HARDTAILE I FULLE DO ŚCIGANIA – SPECIALIZED EPIC HT EXPERT

Drugim z dwóch hardtaili w naszym teście „złotego środka” jest Specialized Epic HT Expert, którego dosiada niemała cała plejada gwiazd XC. Sprawdźcie, co myślą o nim nasi testerzy.SPECIALIZED EPIC HT EXPERT

Zaledwie 204 km w roku przejeżdża na sztywnym Epiku (na Stravie) wyścigowa legenda Ned Overend. Także gwiazdy XC Annika Langvad i Sam Gaze wyjątkowo rzadko widuje się na sztywniakach. I nie chodzi o to, że model jest niekonkurencyjny, ale o to, że Epik w wersji amortyzowanej to jeden z najszybszych rowerów do ścigania na świecie. Nasz testowy rower (za 21999 zł) okazał się długi i duży, a rama z wynikiem 1219 g sytuuje się w granicach stanów średnich w tej kategorii cenowej, lżejszy byłby tylko S‑Works. Sztyca przyczynia się do tego, że metry w pionie rundy testowej pokonywaliśmy mocno pochyleni i na sportowo.

 

 

Specialized Epic HT Expert

Ogranicznik ruchu nie jest wprawdzie piękny, ale pewnie chroni rurę dolną i górną przed uszkodzeniami.

 

Karbonowe koła są więcej niż tylko ozdobą, wyróżniają się na tle mało spektakularnego, choć spójnego wyposażenia. Obręcze o szerokości 25 mm sprawiają, że opony 2,3 cala mają dużą objętość. „Robi dobre wrażenie, jest komfortowy, mógłbym na nim startować” – napisał jeden z testerów. Sztywne rampy naszej rundy testowej testerzy pokonywali na stojąco. Dzięki systemowi Brain w widelcu amortyzacja usztywnia się automatycznie bez naciśnięcia na dźwignię. Ze środka nie wydobywają się też dźwięki, jak z poprzedniej wersji. Zdalne sterowanie jest zbędne, kokpit czysty. Dywany korzeni Specialized pokonuje bez zbaczania z idealnej linii. Tylko przy nagłych zmianach kierunku sztywny rower wymaga dociśnięcia. To nie stanowi jednak problemu, w trakcie maratonów stabilność jest ważniejsza niż zwrotność. W sumie dostajemy wyważony rower wyścigowy, punktujący widelcem Brain i zintegrowanym przybornikiem. Niezbyt ładne są nieosłonięte linki pod środkiem suportu.

 

Specialized Epic HT Expert

 

Miniprzybornik, dzięki integracji z koszykiem na bidon, ma się zawsze przy sobie.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Specialized ma mocnego konkurenta we własnej stajni w postaci fulla Epika. Jednak wyważony, spójnie wyposażony Epic HT sprawi radość jeżdżącym sportowo, którzy mogą zrezygnować z tylnego zawieszenia. Widelec z Brainem działa bez zarzutu, a dzięki karbonowym kołom rower wyróżnia się w blokach startowych.

 

 

Dowiedz się więcej na www.specialized.com

 

Przeczytaj również:

 

Hardtaile i fulle do ścigania - Cannondale FS-I Carbon 2

Jak ukończyć maraton? Cel, motywacja, realizacja

Przelotem prze Bike Expo 2019

Komentarze do artykułu