Trek Fuel EX - As wszystkich tras

Test seria: idealny rower w góry – SCOTT SPARK 720

Pod nazwą Spark Scott sprzedaje 26 modeli z różnymi kołami, skokami i cenami. Dodatek w nazwie RC oznacza fulle o skoku tylko 100 mm. Wszystkie pozostałe Sperki przeznaczone są dla turystów lub fanów ścieżek. Po to, by w naszym teście znalazły się różne systemy, zdecydowaliśmy się na Sparka 720 z plusowymi oponami 27,5 cala.Choć rura górna w rozmiarze M nie jest długa (Kross „S” ma podobną długość!), pozycja pozostaje sportowa. Powód? Krótka rura sterowa zapewnia duże, ale nie ekstremalne przewyższenie siodła nad kierownicą. W połączeniu z manetką Twinloc, która z kierownicy usztywnia lub blokuje zawieszenie, dostajemy rower, który lubi się wspinać. Gdy tylko jednak podjazd staje się stromy, wysoka waga Sparka staje się zauważalna.

 

Scott Spark 720


Scott łączy przewody hamulcowe i pancerze za pomocą dodatkowej spirali. Porządkuje to wygląd, mimo licznych przewodów. Poza tym całość nie dzwoni.

 

 

Test terenowy

 

Przy tej samej cenie, ale ze zdecydowanie mniejszym skokiem, waży podobnie jak enduro. Na długich i stromych podjazdach trzeba walczyć. Grube opony plusowe na szutrach zapewniają wiele komfortu, ale lekko upośledzają prowadzenie. Przyspieszanie jest za to podobne jak na Focusie z oponami 2,4 cala. Za to szerokie opony podnoszą poziom bezpieczeństwa w trudnym terenie, to zdecydowanie zaleta przede wszystkim w przypadku mniej doświadczonych. Przy większych prędkościach zawieszenie o skoku 130 mm dochodzi do granic swoich możliwości, mimo spokojnej geometrii. Na łatwiejszych trasach w terenie mieszanym albo w centrach ścieżkowych rower tego typu będzie się czuł lepiej niż na alpejskich trasach w Dolomitach.

 

Scott Spark 720


Scott, podobnie jak Focus, ma minimalistyczne prowadzenie łańcucha.

 

Podsumowanie

 

Scott Spark sprawia spójne wrażenie. Jeśli ktoś szuka roweru do jazdy na co dzień i do okazjonalnych wypadów w góry, będzie to dobry kompromis. Jednocześnie na trudnych szlakach nie ma szans z enduro. Wysoka masa trochę go ogranicza.

 

Scott Spark 720 - ocena

 

Scott Spark 720 - geometria

 

Dowiedz się więcej na www.scott.pl

 

Przeczytaj również:

Jeden do wszystkiego - idealny rower górski

Test seria: idealny rower w góry - Kross Pure Trail

Test seria: idealny rower w góry - Canyon Lux CF SL 7.0 Race

 

Komentarze do artykułu