Zimowe miejscówki – Pojedynek wysp

Stare porzekadło sugerujące, że po długim, ciepłym lecie przychodzi ciężka zima, jakby ciągle się sprawdza. Warto więc już zastanowić się nad wiosennym wypadem w cieplejsze rejony. Jak dobrze sprawdzą się zimowe, europejskie miejscówki? Przygotowaliśmy trzy zestawienia, by ułatwić wam wybór.POJEDYNEK 1: 

klasyk wśród wysp Majorka kontra La Palma

 

Pojedynek Wysp

 

MAJORKA, Hiszpania

 

Wygodne połączenie lotnicze, kwitnące drzewa migdałowe w styczniu, tanie nieruchomości i pyszne jedzenie – to wszystko sprawia, że Baleary są najpopularniejszą kolarską miejscówką. Przynajmniej dla kolarzy szosowych, którzy do treningów wytrzymałościowych poszukują asfaltów wolnych od lodu. Zjeżdżając z wyasfaltowanej drogi na Majorce, można szybko napotkać przeszkody w postaci terenów prywatnych. Niektórzy posiadacze ziemscy kasują za przejazd, a inni zupełnie wykluczają możliwość skorzystania z ich terenu. Dlatego na wyspie opłaca się wynająć przewodnika rowerowego, który będzie wiedział, w jaki sposób da się te kluczowe miejsca ominąć, oprowadzi po najładniejszych ścieżkach i zagwarantuje odpoczynek w schroniskach otwartych również zimą.  Trzeba pamiętać, że od jesieni aż do Wielkanocy większość lokali jest zamknięta. Tym bardziej warto skorzystać z wiedzy tubylca. Czas spędzony na wyspie będzie owocny, wypada jednak wykazać się dobrą techniką jazdy.

Pojedynek wysp

 

Pojedynek Wysp

 

LA PALMA, Hiszpania

 

Majorka jest pięć razy większa od La Palmy, ale za to kanaryjska wyspa jest od niej dwa razy wyższa. Fakt ten sprawia, że jej zachodnia strona przeważnie jest słoneczna i można tam znaleźć bardzo długie zjazdy. Właśnie to przyciąga wielu kolarzy górskich na La Palmę. Tutaj zjazdy zaczynają się na samej górze zbocza krateru i kończą dopiero całkiem na samym dole, przy czarnej plaży pokrytej zaschniętą lawą. Między tymi punktami rozkoszujemy się parogodzinnym zjazdem w popiele wulkanicznym, jadąc wzdłuż lasu laurowego i sosnowego, w końcu po wyboistych brukowanych ścieżkach z widokiem na morze. Podjazdy byłyby adekwatnie ciężkie, gdyby pokonywałoby się je samodzielnie. Tutaj opłaca się zapłacić za shuttle przy bike stacji lub wyposażyć się w aplikację Taxi od La Palma Freeride (patrz: informacje o wyprawach), co zagwarantuje możliwość skorzystania z zewnętrznego transportu.  W przeciwieństwie do Majorki zima na La Palmie jest szczytem sezonu, nie znajdziecie tam jednak tętniących życiem pubów. Wskazówka: ambitni trailowcy lepiej odnajdą się na La Palmie.

 

Pojedynek wysp

 

POJEDYNEK 2: 

Cypr i Sycylia należą do największych i najbardziej wysuniętych na południe wysp morza śródziemnego. Powinny zaoferować optymalne temperatury. Spora przestrzeń dla odkrywców jest ich potencjałem wyprawowym.

 

Pojedynek Wysp

 

CYPR, Grecja/Turcja


17 stopni w lutym? Tyle ma tu nie powietrze, lecz woda!
Najbardziej wysuniętą na wschód i trzecią co do wielkości wyspę śródziemnomorską ogrzewają arabskie wiatry pustynne. Deszcz jest tu rzadkością, tak samo jak spotkanie innego kolarza górskiego w górach. Za wyjątkiem dni pod koniec lutego, kiedy na wyspę przyjeżdżają kolarze MTB ścigający się w ramach Sunshine Cup. W tym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie wyprawy spotkacie światową czołówkę cross country. Przed rozpoczęciem sezonu nawet 17‑letni zawodnicy stają na starcie swojego pierwszego czterodniowego testu wydolnościowego UCI. Również amatorzy mogą zmierzyć się z zawodowcami. Kto woli troszkę spokoju, ten kręci swoje rundy wzdłuż wybrzeża lub na szutrowych drogach samotnych gór Troodos. Trasy wiodą aż na wysokość 2000 metrów i oferują widok na Morze Śródziemne. Na Cyprze traile są rzadkością. Ewentualnie na wybrzeżu możemy spotkać ścieżki naszpikowane głazami, schodkami i wydmami, które wymagają zwinności. Poza tym wyspa nadaje się do tankowania promie- ni słonecznych oraz kręcenia kilometrów.

