O czym piszemy w wydaniu Bike 1-2/2019

A tu zima akurat... No i śnieg już spadł, co odnotowujemy bez żalu, bo przekonujemy Was w otwierającym numer styczniowo-lutowy reportażu, że po śniegu też da się jeździć nie bez satysfakcji i z radością. W temacie numeru maratony! Macie dość czasu, by potrenować, wymienić sprzęt i wybrać docelową imprezę. Do poczytania i do zobaczenia na szlaku! 

Co nowego w wydaniu styczniowo-lutowym Bike 2019? 

 

Reportaż

s. 6 Biały Pradziad 

 

 

 

W otwierającym numer reportażu odrobina zdrowej adrenaliny... 

 

Zjazd z Pradziada trzeba przeprowadzić grzecznie asfaltem (zimą ośnieżonym
i gwarantującym emocje). Piesze szlaki, mimo że wydają się być w centrum cywilizacji, bo w pobliżu głośnej, najeżonej hotelami i barami Ovčárni, są dzikie i strome, pełne wiatrołomów i przepaści. Latem obowiązuje tam całkowity zakaz jazdy rowerem. Zimą szlaki te są trudne do odnalezienia, często zasypane śniegiem po pas. Zimowym wieczorem nie spotka się żywej duszy. 

 

 

Test porównawczy 

s. 24 Złoty środek 

 

W teście hardtaile i fulle w sam raz na maratonowe wyzwania 2019. Rowery ze średniego przedziału cenowego od 15 do 21 tysięcy złotych. 

 

 

 

Trening

s. 40 Nie żałuj sobie! 

 

Co nieco o treningu do maratonu. Motywacji, wadze, watach, odchudzaniu i odżywianiu. Motto brzmi jednak "nie żałuj sobie", co oznacza, że nie żałujemy czasu przeznaczonego na trening, ale i nie przesadzamy z ascetyzmem. Jedno piwo nie zaszkodzi, choć zasadniczo alkohol jest baaaardzo kaloryczny! 

 

Kolarze nie powinni traktować jedzenia jako nagrody, lecz jako nieodłączną część stylu życia, treningu i czasu wolnego. Najlepiej przepracować temat diety z przyjaciółmi i z nimi przygotowywać posiłki, świadomie robić zakupy i cieszyć się z tego. Nie należy z niczego rezygnować, wtedy również na dłuższą metę uda się utrzymać moc, masę ciała, zdrowie i zadowolenie z życia. 

 

 

Warsztat

s. 52 Co piszczy w rowerze? 

 

Czy trzaski wydobywają się ze środka suportu, czy z haka przerzutki? Strzela stelaż siodła czy trzeszczy karbonowa rama? Nasz przewodnik pomoże znaleźć źródło dźwięków. Podpowiemy też, jak zwalczyć je w miejscach najczęstszego występowania. 

 

 

 

Reportaż

s. 54 Rowerowy Żuchliński  

Co słychać w Gdyni na ulicy Morskiej? Rozkręca się centrum rowerowe Żuchlińskich.   

 

Rozmowę przeprowadzamy, spacerując po salonie sprzedaży. Na dole królują rowery i części, góra to strefa dzieci, ubrań, ale i przestrzeń dla kobiet, zajmuje aż 500 metrów kwadratowych. Tuż obok znajduje się odseparowana strefa bike fittingu.
Firma Żuchliński jest też polskim dystrybutorem ubrań Gore, to tu można je kupić, zobaczyć i przymierzyć. Asortyment jest jednak o wiele bogatszy i nie ogranicza się tylko do kilku marek. Ludzie potrafią przejechać pół Polski, by zrobić zakupy. 

 

 

Test

s. 60 Bliższa ciału koszula... Bielizna funkcjonalna! 

 

Wewnątrz sucho, na zewnątrz mokro. Nowoczesna bielizna funkcjonalna reaguje na pot lejący się z nas w trakcie jazdy. Tak zwane „dwupłaszczyznowe” włókno od wewnątrz ma grubsze oczka niż po zewnętrznej stronie. Wspomniana budowa stwarza efekt kapilarny, ssanie od wewnątrz w kierunku na zewnątrz, dzięki czemu temperatura przy skórze kolarza zostaje wyregulowana w mgnieniu oka i nie występuje efekt gotowania się we własnym sosie, a następnie marznięcia. 

 

Test porównawczy

s. 66 Zabójcy związków... czyli enduro klasy high-end! 

Bardzo drogie, prawie wszechstronne. Tylko dla odważnych, którzy nie boją się zachwiania domowym budżetem lub mają rozdzielność majątkową ;) 

 

 

„Skarbie, nowe enduro zastępuje nie tylko moje stare, ale i ścieżkowca.
W ten sposób mamy znów więcej miejsca w mieszkaniu”. 

 

 

Technika

s. 80 Wzajemne oddziaływanie

...czyli trochę teorii z dziedziny pracy zawieszeń. Tylko dla orłów... 

 

 

Podróże

s. 86 Pojedynek Wysp 

Majorka kontra La Palma, Cypr kontra Sycylia, Azory kontra Madera. Jeśli zimą marzniecie, brakuje wam światła słonecznego i jesteście zwolennikami lutowych treningów w temperaturze zdecydowanie powyżej zera, już dziś powinniście przemyśleć kierunek lotu, a następnie zastanowić się: czy w ogóle, jeśli tak, to z kim i oczywiście za ile. 

 

Fitness

s. 94 Domowa siłownia 

 

Teraz, między sezonami, jest właściwy moment, by wykalibrować organizm, czyli przywrócić równowagę muskulatury po jednostronnych, rowerowych obciążeniach. Na podjazdach, gdzie siła nóg porusza pedały, korpus służy za przeciwwagę. Słabe mięśnie korpusu prowadzą do stosowania ruchów unikowych, a tym samym do spadku mocy. Również gdy bolą was plecy albo sztywnieje kark, organizm wysyła sygnały istnienia deficytów mięśniowych. 

 

Bike pod prądem 

s. 100 Z Przegibka 

 

W związku z tym, że fatbike’i niemal wyginęły, a przełajówki niespecjalnie nadają się w góry (choć z tym Marek Konwa zapewne by polemizował), elektryk stał się interesującą opcją na szybki wypad rowerowy. Dlaczego? Wszystko po kolei. 

 

Komentarze do artykułu