Enduro spakowane – oponki, biodrówki, kołczany…

Kulturyści, ochroniarze i handlarze w latach 90. sprawili, że stały się sławne. Dziś biodrówki wracają w dobrym stylu, chcąc zrobić konkurencje lekkim plecakom. Czy torebki na biodra są w stanie sprawdzić się w praktyce? W naszym porównaniu znalazło się siedem modeli.Historia i teoria

 

W latach 90. śmialiśmy się z turystów i umięśnionych kolegów, którzy nosili biodrówki, często w neonowych kolorach. Co kryło się w środku? Zapewne bardzo ważne rzeczy! Teraz sami możemy się przekonać, jak wygodne jest to rozwiązanie. Choćby zatrzymując się na szlaku i wyciągając z torebki przybornik. Rozwiązanie okazuje się być całkiem sprytne. Tak, jak szybko udało mi się sięgnąć po torebkę, równie błyskawicznie powędrowała na swoje miejsce z tyłu. W razie potrzeby skromną zawartość torebki ma się cały czas na oku. Zamiast napychać plecak wszystkim, co tylko możliwe, ograniczyłem się do tego, co najistotniejsze: narzędzi, dętki, pompki, litra napoju, batonika, komórki i lekkiej kurtki. W małej biodrówce nic więcej zresztą się nie zmieści. Nic więcej nie jest też potrzebne. Z podobnym wyposażeniem można wybrać się nawet na całodniową wycieczkę. Zwolnione od ciężaru plecy przyjemnie owiewa wiatr, ramion nie cisną paski. Na pierwszej rundzie testowej wypakowałem biodrówkę po brzegi, aby szybko stwierdzić, że zbyt obciążona podskakuje niczym statek na falach. Bagaż musi być po prostu właściwie rozłożony. Cięższe przedmioty powinny znajdować się blisko pleców albo w małych kieszonkach na pasach z boku. Jeśli biodrówkę zapnie się za wysoko, utrudnia oddychanie. Powinna znaleźć się na biodrach, nie na brzuchu. Dopiero gdy pasek spoczywa stabilnie na kościach biodrowych, ładunek jest bezpieczny na plecach. Oczywiście odgrywa tu rolę także pojemność torebki. Minimalistyczne, jak Bontrager czy Mavic, w terenie praktycznie nie podskakują. Camelbak i Dakine także nie mają podobnych inklinacji, bo dzięki pasom kompresyjnym dają się dobrze ułożyć. A uśmieszki kolegów? Jest mi to obojętne. Przy 30 stopniach w cieniu to oni będą tonąć w strumieniach potu płynącego po plecach.

 

Bontrager Rapid Pack

 

Minimalistyczny i lekki Rapid Pack układa się bardzo stabilnie i komfortowo. Ustawione po bokach paski do regulacji szerokości są proste w obsłudze. W obu elastycznych kieszeniach naprawdę znajdą miejsce tylko niezbędne rzeczy. Za sprawą niewielkiego otworu brakuje trochę przejrzystości. Komórka jest dobrze chroniona w neoprenowej kieszeni, ale trochę trudno dostępna. Kurtkę albo pompkę o długości 20 cm można zmieścic, ale z trudem. W centralnej kieszeni mieści się duży bidon, po wyćwiczeniu jego obsługa jest prosta.

 

 

Bontrager Rapid Pack

OCENA BIKE: BARDZO DOBRA / 48 PKT.

 

 

Camelback Repack LR 4

 

Repack Camelbacka oplata biodra na dużej powierzchni. Kieszenie na szerokich skrzydłach bocznych oferują dużo miejsca i możliwość indywidualnego umiejscowienia magnetycznego klipu do rurki. System nośny został sprytnie skonstruowany i po dociągnięciu kompresuje kieszeń główna. Dzięki temu torebka, mimo dużej objętości, bezpiecznie i wygodnie leży na plecach. W neonowozółtych wnętrzach kieszeni nasz testowy bagaż łatwo znaleźć i rozmieścić, podobnie duży smartfon. Kieszeń z przodu otwiera się na bok i tym samym uwidocznia cała zawartość. Bardzo dobry wybór na całodniowe wyprawy.

Camelback Repack LR 4

Camelback Repack LR 4

OCENA BIKE: SUPER / 56 PKT.

 

 

Dakine Hot Laps 5L

 

Torebka Hot Laps może się podobać i wizualnie, i za sprawą wytrzymałego materiału Ripstop. Kieszeń główna jest oddzielona od systemu nawadniania i oferuje liczne mniejsze kieszenie. Za sprawą gumowanych skrzydeł i pasków kompresyjnych Hot Laps spoczywa stabilnie na plecach. Magnetyczny uchwyt do rurki działa super, ale wentyl nie jest szczelny, a na przejściu do zbiornika łatwo zgiąć sama rurkę. Można dołączyć dodatkowe wyposażenie, ale minitorebka na pasie jest mało przydatna.

