Home Poradniki Poradnik: Komoot, cz. 1 – podstawy Stravy dla turystów

Poradnik: Komoot, cz. 1 – podstawy Stravy dla turystów

0
1046

KRÓTKO I NA TEMAT

 

Jeździsz i używasz Komoota do śledzenia jazdy, widzisz ciekawą atrakcję? Kliknij na nią, a następnie poproś aplikację, aby cię tam doprowadziła. Albo po prostu „upuść” pinezkę w dowolnym miejscu na mapie, a aplikacja cię tam poprowadzi.

 

KOMOOT – FIRMA ZDALNIE ZARZĄDZANA 

 

Firma została założona w Berlinie w 2014 roku przez sześciu przyjaciół, którzy uważali, że dobrym pomysłem byłoby mieć aplikację, która pozwoli ludziom łatwiej odkrywać szlaki piesze i rowerowe w dowolnym miejscu. Wystartowali w stolicy Niemiec, ale ponieważ niektórzy chcieli się wyprowadzić z Berlina, przekształcili Komoot w firmę zdalną, pozwalając każdemu pracować z dowolnego miejsca. Dziś Komoot to kilkadziesiąt osób rozmieszczonych w wielu krajach i strefach czasowych (firma planuje zatrudnić kolejne!). Używają Zooma, Slacka, Trello, Github, Dysku Google i innych aplikacji do zarządzania Komootem i „oddziałami” na całym świecie.

 

TOURS I HIGHLIGHTS

 

Komoot ma około 8 milionów użytkowników na całym świecie. 4 miliony to rowerzyści, a 1,8 mln rowerzyści górscy. W ramach Komoot użytkownicy tworzą własne trasy, zwane „Tours”, czyli wycieczki (mapy są oparte na OpenStreetMaps), a także mogą udzielać wskazówek i rekomendacji, np. polecić ciekawy punkt widokowy, kawiarnię lub segment szlaku. Są to tak zwane „Highlights” (najciekawsze). Komoot pozwala dodać „najciekawsze” do indywidualnych tras, pomagając znaleźć interesujące punkty na nowym obszarze. W miejscach, gdzie osiągnięta została masa krytyczna „Highlightsów”, mają one funkcję o nazwie „Odkryj”. Po aktywacji można przeszukiwać istniejące na danym obszarze Tours i Highlights, a następnie wybrać jedną trasę.

 

Trasy można filtrować na podstawie dyscypliny.

 

Oprócz wycieczek utworzonych przez użytkowników specjalne zespoły Komoota tworzą również trasy za pomocą map cieplnych miejsc, krzyżując ścieżki z trasami użytkowników i łącząc je z danymi z innych stron internetowych, a następnie sprawdzając, jak często użytkownicy jeżdżą po każdej drodze lub szlaku na danym obszarze. Wszystko to prowadzi do tworzenia „inteligentnych” tras, które pomagają odnaleźć najlepsze ścieżki w okolicy, w przeciwieństwie do „po prostu jazdy”. Jeśli wybieracie się w nowe miejsce, sprytna funkcja uczyni jazdę atrakcyjniejszą.

 

Komoot

 

Oczywiście można wrócić do poprzednich albo przygotować listę na później.

 

Na stronie komoot.com można wyszukiwać trasy według rodzaju jazdy, obszaru lub zainteresowań. Jest skonfigurowana tak, aby możliwe było przeszukiwanie określonych miejsc lub regionów. Planujecie już wakacje? Zimą będziecie mieć dużo czasu na sprawdzanie możliwości Komoota.

 

Komoot

 

Można też wyszukiwać atrakcje – a następnie je „zaliczyć”.

 

JAK ZSYNCHRONIZOWAĆ TRASY Z KOMPUTEREM?

 

Gdy znajdziecie na Komoot ulubioną trasę, możecie zapisać ją na swoim profilu, a stamtąd edytować, aby mieć wiele wersji. Każda trasa zapisana na profilu pojawi się również w aplikacji na smartfony Komoot, gdzie można jej używać z nawigacją głosową, krok po kroku! Co pozwala schować telefon do kieszeni lub spakować do plecaka i uruchomić zestaw słuchawkowy (lub po prostu zwiększyć głośność). Nie musicie już mieć telefonu zamontowanego na kierownicy! Komoot pozwala też zsynchronizować trasę z odbiornikami GPS popularnych marek, jak Garmin, Wahoo, Sigma Rox i Lezyne, ale też Apple Watch.

 

KomootKomoot

Ekran odbiornika i telefonu dają podobne możliwości. Da się wybierać, potem oglądać trasę.

 

CO Z TRASAMI GÓRSKIMI I GRAVELOWYMI?

 

Jeśli chodzi o planowanie tras dla rowerów z grubszymi oponami, Komoot dokonuje analizy nachylenia i powierzchni danych OpenStreetMaps, dzięki czemu wybiera wygodniejsze szlaki, wysyłając użytkownika na przejezdne drogi, a nie szalone zjazdy. Komoot wyświetla klasyfikację szlaków na mapie, pomagając ocenić ich poziom trudności. Można je też filtrować według „Alpine Mountain Biking” (bardziej techniczne) lub po prostu „Mountain Biking” (bardziej w stylu XC).

Jeśli znacie szlak, który jest mapowany na OpenStreetMaps, z łatwością wytyczycie własne trasy, zaznaczając punkty. Jeśli szlaku nie ma na mapie, a wy wiecie o jego istnieniu, możecie przełączyć się do widoku Google Satellite i dodać własne punkty, aby utworzyć trasę.

