Turystyka górska: Test porównawczy cz. 1 – SCOTT Spark 910

To był trudny pojedynek, w którym Scott musiał bronić honoru rowerów trailowych, jakie ostatnio popadły w niełaskę. W pełni świadomie wybraliśmy do tego porównania jednego z najbardziej sportowych przedstawicieli ścieżkowców.PEŁNOKRWISTY ŚCIEŻKOWIEC

 

 Już same dane laboratoryjne zapowiadały, że ze Scottem nie ma żartów. Karbonowo‑aluminiowa (tył) rama bez tłumika waży 2357 g i jest minimalnie lżejsza od ramy konkurencyjnego Focusa. Wysoka sztywność, jaką wykazały pomiary laboratoryjne, daje się wyraźnie odczuć w trakcie ostrych zakrętów na zjazdach. Żaden z pozostałych rowerów nie prowadzi się równie precyzyjnie. Baloniaste opony 2.4 sprawiają, że rower przyspiesza z większym trudem niż konkurenci, którzy ten fakt wykorzystali. Z powodu opon także waga kompletnych kół jest najwyższa. Ale jak na rower trailowy Spark i tak przyspiesza dobrze. A podczas spontanicznych sprintów, czy na podjazdach, wcale bardzo nie odstaje od reszty stawki.

 

Scott Spark 910

Dźwigienka Twinloc pozwala wyeliminować plątaninę przewodów na kierownicy. A dla jeszcze większej przejrzystości kokpitu Scott spina pozostałe specjalną spiralą.

 

Trzystopniowe, blokowane z kierownicy dźwigienką Twinloc, zawieszenie umożliwia wydajną wspinaczkę. A sportowa pozycja zachęca do jeszcze mocniejszego pedałowania. I nawet jeśli Scott nie wygrał tej wspinaczkowej konkurencji, deptał po piętach rowerom z nowej kategorii. Na singletrackach Spark nie pozostawia złudzeń i udowadnia, że to jego terytorium. Geometria ramy zapewnia spokój, opony przyczepność, a konkretny skok tylnego zawieszenia pozwala na szybkie odzyskanie utraconej pozycji. Spark to ścieżkowiec najlepszego gatunku.

 

Scott Spark 910

Twinloc to już markowy klasyk służący do blokowania zawieszenia.

 

PODSUMOWANIE

 

Grzegorz Radziwonowski, redaktor naczelny BIKE

Modelem Spark 910 Scott uzyskuje to, z czym rowery ścieżkowe mają ostatnio problem. Umiejętnie łączy dobre cechy wspinaczkowe oraz przyjemność z pokonywania zjazdów. Scott oferuje lekki, sportowy rower do wysokogórskiej turystyki. Gdyby wszystkie rowery trailowe wyróżniały się podobnymi danymi, nasze porównanie byłoby zbędne.

 

Scott Spark oceny

Scott Spark oceny2

 

Dowiedz się więcej na: scott.pl

 

Przeczytaj również:

 

Enduro nowinki technologiczne - Specialized Enduro 2020

Enduro nowinki technologiczne - Rocky Mountain Slayer 2020

Wywiad - Szymon Godziek RedBull Rampage

Komentarze do artykułu