W rowerach za 23 199zł rzadko kiedy można znaleźć komponenty tak dobrej jakości. Nie dziwi więc, że w tej cenie Canyon wypuszcza na rynek limitowaną liczbę egzemplarzy. Większy skok zawieszenia i pojawienie się cięższych opon sprawiły, że obszar zastosowań Neurona mocno ewoluował w kierunku all mountain.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Akcja #oddjarower się rozkręca! Możecie dołączyć

Miejscówki: Dolomiti Paganella Bike

Komentarze do artykułu