 

Pojedynek wysp

 

Pojedynek Wysp

 

SYCYLIA, Włochy


Największa wyspa na Morzu Śródziemnym z najwyższym wulkanem w Europie. Ze strony Etny grozi jednak niebezpieczeństwo. Naukowcy niedawno udowodnili, że szczyt wulkanu jest zbyt ciężki, grozi jego opadnięcie, a w konsekwencji w pewnym momencie przesunięcie masy w kierunku morza. Dlatego póki czas warto odwiedzić ścieżki znajdujące się na nieustannie parujących zboczach wulkanu. Kolejka linowa i shuttle pomogą w podwózce na sam szczyt, a przewodnicy z Etnariders pokażą tajemne ścieżki prowadzące wśród popiołów. Północne wybrzeże Sycylii także oferuje ciekawe trasy. Wokół Cefalù jeździ się po o połowę niższych Monti Nebrodi i Monti Madonie. W górę i w dół pokonuje się szutrowe ścieżki prowadzące wzdłuż dzikich sadów, wśród których od czasu do czasu można natknąć się na ładny boczny szlak skręcający w kierunku morza lub zaśnieżonych gór. Po mocnych opadach deszczu ścieżki te zamieniają się w ślizgawkę z gliny. Sycylii zdecydowanie przyznajemy punkt za widoki i ścieżki. W kwestii ciepła i gwarantowanego słońca wygrywa Cypr.

 

Pojedynek wysp

 

POJEDYNEK 3:

jeśli zastanawialiście się zawsze, skąd ścigający się w enduro mają wiosną kondycję, to wielu z nich zimuje na egzotycznych pociętych ścieżkami Azorach i Maderze.

 

Pojedynek Wysp

 

AZORY, Portugalia

 

Dziewięć wysp wulkanicznych na północny zachód od Madery, na samym środku Atlantyku. Największa Sao Miguel jest troszkę mniejsza niż Madera, ale pod kątem krajobrazu równie atrakcyjna. Również tutaj wulkany uformowały skalistą scenerię, którą dziś porasta soczysta, zielona roślinność. Ze szczytu rozpościera się widok na ciemnoniebieski krater jeziora i bruzdy dolin, które schodzą ostro w morze. Na zjeździe las połyka niczym dżungla i dopiero po sportowym wyzwaniu z mokrymi korzeniami, nisko wiszącymi lianami, kaktusami i ręcznie wykopanymi dropami lądujemy w następnej miejscowości. Idąc za przykładem Madery, na dwóch najbardziej wysuniętych na wschód Azorów Sao Miguel i Santa Maria (połowa Elby) stworzono lokalną scenę enduro. Kolarze są tu stałym elementem ruchu ulicznego, tak samo jak rowerzyści z kilofem i łopatą przymocowanymi do plecaka. Madera ma większy ścieżkowy potencjał, ale Azory zachęcają też plażą i festiwalem muzyki.

 

Pojedynek wysp

 

Pojedynek Wysp

 

MADERA, Portugalia


Coś w tym musi być, że wielu angielskich endurowców spędza swój zimowy urlop właśnie na Maderze. Znajdująca się na Atlantyku „wyspa kwiatów” w ostatnich latach przeobraziła się w pewnym sensie w centrum trailu. Na całej wyspie wzdłuż górskich zboczy wiją się naturalne ścieżki. Lokalni freeride’owcy dbają o ich przejezdność, poprawiając je łopatami, a czasami w ruch idą nawet piły mechaniczne. Tylko skaliste grzbiety regionu są dla kolarzy niedostępne. W ten sposób z roku na rok sieć ścieżek na wyspie rozrasta się o parę kilometrów. Są to jednak trasy o bardziej wymagającym charakterze. Ze stromymi zboczami, mokrym dywanem korzeni, z trudno przejezdnymi, skalistymi ścieżkami i schodami. Trzeba wiedzieć, jak pokonywać takie przeszkody, jeśli chce się czerpać radość z jazdy po ścieżkach Madery. Wystarczą krótkie opady deszczu, żeby nawierzchnia niektórych zjazdów zamieniła się w błotny smar. Wiosenna temperatura jest gwarantowana, niestety tak samo jak przelotne opady deszczu.

 

Pojedynek wysp

 

Przeczytaj również:

 

Rowerowi towarzysze lotu - właściwe pakowanie roweru

Wzajemne oddziaływanie - kinematyka zawieszenia

Enduro High-End: Zabójcy związków

 

Komentarze do artykułu