Trasy planujecie w jedną stronę lub w obie, w zależności od tego, co chcecie zrobić. Algorytm poprowadzi was w logicznej kolejności między punktami na drodze.

 

KomootKomoot

Można również zobaczyć mapę i profil trasy.

 

 

Co ważne, nie zobaczycie tras innych osób na mapie ogólnej, ale możecie je zobaczyć, patrząc na profil innego użytkownika. Szczytnym celem Komoota jest ułatwienie wam eksploracji obszarów dzięki wyróżnieniom i rekomendacjom innych użytkowników, a następnie umożliwienie stworzenia własnej trasy. Właśnie w związku z tym rzeczywiste trasy innych użytkowników nie są widoczne bezpośrednio na ekranie mapy planowania trasy. Możecie za to kliknąć jakieś „wyróżnienie”, a następnie nazwę użytkownika, który je utworzył, aby przejść do jego profilu i zobaczyć jego wycieczki (Tours). Wystarczy więc po prostu znaleźć obszar, gdzie chcecie się udać, kliknąć kilka najważniejszych atrakcji i zacząć tworzyć własną wycieczkę. Po znalezieniu wyróżnienia lub zapisaniu trasy można też powiedzieć aplikacji, aby was tam poprowadziła, co jest przydatne, jeśli nie jedziecie z góry ustaloną trasą.

 

MOŻESZ POMÓC!

 

Po zakończeniu aplikacja poprosi o dodanie zdjęć z jazdy, a ponieważ są one prawdopodobnie oznaczone tagami geograficznymi (co domyślnie robi telefon), umożliwia wam to wyróżnianie na podstawie lokalizacji zdjęcia (lub grupy zdjęć). Możecie albo utworzyć miejsce polecane (na przykład dobrą lodziarnię po drodze), albo segment (wybitny odcinek ścieżki). Pomożecie tym samym innym użytkownikom znaleźć lepsze miejsca do jazdy, i na odwrót. Co najważniejsze, ustawcie swoją wycieczkę jako „Publiczną”, aby inni mogli ją zobaczyć!

 

KomootKomootInteresuje cię typ trasy i nawierzchnia? Nie sprawy.

 

DLACZEGO KOMOOT?

 

Komoot to aplikacja przeznaczona do planowania tras i nawigacji. Z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że ma lepsze algorytmy do tworzenia tras specyficznych dla danego sportu i umożliwiające ich dostosowanie. Komoot łączy wędrówki piesze, bieganie, wspinaczki górskie oraz kolarstwo szosowe i górskie w jednej aplikacji. Jest globalny, w przeciwieństwie do mniejszych, regionalnych aplikacji. W porównaniu z Trailforksem, świetnym do wyszukiwania ścieżek, Komoot pozwala stworzyć trasę, łącząc istniejące, a następnie prowadzi was za pomocą aplikacji. Jeśli rejestrujecie jazdę za pomocą komputerka rowerowego, nadal możecie wysyłać swoje dane bezpośrednio do Stravy, TrainingPeaks, Connect lub czegokolwiek, po prostu synchronizując jak zwykle. Inne pożyteczne funkcje obejmują możliwość utworzenia trasy, a następnie pobrania jej jako pliku GPX… za darmo. I udostępniania znajomym, którzy nie korzystają z Komoota. Ale ponieważ korzystanie z Komoota jest nieskomplikowane i bezpłatne, wasi znajomi mogą stworzyć własne konta, żeby móc udostępniać im trasy bezpośrednio.

Komoot umożliwia również udostępnianie tras bezpośrednio w mediach społecznościowych, a nawet osadzanie interaktywnej trasy na waszej stronie internetowej (WordPress). Łatwość tworzenia tras oraz możliwość bezproblemowego ich udostępniania i przesyłania na inne urządzenia (za darmo) może się okazać najbardziej przekonującym powodem do pobrania i korzystania z Komoota.

 

GDZIE JEST HACZYK?

 

Komoot ma również płatny poziom Premium, pozwalający na jeszcze lepsze wykorzystywanie jego funkcji. Chcecie nawigować offline po aplikacji? Musicie wykupić dostęp do regionu obejmującego zaplanowaną trasę. Regiony kosztują 3,99 euro. Jeśli chcecie „wykupić cały świat”, jednorazowo zapłacicie 29,99 euro. Płacenie za regiony umożliwia wszystkie czynności związane z nawigacją offline, w tym utrzymywanie telefonu w trybie samolotowym w celu oszczędzania energii baterii, bez rezygnacji ze wskazówek dojazdu i map.

 

 

Komoot to potężny system planowania tras, służący do odkrywania najciekawszych miejsc. Ma do odkrycia jeszcze wiele funkcji. Łączy funkcjonalność pulpitu komputera z wygodą aplikacji na iOS i Androida. W kolejnym odcinku poradnika nauczymy was korzystać z jego wersji Premium i pokażemy kilka bardzo przydatnych sztuczek.

 

Dowiedz się więcej: komoot.com

 

JEŚLI JESTEŚ ZAAWANSOWANYM UŻYTKOWNIKIEM

 

Planujesz, nagrywasz, a następnie dodajesz zawartość do swoich przejazdów – jeden z menadżerów społeczności Komoot może się z tobą skontaktować, aby pokazać ci więcej funkcji i pomóc z nich korzystać jeszcze bardziej efektywnie. Możesz też zostać Pionierem, czyli jednym z liderów społeczności! Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź stronę z ofertami pracy na komoot.com!

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Warsztat: Siła prostoty – montaż hamulców Magura

Prezentacja: Kross Level Tokyo -olimpijskie geny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »