Pojedynek miejscówek – Livigno vs. Solden, cz. II

Jak wspomnieliśmy w części pierwszej, w austriackiej części głównego grzbietu Alp od czterech lat w szybkim tempie rośnie konkurencja dla Livigno – Bike Republic Sölden. I to jemu właśnie przyjrzymy się dzisiaj bliżej.„Bike Model 2.0”

 

Tyrol włącza się do rywalizacji o miano zagłębia MTB. Choć mieszkańcy Sölden długo musieli czekać na swój start, zanim władze regionu w 2015 obwieściły początek ery „Bike Modell 2.0”.

 

Bike Republic Solden

 

Gdy pokonano tę przeszkodę, prace gwałtownie przyspieszyły. Od otwarcia Teare Line w 2015 roku Bike Republic Sölden w każdym sezonie zyskuje kolejne kilometry ścieżek. Obecnie prawdopodobnie najmłodszy region ścieżkowy Alp oferuje już dziewięć wytyczonych linii. Projektem kieruje firma ze Szwajcarii, która sięga też po fachową pomoc z Ameryki Północnej. W ostatnim czasie dodano dwa pumptracki, wyposażono kolejki linowe, a naturalne ścieżki odpowiednio oznaczono.

 

Wielu mieszkańców początkowo patrzyło na projekt sceptycznie, ale obecnie miejscowy klub rowerowy liczy już około 100 dzieciaków. Dla nich jazda na rowerze MTB jest zrozumiała sama przez się, tak jak zimą trening w klubie narciarskim. W dolinie Ötztal niemożliwe jest wyjechanie ścieżkami poza jej obręb, tak jak w Livigno, inne miejscowości oferują jednak transport rowerów na wyciągach i przygotowały oznakowane ścieżki. W dziedzinie imprez Sölden stawia na te o charakterze zabawy (jak np. Schnitzeljagd).

 

Bike Republic Solden

 

 

Człowiek stamtąd

 

 

Bike Republic Solden

 

MANUELA HOLZKNECHT - Urodzona w dolinie Ötztal, od dwóch lat pracuje w marketingu Bike Republic Sölden.

 

BIKE: Dziewięć nowo wybudowanych tras w cztery lata, tymczasem inne regiony Austrii walczą z zakazami jazdy na rowerze. Czy w Ötztal rządzą inne prawa?


MANUELA: W Tyrolu obowiązuje Bike Modell 2.0. Z zasady więc w kraju związkowym należy wspierać kolarstwo górskie. Do tego mamy też w Sölden zaangażowanych ludzi, którzy współpracują z właścicielami gruntów, leśnikami, myśliwymi i w razie problemów w każdej chwili są dostępni.


Co to za problemy?


Bike park to nieustający plac budowy. Czasami uszkodzeniu ulegnie płot, czasami lawina wyrządzi szkody. I są linie, które prowadzą przez tereny 20 różnych właścicieli. Trzeba rozmawiać z każdym z nich albo ją przesunąć.


Sölden pierwotnie chciało być takim europejskim Whistler.


Taka była początkowa wizja. Szybko jednak zauważyliśmy, że jesteśmy, kim jesteśmy.
Dlaczego mielibyśmy porównywać się z miejscem, który ma zupełnie odmienne struktury i uwarunkowania terenu? Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej Bike Republiki takiej, jaką jest teraz. Do sezonu 2020/21 chcemy zaliczać się do największych zagłębi ścieżek w Europie.
Planujemy też wielką imprezę, ale to temat na inną rozmowę, wymaga jeszcze czasu.

 

NAJLEPSZE TRASY SÖLDEN

 

Bike Republic Solden

 

 

LINIE BEZ KOŃCA

30,9 km, 1458 m podjazdów, czas jazdy 3,5 h

 

Dla lubiących pedałować. Pierwsze 800 metrów podjazdów prowadzi po leśnej drodze przez idylliczną Silbertal i następnie przez Vent w kierunku stacji pośredniej. Stąd jedzie się przez Bartigs Bödele Trail do drogi lodowcowej, by jej śladem dotrzeć do rozgałęzienia w stronę kolejki linowej Langegg. Na wysokości 2600 m patrzy się na lodowiec i zjeżdża przez Ollweite do Hühnersteign, skręca się w Ohn Line, a następnie na nową Broate Line, by zakończyć na pumptracku Rollin obok kolejki Gaislachkogl.

 

Bike Republic Solden

 

ENDURO STILLE SEITE

12,1 km, 690 m podjazdów, czas jazdy 1,5 h

 

Windachtal położona jest na wschód od Sölden, na pozbawionej wyciągów, a więc cichej stronie. Tu, obok spokojnych wycieczek i naturalnych ścieżek, czeka też prawdziwe wyzwanie – Jägers Notweg Trail. Jedziemy najpierw wzdłuż Ötztaler Ache, aż do Moosalm, i następnie drogą leśną w kierunku Brunnenberg-Alm, aż w lewo skręci Route 652, prowadząca do Jägers Notweg. Trail startuje jako dzika droga leśna i pozwala wyszaleć się na długości 1,7 km. Po stromym podjeździe na Windacher Trail wracamy do Sölden.

 

Bike Republic Solden

 

INFORMATOR TURYSTYCZNY: SÖLDEN

 

REGION

    

Z DZIEĆMI

Sölden położone jest na końcu doliny Ötztal, liczącej 67 kilometrów, na wysokości 1368 m n.p.m. Atrakcja widokowa to pokryte wiecznym śniegiem trzytysięczniki odgradzające dolinę od Tyrolu Południowego.

    

Do dyspozycji są dwa pumptracki do ćwiczeń, a szkoła Ride On oferuje obozy dla dzieci, rideonsoelden.com; ponadto ogród wspinaczkowy, rafting, świat wody – Area 47, czyli największy park outdoorowy Austrii; Aqua Dome – wellness i termy.

 

WYCIĄGI

    

GDZIE ZJEŚĆ

Rowerzystów obsługują kolejki Gaislachkogel i Giggijoch oraz od tego roku sześcioosobowa kanapa Lengegg, z dopracowanym systemem transportu rowerów. Tym samym jest możliwe przeskakiwanie między obiema stronami góry i ścieżkami.

    

We wszystkich schroniskach znajdzie się dobrą austriacką kuchnię. Ale legendarne śniadanie z hal dostępne jest tylko w Gampe Thaya, także piwo Bike Republic i najlepszy widok na Leiterberalm.

SKLEPY ROWEROWE    

INFO

Sześć miejscowych sklepów sportowych latem specjalizuje się w rowerach, włącznie z wypożyczalniami rowerów i ochraniaczy.

   

 

bikerepublic.soelden.com

TRASY Z PRZEWODNIKIEM

     

Jest kilka różnych wariantów tras, które najwygodniej jest przebyć z użyciem podwózki. A że przewodnicy są też ekspertami od techniki jazdy, trasę można połączyć z doskonaleniem umiejętności.

Info:

freeride-center.at

Bikeschule Ötztal 

     

 

 

Tyle, jeśli chodzi o krótką prezentację oferty Sölden. W następnej odsłonie postaramy się o podsumowanie i wyłonienie zwycięzcy.

 

Przeczytaj również:

 

Pojedynek miejscówek: Livigno vs. Solden cz. I

Bułgarski łącznik - ścieżki Sofii

Trasy do wieczności - Legendarne trasy enduro

Komentarze do artykułu