WARSTWY NA 3 POGODY cz. 3: Mróz

Dzięki właściwej kombinacji koszulki i kurtki jestem w stanie zimą zrezygnować z systemu warstwowego. W zależności od temperatury wybieram pasującą koszulkę, chętnie z merino, kurtkę Primaloft na górę i już mogę jechać. – Grzegorz Radziwonowski, Redaktor BikePONIŻEJ PUNKTU ZAMARZANIA

 

Kiedy mróz szczypi w nos jazda na rowerze staje się wyzwaniem. W zimnym wietrze ciało ekstremalnie szybko się wychładza. Przemysł odzieżowy nie zawodzi jednak i w tym przypadku. Zimą ciepła koszulka wędruje jako pierwsza warstwa. Transtex Warm Seamless leży niczym druga skóra i został wykonany ze specjalnego splotu materiałów. Oprócz bawełny i materiałów sztucznych znalazł się tu pochodzący z drewna Tencel. Bezszwowa koszulka Loflera ma grzać z zewnątrz i pozostawać sucha od środka. Do niedawna, by osiągnąć pożądaną ochronę przed zimnem, trzeba było łączyć wiele warstw. Dziś nawet na mrozie jedna warstwa Primaloft potrafi być wystarczająca. Kurtka Bike Iso jest wypełniona lekkim, wiatroszczelnym i ciepłym materiałem izolacyjnym, jednocześnie „oddycha”. Krój został zoptymalizowany pod kątem jazdy na rowerze, powietrze nie wniknie więc ani przez stójkę, ani przez przedłużane rękawy.

 

OKRYCIE NÓG

 

Coraz więcej kolarzy górskich w porze zimowej sięga po luźne spodnie Softshell. Mają swoje powody. Luźny krój tworzy poduszkę powietrzną między skórą a spodenkami, tym samym izoluje lepiej niż klasyczne obcisłe. Poza tym pozostaje możliwość umieszczenia pod spodem krótkich lub długich, cienkich lub grubych spodenek. Attack Fire Softshell Foxa jest wewnątrz ciepło wyściełany, a z zewnątrz impregnowany, odpycha więc wodę. Jest też nieprzewiewny. Elastyczne nogawki zapobiegają wciągnięciu przez zębatkę. Jeśli ktoś woli klasycznie, oczywiście znajdzie na rynku duży wybór spodni zimowych. Wpadły nam w oko atrakcyjne cenowo Element Windstopper Windshell Gore Bike Wear. Ich zamki i nogawki ułatwiają założenie, a dzięki regulowanym szelkom znajdują się zawsze tam, gdzie powinny. Potrzebujecie jeszcze lepszej ochrony, przede wszystkim na wyeksponowanych na wiatr udach? Dostaniecie ją w postaci spodenek wypełnionych Primaloft - Power Trail Shorts. Wiatroszczelne i odpychające wodę spodenki można po obu stronach otworzyć i podczas postoju zdjąć.

 

KOŃCZYNY SĄ SZCZEGÓLNIE WYSTAWIONE NA MRÓZ 

 

Im bardziej część ciała oddalona jest od centrum, tym szybciej się wychładza. Dlatego tak istotne zimą są rękawiczki z dobrym wypełnieniem. Ale uwaga, zbyt wiele materiału po stronie dłoni pogarsza czucie chwytu. Pivot 2.0 jest izolowany tylko na zewnątrz i wyposażony w membranę Outdry. Dzięki palcom Touchscreen można obsługiwać nawet smartfona. Co do stóp mamy znów dwie możliwości. Jeśli koszt nie gra roli, sięgnąć można po wytrzymałe buty Minaki Mid CPX. Za jedną trzecią ich ceny dostaniecie neoprenowe BBB ArcticDuty OSS. Palce i pięty chronione są tu wytrzymałą gumą. Mała wskazówka dla jeżdżących na płaskich pedałach - Endura z MT500 Plus po raz pierwszy oferuje do nich ochraniacze. Wytrzymała podeszwa została specjalnie przygotowana.

Shelter Hat 2.0 Crafta jest miękki od środka, a na czole wyposażony w nieprzewiewny materiał. Całkowite pokrycie Windstopperem na rowerze jest właściwie niepotrzebne, sprawia tylko, że szum wiatru irytuje. Jeśli temperatury na zewnątrz są naprawdę syberyjskie, pozostaje jeszcze Castelli i kominiarka. Jej przód sięga do piersi, wstawki z membrany ochraniają twarz i czoło, tył chroni komin.

 

Warstwy na 3 pogody - mróz

 

1- Löffler Hr. Shirt Transtex Warm Seamless – model ciepły i bliski ciału, 299 zł, loeffler.at
2- ffler Hr. Bike Iso Jacke – zewnętrzna warstwa z wypełnieniem Primaloft, 859 zł, loeffler.at
3- Fox Attack Fire Softshell Pants – zimowe spodnie o luźnym kroju, 666 zł, foxracing.com
4- Gore Bike Wear Element WS Soft Shell Bibtights+ – nieprzewiewne spodnie na szelkach, 688 zł, goreapparel.com
5- Gore Bike Wear Power Trail Windstopper Insulated Shorts – spodnie z wypełnieniem Primaloft, 599 zł, goreapparel.com
6- Giro Pivot 2.0 – ciepłe, wodoszczelne rękawiczki, 344 zł, giro.com
7- Vaude Minaki Mid CPX – wytrzymałe buty zimowe o przyczepnej podeszwie; 774 zł, vaude.com
8- BBB ArcticDuty OSS – zimowe ochraniacze neoprenowe, 259 zł, bbcycling.com
9- Endura MT500 Plus – ochraniacze dla jeżdżących na płaskich pedałach, 215 zł, endurasport.com
10- Craft Shalter Hat 2,0 – ciepła czapka z Windstopperem, 129 zł, craft-sports.com
11- Castelli WS Balaclava – kominiarka z ogrzewaczem szyi, 129 zł, castelli-cycling.com

 

Przeczytaj poprzednia dwa artykuły z serii "Warstwy na 3 pogody":

Ciepła i sucha jesień

Zimno i mokro

 

Przeczytaj również:

 

Specjalny SN Snabb by Szymon Godziek

Test e-MTB: Rotwild RX 750 Ultra

Test e-MTB: YT Decoy

Komentarze do artykułu