Dakine Hot laps 5L

Dakine Hot Laps 5L

OCENA BIKE: DOBRA / 45 PKT.

 

 

Deuter Pulse 3

 

Deuter nie popełnił błedu, dzieląc torebkę na dużą kieszeń główna, przednia płaską i dwie na pasie. Jasne wnętrze jest uporządkowane, wykonanie bez zarzutu. Za pomocą dwóch pasków objętość można lekko skompresować. Mimo tego Pulse 3 nie leży tak dobrze jak Camelbak czy Bontrager i odchyla się od ciała. Poza tym bardzo mocno trzeba dociągać pas, uciskając brzuch. Bukłak i rurka byłyby łatwiejsze w obsłudze, gdyby istniał magnetyczny klip. Pulse to uniwersalny model dla kolarzy i wspinaczy.

 

Deuter Pulse 3

Deuter Pulse 3

OCENA BIKE: BARDZO DOBRA / 50 PKT.

 

 

Evoc Hip Pack Pro 3L

 

Rolls Royce wśród biodrówek wyposażony jest w system wentylujący i elastyczny pas nośny. Konstrukcja podobna jak w Deuterze, udana. Dzięki paskom można kompresować objętość i po obu stronach głównej kieszeni umieścić małe bidony, jeśli nie używa się bukłaka. Za sprawą elastycznego pasa system jest co prawda wygodny, ale niezbyt stabilny. System Venti Flap niespecjalnie dodatkowo chłodzi. Magnetyczny uchwyt do rurki bukłaka jest ukryty. Hip Pack Pro bardzo solidnie wykonano, ale jest przeładowany.

Evoc Hip Pack Pro 3L

Evoc Hip pack Pro 3L

OCENA BIKE: BARDZO DOBRA  / 50 PKT.

 

 

Leatt Hydration Core 2.0

 

Leatt wypada słabo za sprawa galaretowatej formy i mocno elastycznych materiałów. Kieszeń główna mimo pasków kompresyjnych jest niestabilna i kiwa się na plecach, mimo mocnego dociągnięcia paska. Gumowane wyściełanie tyłu nie pomaga. Bukłak jest za wysoki i wisi w kieszeni, a uchwyt podtrzymujący zbyt długa rurkę jest za ciasny i ciągle się gubi. Wygodne jest za to napełnianie bukłaka. Duża kieszeń na drobiazgi ma jasne wnętrze i wyposażona została w liczne gumy. Te mogłyby być jednak lepiej uporządkowane.

Leatt Hydration Core 2.0

Leatt Hydration Core 2.0

OCENA BIKE:  DOSTATECZNA / 35 PKT.

 

 

Mavic Crossride Trinkgurt

 

Mavic za sprawą trójkątnego kształtu rozwiązuje kilka problemów na raz. Dzięki centralnie umieszczonemu środkowi ciężkości torba dobrze przylega do pleców, do ustawionej pod skosem butelki łatwo sięgnąć. Obok jest też miejsce na pompkę (nie przeszkadza ustawiona poprzecznie). Pozostała objętość jest skromna, ale układ wnętrza przejrzysty. Niestety, na kurtkę miejsca nie ma. Ponieważ pas z jednej strony jest elastyczny, ma się ciągle wrażenie, że biodrówka leży krzywo. Pojemność bidonu ogranicza czas wypadów.

Mavic Crossride Trinkgurt

Mavic Crossride Trinkgurt

OCENA BIKE: BARDZO DOBRA /47 PKT.

 

 

Podsumowanie

 

Koledzy mogą zazdrościć. Podczas krótkich, szybkich wypadów z niewielkim bagażem biodrówki okazują się praktyczną alternatywą dla wypchanych tylnych kieszeni kurtki albo plecaka. Na uwagę zasługuje model Bontrager Rapid Pack, który oferuje wysoką stabilność i komfort użytkowania w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak zwycięzcą i naszym faworytem w teście została torba Camelback Repack LR 4. Nad konkurencją zwyciężyły aspekty czyniące z niej opcje na całodniowe wyprawy oraz kompresja głównej kieszeni, która znacząco wpływa na komfort jej użytkowania.

 

Przeczytaj również:

Enduro dylematy - co na głowę

Enduro ściganie - dzień na wyścigu

Trasy do wieczności - Legendarne trasy Enduro

Komentarze do artykułu