WARSZTAT POLOWY – REPEROWANIE OPON I DĘTEK

Pędzisz po szlaku na rowerze, z gracją pokonujesz naturalne przeszkody, z odsłoniętego trawersu wbijasz się w gęsty iglasty las, gdzie czekają na ciebie tak utęsknione szykany i agrafki, gdzieniegdzie wystają korzenie, na których możesz sprawdzić czy tłumienie odbicia wciąż działa, jak powinno. Za którymś zakrętów mała hopka na strumieniem, ciekiem wręcz. Przeskakujesz, zgrabnie lądujesz w zakręcie wychodzisz z zakrętu i słyszych głuchy strzał!Na „szczęście” tylnym kołem zaczyna rzucać jakby je opętało, więc to nie gwardia myśliwych w pogoni za łupem. To kicha (flap, flak, guma, kapeć…) i trzeba sobie z nią jakoś poradzić. Pal licho, jeśli masz przy sobie zestaw naprawczy. Ale co zrobić w sytuacji, gdy nie ma go pod ręką?

 

ŁATANIE DZIUR

 

Warsztat polowy

 

1. Złapaliście kichę i nie macie ani dętki na zmianę, ani łatek? Przecinacie dętkę dokładnie w miejscu przebicia i ponownie ją wiążecie. Z reguły dętka jest wystarczająco długa, by dała się nałożyć na obręcz i ponownie napompować.

 

Warsztat polowy

 

2. Przeciętą oponę można załatać wieloma przedmiotami, np. opakowaniem po batonie albo fragmentem puszki po coli owiniętym taśmą. Wtykamy to po prostu między oponę i dętkę.

 

Warsztat polowy

 

3. Jeśli dętka wybuchła i nie da się jej załatać, pomaga tylko wypchanie opony trawą albo liśćmi. Im więcej materiału w oponie da się zmieścić, tym lepiej. W ten sposób ochroni się trochę przed uszkodzeniami przynajmniej obręcz.

 

Warsztat polowy

 

4. Oponę można też zszyć za pomocą igły z nitką. Działa to jednak tylko na ściankach bocznych. W trakcie szycia zostawcie trochę materiału, tak by się nie rozchodził. Na końcu mocno zasupłajcie nitkę.

 

To wszystko z naszej krótkiej serii warsztatów polowych. Życzymy wszystki udanych przygód na rowerze i mamy nadzieję, że jeśli już przytrafi wam się defekt, będziecie wiedzieć, co robić.

 

Przeczytaj również:

 

Warsztat polowy - problemy z napędem

Warsztat polowy - problemy z kołami

Bike pod prądem - szybciej, wyżej, dalej

Komentarze do artykułu