WARSTWY NA 3 POGODY cz. 2: Zimno i mokro

Przy dziesięciu stopniach i deszczu wsiadanie na rower niekoniecznie budzi we mnie entuzjazm. Gdy wkładka jest mokra, przyjemność z jazdy się kończy. Dlatego do mojego podstawowego wyposażenia w szufladzie pt. "Odzież jesienna" należą dobre spodnie chroniące od deszczu i kurtka przeciwdeszczowa z długim tyłemMOKRO I BŁOTO

 

Strugi deszczu i błotne trasy to uroki listopada. Jeśli ktoś w taką pogodę wypuszcza się w teren, marzy o przeciwdeszczowym kombinezonie. Te jednak zwykle nie są zbyt wygodne. Kurtka skrojona zgodnie z potrzebami bikerów może być lepsza. Smudd Tripple2 nie zawiera PPC, a jej impregnacja jest bezpieczna dla środowiska. Na membranie z Sympatexu naniesiono małe punkty z pianki, co ma poprawić właściwości przepuszczające kurtki. To, że dobra ochrona przed deszczem nie musi kosztować majątku, udowadnia Endura nową kurtką Singletrack. Duży kaptur można schować w miękkiej, wyściełanej stójce. Otwory wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu, a na postoju kieszenie z przodu ogrzeją dłonie. Po to jednak, by nie spocić się w przeciwdeszczowym wdzianku, potrzebna jest szczególnie wydajna bielizna. Siatkowy materiał Q36,5 bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, szczególnie szybko odprowadzając pot. W razie potrzeby można skrócić długość tej bezszwowej koszulki.

 

NOGI I STOPY

 

Nasze dolne kończyny w terenie atakowane są z każdej strony. Uszczelnianie to obowiązujące hasło prze- wodnie. Wskakujemy więc w spodnie Tremalzo (z 2,5 warstwami), zapinamy szybko mankiety i dopasowujemy je w pasie. Tym razem również zadbano o ekologiczne pochodzenie materia- łów. Okolice tyłu dodatkowo wzmocniono trójwarstwowym materiałem, a na górze na udach, w razie potrzeby, wodoodporne zamki mogą dopuścić trochę powietrza. Na dole ochraniacze uzupełniają przeciwdeszczowy zestaw. To najtańsza metoda ochronienia stóp przed wilgocią, a tym samym przed wychłodzeniem. Neoprenowe ochraniacze GripGrab nie mają rzepów ani zamków i sięgają szczególnie wysoko, bo do łydek. W ten sposób woda pozostaje   na   zewnątrz, zamiast od góry wpływać do butów. Jeżdżącym dużo i przy złej pogodzie opłaca się rzucić okiem na buty całko- wicie wodoodporne. Ich ceny potrafią jednak być wysokie. Northwave Extreme XCM GTX to nowy do ścigania, nic więc dziwnego, że są odpowiednio sportowe. Cholewka została przedłużona za pomocą neoprenowego mankietu, kończy się pod nogawką spodni. Membrana Gore‑Tex otacza wnętrze buta i trzyma wodę na zewnątrz.

 

KIEDY NA ZEWNĄTRZ JEST NAPRAWDĘ OBRZYDLIWIE

 

Wtedy można po prostu zostać w środku, to jasne. Albo wskoczyć w Dirtsuit Dirtleja. Woda, wiatr i brud odbijają się od trójwarstwowego kombinezonu niczym kule od zbroi Iron Mana. Przez sześć otworów wentylacyjnych powietrze wpływa do środka. Dzięki dużemu kapturowi i licznym możliwościom regulacji można go dopasować do użytkownika. Długa wersja pancerza (chroniąca przed błotem) nie była niestety dostępna w trakcie naszej sesji zdjęciowej. Za pomocą wodoodpornych rękawiczek i czapki można uzupełnić ostatnią lukę. Roecklowi w Moro udało się trwale połączyć zewnętrzną membranę Outdry i wypełnienie. Tym samym przemieszczające się powierzchnie, znane z innych wielowarstwowych rękawic, odchodzą w przeszłość. Kto nie lubi kaptura na kasku, ten potrzebuje wodoodpornej czapki. Tych nie ma zbyt wiele, ale parę się znajdzie. Na przykład od Gore Bike Wear. Equipe Gore Tex Cup pasuje idealnie pod kask i dzięki minidaszkowi utrzyma wodę z dala od okularów.

 

Odzież jesienna - zimno-mokro

 

1- Tripple2 Smudd Jacket – 2,5 warstwy ochronnej i ekologiczne materiały, 989 zł, triple2.de
2- Endura Singletrack II – atrakcyjna cenowo kurtka przeciwdeszczowa dla fanów ścieżek, 599 zł, endurasport.com
3- Q36,5 Baselayer 3 LS – lekka bielizna z dobrym odprowadzaniem potu, 365 zł, q36-5.com
4- Vaude Tremalzo Rain Pants – ochrona od deszczu na kolarskie nogi, 430 zł, vaude.com
5- GripGrab Racethermo X – neoprenowe ochraniacze na mocny deszcz, 236 zł, gripgrab.com
6- Northwave Extreme XCM GTX – odporne nawodne buty do ścigania, 1204 zł, northvawe.com
7- Dirtlej Dirtsuit Classic – kombinezon przeciwdeszczowy na najtrudniejsze warunki, 860 zł, dirtlej.com
8- Roeckl Moro – wytrzymałe rękawice z membraną Outdry, 345 zł, roeckl.de
9- Gore Bike Wear Equipe Gore-Tex Cap – wodoodporna czapka, 147 zł, goreapparel.com

 

W pierwszej części omówiliśmy warstwy na dni suche i umiarkowanie gorące, w kolejnej, ostatniej już części przedstawimy warstwy na warunki zimowe.

 

 Przeczytaj również:

 

Warstwy na 3 pogody cz.1: ciepła, sucha jesień

Specjalny SN Snabb by Szymon Godziek

Test e-MTB: Rotwild RX 750 Ultra

Test e-MTB: YT Decoy

Komentarze do artykułu