Test seria: idealny rower w góry – FOCUS JAM C PRO 27

Choć coraz więcej rowerów all mountain toczy się na kołach 29 cali, Focus pozostaje w tej kategorii wierny rozmiarowi 27,5. Rzut oka na geometrię pozwala stwierdzić dlaczego - z superkrótkimi widełkami tylnymi spróbowano all mountain uczynić tak zwrotnym, jak to tylko możliwe. Tu koła 29 cali po prostu nie pasują do koncepcji.I założenia zostały zrealizowane. Na pokręconych trasach Jama nie sposób zatrzymać. Ze skokiem 150 mm i bardzo dobrze działającym zawieszeniem świetnie radzi sobie na trudnych sekcjach tras, tylko enduro jest tutaj lepszy. Opony Maxxisa o dużym bieżniku sprawnie gryzą grunt także przy słabszej pogodzie. Jam to najcięższy rower w naszym porównaniu. Aluminiowy tył i napęd z dwiema zębatkami z przodu oraz grube opony podnoszą wagę. Jednocześnie mniejsze koła z oponami 2,4 cala potrafią bardzo ładnie przyspieszać. Dlatego też Jam jest w stanie dotrzymać kroku na podjazdach trailówce, jak i rowerowi enduro.

 

Focus Jam C Pro - Fold
Własne zawieszenie Fold Focusa wygląda na skomplikowane, ale zarówno pod górę, jak i w dół, działa dobrze.

 

 

Test terenowy

 

Zawieszenie Fold jest efektywne na podjazdach i neutralne, dźwignia platformy w tłumiku staje się praktycznie bezużyteczna. Do dyspozycji mamy nie tylko miękkie przełożenie górskie, ale i szybkie na zjazdach, gdzie do prędkości ok. 45 km/h nadal można pedałować. Napędy z jedną zębatką z przodu dawno zostają w tyle. Focus spełnia oczekiwania postawione przed all mountain. Dobrze podjeżdża, a zjazdy na nim to przyjemność.

 

Focus Jam C ProNapędy z dwiema zębatkami z przodu są coraz rzadsze, ale z rozpiętoscią 530% biją na głowę napędy Eagle.

 

Podsumowanie

 

Jeśli ktoś nie jeździł na rowerze takiego typu, może być zaskoczony, jak wiele daje przyjemności. Na początku wysoka masa trochę odstrasza, ale w trasie nie okazuje się aż takim problemem. Czasami jednak trudno znaleźć różnicę między rowerem trailowym a all mountain.

 

Focus Jam C Pro

 

Focus Jam C Pro

 

Dowiedz się więcej na www.focus-bikes.com

 

Przeczytaj również:

Jeden do wszystkiego - idealny rower górski

Test seria: idealny rower w góry - Kross Pure Trail

Test seria: idealny rower w góry - Canyon Lux CF SL 7.0 Race

Test seria: idealny rower w góry - Scott Spark 720